מימין: עו"ד איתן צנעני, צביקה צרפתי ויוסי סדבון

צביקה צרפתי, ממלא מקומו של ראש העירייה, מקפיד למשוך את קווצת שערותיו אחורנית. הן לא רבות, השערות, אך הן משוכות בקפידה. לא זעות ולא נעות, משל ברילנטין עקשן מצמיד אותן למקומן. לעולם יהא צביקה מגולח למשעי. דיבורו לאה, חיוכו אבהי. הוא מזכיר את הדוד הטוב, שנקלע שלא בטובתו למריבה משפחתית ולא בטוח כיצד הוא אמור להתמודד איתה. זהו צביקה.


בפברואר 2017 ראש עיריית כפר סבא יהודה בן חמו נעצר, ונחקר, והורחק. בעוד חודשיים יגיע פברואר ההוא למילוי שנתו ושום דבר לא השתנה. גם לא ישתנה. דוברי עירייה אוהבים להשתמש בכותרות קומוניקטים בביטוי: "לראשונה בישראל..". הנה להם עוד אחת: ראש עיר נפקד נוכח שנה תמימה. זוהי כפר סבא.


לפני כחודשיים, פחות או יותר, זימן יהודה בן חמו לביתו את שגיא רוכל, גזבר העירייה. בעבר, בכירי העירייה היו פוקדים את בן חמו, שאז עוד הורחק מבניין העירייה, במשרד מאולתר בבית ספיר. מזה מספר חודשים שהלשכה עברה לביתו של בן חמו ברחוב ארלוזורוב. זה לא שבן חמו לא יכול להגיע ללשכה. הוא יכול, את ההגבלה הזו הסירו ממנו. הוא פשוט מצוי בסיטואציה של 'חשומה' (בושה במרוקאית). אפשר להבין. שגיא רוכל הגיע עם קלסרים ולפ-טופ: דיוני תקציב. בשנת בחירות תקציב עירייה מקבל נפח פלאי. התקציב המוצע שהוכן על ידי הגזבר ופקידי משרדו בהובלת מנכ"לית העירייה, אושרת גני גונן ותחת עינו הפקוחה של בן חמו - היה מאוזן, אפילו רזה. כן, יש שנת בחירות, אבל לא בחירות של בן חמו. הוא לא מאלו שיממנו את הריקודים על דמו השפוך. זהו בן חמו.

______

אז מה היה לנו?


צביקה צרפתי לא נקרא לארלוזורוב לדיוני התקציב. הוא לא מהנעלבים "הדוד" צביקה. בייחוד שהדרתו של צביקה ממוקד קבלת החלטות בעיריית כפר סבא היא לא דבר חדש. זהו ריטואל קבוע בכל שנות כהונתם המשותפת של בן חמו כראש עיר וצרפתי כממלא מקומו: בן חמו שולח לצרפתי חברי מועצה ובעלי תפקידים ממורמרים, צרפתי "סוגר עניינים", משתיק רעבים, פוקח עיוורים, מנחם מאוכזבים ותומך תמימים. ולבסוף: יהודה בן חמו מחרבש לו את הכול. למה? זוהי שיטת הניהול הממדרת של בן חמו. יש לה יתרונות, ויש לה חסרונות, אבל לעולם היא תצטרך סגן שאינו מן הנעלבים.

צביקה צרפתי

בעשרת החודשים בהם צביקה מילא את מקומו של בן חמו זכו חברי המועצה, קואליציה ואופוזיציה, לעדנה לעת בלותם. עדנה שטרם זכו לה בכל ימות כהונתם תחת שרביטו של בן חמו. ראשית, הם התחילו לקבל קרדיט על מעשיהם ופעילותיהם. לא רק בנאומים. גם בהודעות דוברות. קרדיט לחבר מועצה הוא ה"רנטה" שלמענה הוא בכלל ניאות להכנס לחיים הפוליטיים. בזמנו של בן חמו לא שולמו 'רנטות'. היה רק בעל בית אחד לבירה.


שנית, דרישותיהם, גם הכספיות, נענו, אחד המרבה ואחד הממעיט ובלבד שיכוונו ליבם לטובת הקואליציה. זה לא היה פשוט להחזיק את הקואליציה שעמדה להתנפץ נוכח המשבר הענק שנפל לרבצה. צרפתי, אגב בניגוד גמור לדעת רבים, בהם גם בכירי העירייה, הצליח לנווט את הקואליציה הזו בשלווה. הוא עשה את זה בהרבה חן, ממזריות וסחבקיות. איומים לא נענו באיומי עיתונות או בסנקציות. הם נסגרו בחדרי חדרים. בקריצה. זה החוק האולטימטיבי שעל פיו מתנהל צביקה. ה"חוק הצרפתי".

יהודה בן חמו


התנהלות זו הטריפה את ארלוזורוב. הוא ראה, ועדיין רואה, בצרפתי טיפוס סחיט. את בן חמו לא סוחטים. גם לא את ממלא מקומו. ואם הוא לא יודע את זה צביקה, בן חמו יסביר לו יפה. והוא הסביר לו כשהדיר אותו מדיוני התקציב ולמעשה ביטל את כל ההסכמות שאליו הגיע.


איתן צנעני, סגן ראש העירייה ובעל הסיעה היחידה בארץ שהתחילה את הקדנציה עם שני מנדטים ותסיים אותה כנראה עם חמישה או שישה, מטריף את בן חמו. השניים, נאמר זאת בעדינות, עויינים איש את זולתו. לא מעכשיו. צנעני הוא אדם ישר מאוד, אבל לא מיושבי אוהלי תמימים. בתחבולות הוא עושה לו מלחמה. בן חמו לא אוהב דעתנות בייחוד לא כשהיא באה ודרישה, אפילו מוצדקת, בצידה. תתחנן, אולי תקבל. צנעני, כאמור, אינו מן המתחננים. הוא מן הדורשים!


