ביום שני הקרוב צפוי ניצב בדימוס יוסי סדבון להכריז על ריצתו לראשות עיריית כפר סבא. הוא יעשה זאת בביתו בשיכון ותיקים בעיר לאוזניהם ועיניהם של עיתונאים ושותפים לדרך.

יוסי סדבון

סדבון אינו זר לפוליטיקאים, אבל זר מאוד לפוליטיקה. בשני העשורים האחרונים עלה שמו של סדבון שנה לפני כל מערכת בחירות, ושנה אחריה. רבים פנו אליו, ונדחו בנימוס. סדבון לא רצה לרוץ לראשות עיריית כפר סבא, לא בגלל שהוא לא אוהב את כפר סבא, בגלל שהוא לא אוהב את הראשות. כל ראשות. למעט, מפכ"לות. כנשיא מכללת רמת גן ועוד מספר תפקידים בהם הוא מכהן הוא רואה ברכה בעמלו. אין ברכה בראשות עיר, כי אם מארה. יודע זאת גם אחד שהוא לא פוליטיקאי, לא כל שכן אחד שכיהן כראש אגף חקירות במשטרת ישראל.

יהודה בן חמו היה חברו, יהודה בן חמו היה חבר של כל אחד, ייתכן והסירוב שלו עד היום להתמודד לראשות עיר נבעה מכורח חברות זו. אני כופר בכך: סדבון באמת ובתמים לא חשק בתפקיד, הוא מחוסן טבעי מפני כל חיידק, גם ויראלי פוליטי. מה קרה עכשיו? קשה לומר. אין אדם יודע מה יעשה הוא בכל שעה, על אחת כמה וכמה זולתו. יחד עם זאת, אני עדיין מחזיק מחרה בעמדה שסדבון מגיע למסיבת העיתונאים הזו, לריצה הזו, כמי שכפאו שד. הוא לא מתמודד לראשות העיר, הוא מתמודד עם זה שהוא רץ לראשות עיר. והתמודדות זו אינה קלה לו.
"אין לו קילריות בעיניים", אמר אחד מנציגיה של קבוצה מאוד רצינית שבאה לפני כחודש לשחר, שוב, לפתחו. "הוא ביקש להמתין מעט". ממתינה זו, כאמור, תיענה ביום שני בשעה 16:00. כמובן שחשקו ותאוותו ברי שינוי הם. ראינו רבים שנאנסו לפוליטיקה וממנה לא שבו עוד. מצד שני, ראינו גם כאלו שנסו ממנה מוכי יגון ואנחה כל עוד נפשם בם. סדבון, ביושרתו, נוטה למן דאמר האחרון.

אפקט בן חמו


דבר אחד בטוח בריצתו של סדבון: הוא טורף את הקלפים. פריש. אם עד לפני שבוע גלריית המועמדים שפורסמה בכל אתר ואתר נראתה, למעט שניים או שלושה שכיכבו בה, כמו חבורה אקראית שנקראה למסדר זיהוי. הרי שסדבון בכל זאת נראה כמו זה שהזמין אותם. באשר לניצחונו, אם וכאשר, רחוקה הדרך. שמפניות, ורודות ושאינן, אל ייצטננו. העולם הפוליטי הכתיר רבים כמועמדים בטוחים לנצחון, שהתבררו כמפלות. לא כל הנראה לעין, הוא גם זה הנמצא בלבב.

צילום: ירון ברנר


שני יתרונות יש לו לסדבון: האחד, הוא מוכר ציבורית ותעודת הזהות שלו זמינה בגוגל.

השנייה, והיא אקוטית, סדבון מצטייר כאדם נקי חף מכל רבב. אם יש דבר שחוזר על עצמו פבלובית במערכות בחירות שונות שקדמה להן שחיתות שלטונית, הרי זו קוטביות לצד הנקי. פחות הכריזמה, פחות השארם, הרבה יותר היושרה. כך היה עם רבין ב-92' אחרי "המושחתים נמאסתם", עם יעל גרמן אחרי לנדאו בהרצליה ולאחרונה, עם אבי גרובר אחרי רוכברגר ברמת השרון. שני האחרונים עם לוק מורשי החתימה שיש להם, והפאסון של סרגל מכני, לא נספרו כלל והפתיעו את כולם. כולל אותם עצמם.

זה היה אפקט השחיתות, שהביא את הבוחרים להצביע לזה אשר נתר, בורית וסבון הם לחם חוקו. סדבון מתחרז היטב עם סבון. ומערכת הבחירות בכפר סבא, עושה רושם, תתנהל תחת אפקט בן חמו.

בין כך ובין כך, אפשר בהחלט לומר כעת בבטחון: מערכת הבחירות בכפר סבא נכנסה להילוך מעניין הרבה יותר.