צרפתי הבין מהר מאוד שהמפתח לניווט הקואליציה בשלווה מצוי בצידו של צנעני. הוא אומנם כסיעת "תנופה" רק בעל שני מנדטים, אבל הצליח בכשרונו לצרף אליו עוד שניים 'בלנקו' מחברי המועצה, ועוד שניים הסרים למרותו ולתושייתו. שנת הבחירות הזו אמורה הייתה להיות "השנה" של צנעני. הוא גם יודע שבכל קונסטלציה שתהיה, לא תהיה לו מפלגה בעלת 5-6 מנדטים. גם לא אחרי הבחירות. את מה שהוא יכול לדרוש, הוא דרש וקיבל הרבה. התגמול - צנעני איחד את הקואליצייה הזו תחת הנהגתו של צרפתי ואמור לתמוך בו במידה ובן חמו יתפטר.

עו"ד איתן צנעני


דבק קואליציוני או לא, בארלוזורוב, לא אהבו את ההתנהלות של צרפתי עם צנעני. בן חמו הסיר מייד מן התקציב את כל התוספות שצנעני דרש. שלו, ושל כל שותפיו הקואליציוניים. הוא עדיין בעל הבית, גם אם עבר דירה. צרפתי נסוג אחור. הוא לא רוצה לצאת חוצץ נגד בן חמו. הוא מכיר לו טובה. שנית, זה גם לא האופי שלו. הוא ממתין, אמר למקורביו, או שהפריץ ימות או שהכלב ימות (אין זמן לספר את המעשייה היידישאית הזו).


צנעני בודק את כל האופציות. נכון לעכשיו, הוא וששת חבריו בקואליציה לא יתמכו בתקציב. הפירוש: התקציב לא עובר, ושר הפנים ייתכן וימנה ועדה קרואה בשנת בחירות. ואילו העירייה תמשיך לפעול על פי חלוקה חודשית של התקציב הקודם (1 חלקי 12). מצד אחד, צנעני יסיר את בן חמו טוטאלית מניהול העירייה. מצד שני, הוא לא קיבל את כל מבוקשו בתקציב.


ישנה אופציה שלישית, שכרגע בוחנים את טיבה, אפשרות שהתקציב יוכן על ידי חברי המועצה אשר ישנו בו סעיפים, ועליו הם יצביעו. בשל היעדר ידע משפטי נרחב, אינני יודע האם ישנה היתכנות לסיטואציה כזו. טרם שמענו על תקציב שמוכן על ידי חברי המועצה ולא על ידי ראש הרשות. אבל בכפר סבא טרם שמענו על הרבה דברים, שנשמעים לאחרונה בכל יום.


האופציה הרביעית היא האופציה "הצרפתית". התקציב יועבר במתכונתו הנוכחית, ולאחריו יבוצעו בו שינויים מסעיף לסעיף, ללא התערבותו של בן חמו. זו אופציה מאוד אהובה על ישראלים באשר הם, שיטת ה'סחבק'. שיטת צרפתי.

______

סדבון תקוע בפקקים


לפני כשלושה שבועות הכריז ניצב בדימוס יוסי סדבון על התמודדותו לראשות עיריית כפר סבא. שלושה שבועות הם מספיק זמן כדי לבדוק האם יש סחף אחרי סדבון. לא של לבלרי ביצה, אלא של דעת הקהל. שתי מילים יתאימו לסיכום שלושת השבועות הללו, כדברי חז"ל: "נו, שויין". זה לא זה. כן, הוא בעל סיכויים כמובן, אבל זה לא ה-"וייב" לו ציפינו.

יוסי סדבון


שתי טעויות עשה סדבון: הראשונה, בהכרזתו המוקדמת. השנייה, במה שלא נאמר בהכרזה זו. מועמד בדרגתו של סדבון, רוצה לומר במפורסמותו, לא צריך שנה שלמה של "שחיקה" ציבורית. מספיקה חצי שנה, אפילו פחות. זה לא שצריכים להכיר אותו. 

השנייה, סדבון, שלא בטובתו, גם בגלל רעייתו המככבת ברשימתו של יהודה בן חמו, נחשב למקורבו של האחרון. אחוקים. קהל היעד הטבעי של סדבון לא רוצה שום קשר לבן חמו, להיפך, הוא רוצה את סדבון, הניצב בדימוס ראש יאח"ה לשעבר, בגלל בן חמו. הקירבה הזו מחשידה רבים. כה יוסיף לי אלוהים אם לא שמעתי במו אוזניי מספר לא מבוטל של תושבים, בהם רציונליים, שמשוכנע שסדבון נשלח כמועמד "קש" על ידי בן חמו. זה הבל כמובן. אבל החשד הזה לא סר ממנו. במסיבת העיתונאים שערך, סדבון היה צריך להתנער מצל צילו של אבק בנושא. כשנשאל על דעתו בנוגע לפרשיות בן חמו, בחר ב"אין תגובה". זה הספיק כדי לחזק גם אצל הספקנים את "מקורבותו".

לא בטוח ששתי הסיבות הרשומות לעיל הן העילה לפתיחה הצולעת של סדבון בכפר סבא. ייתכן, ותושבי העיר, כמו במרבית חלקי הארץ, שבעים מגנרלים, בדימוס או במיל, שיודעים הרבה על שטחים, הר הבית, אכיפה ובטחון, אבל מעט מאוד על ביוב, תשתית ותחבורה. וייתכן, שסדבון עוד יפתיע בסחף ויופיע במלוא הדר גאונו, כרגע הוא תקוע בפקקים של כביש 531.