מירית שקד ברק (צילום: אסף פרידמן)

מירית שקד-ברק, הפעילה החברתית מכפר סבא, הכריזה בשבוע שעבר כי תתמודד לראשות העירייה עם תנועת "התפוזים" שהקימו תושבים.

שקד-ברק (43), נשואה ואם לשלוש בנות, היא אשת תקשורת ואסטרטגיה, בעלת תואר ראשון במדעי החברה מטעם אוניברסיטת בר‑אילן וממייסדות בית הספר המסורתי רמות בהוד השרון. בזכות המאבק העקשני שהובילה עם תושבים נגד תוכנית המתאר, היא הפכה לדמות מוכרת בעיר.

"אני גרה בשכונת קפלן, שלדעתי היא אחת הטעויות הגדולות בעירייה", היא מסבירה. "השכונה הזאת החלה כשכונה חלשה, ובגלל המחירים הנמוכים היא משכה אליה זוגות צעירים. תושבי השכונה פתחו קבוצת ווטסאפ משותפת, ולפני כשנה כמה תושבים גילו שלפי תוכנית המתאר מתוכננים לקום ליד הבתים שלנו מזבלה ענקית, אזורי תעשייה מזהמים ובנייה מטורפת לגובה.

"כשגילינו את זה היו לנו רק עשרה ימים להגיש התנגדויות, והתחילה תסיסה מטורפת בשכונה. הרגשנו שעשו עלינו סיבוב, כי פרסום התוכנית היה על גבי שלט קטן. עתרנו לבית המשפט בנוגע לגודל מודעת הפרסום וזכינו בעתירה. בשלב הזה החלטתי להיאבק נגד תוכנית המתאר, זה בער לי בעצמות. כינסתי תושבים פעילים ואכפתיים והקמנו תנועת מאבק נגד התוכנית. בפחות משבוע השגנו כ-500 חתימות של מתנגדים, חברנו למטה המאבק לבינוי שפוי הארצי, יצרנו רעש בעיר והצלחנו לעכב את התוכנית. נפעל בכל האמצעים האפשריים כדי לעצור את התוכנית ההרסנית ולהביא לתיקונה".

איציק מנהיימר ומירית שקד ברק (צילום: שירותיי מיינט כפר סבא)

געגוע לפעם

כאשר נשאלת שקד-ברק מדוע החליטה להתמודד לראשות העירייה היא משיבה כי "לציבור נמאס מעסקאות שנסגרות במחשכים. למה ועדת תכנון ובנייה סגורה לציבור? למה יומן ראש העירייה לא פתוח לכל? הבנו שמסתירים מהתושבים דברים. חסרה לנו שקיפות, שיתוף הציבור, נמאס מהסתרות. זאת אחת הסיבות שפנו אליי ואמרו לי להתמודד, ואנשים התנדבו לעזור. אחד התנדב לעצב לוגו, אחד לארח חוגי בית, אחד לעבוד ברשתות החברתיות. אנשים רוצים מנהיגות חדשה, ואלו שפועלים איתי הם הון אנושי אדיר, מלח הארץ, מהנדסים, אדריכלים, עורכי דין, וכולם באים מהשטח. קיבלתי את פניות התושבים והחלטתי לרוץ".

מה שונה בך משאר המתמודדים?
"בחזון שלי יש קודם כל שקיפות. ראש עירייה היום הוא מלך, ועל פיו יישק דבר. בעיניי זה נגמר. ראש עירייה צריך לכהן שתי קדנציות בלבד, לפתוח את יומנו לציבור, והכוח צריך להיות אצל התושבים ולא אצלו. כשאיבחר לראשות העיר אכהן שתי קדנציות בלבד, אפתח את ועדות התכנון והבנייה, אגייס נציגים מכל השכונות כדי לדעת באמת מה קורה בעיר ואקשיב לתושבים. הם מנהלים את העיר, אני רק הנציגה שלהם".

למה החלטת לקרוא לתנועה שלך תנועת התפוזים?
"אחד הדברים ששמעתי הכי הרבה מהתושבים זה הגעגוע לפרדסי התפוזים שהיו בעיר פעם. זה הסמל של כפר סבא. תפוזים מזכירים רעננות, וזאת הרוח הרעננה שאנחנו מביאים לעיר".

מי חבר בתנועה?
"כל התנועה מורכבת מאנשי שטח מתנדבים. אין טייקונים מאחוריי, ואני לא הולכת להשקיע מיליונים בבחירות האלה. הקמפיין שלנו דל תקציב, קמפיין של רשתות חברתיות. קל מאוד וקליט מאוד. לא צריך משאבים גדולים ויקרים כדי להחדיר מסר לציבור".

התפוזים (צילום: שירותיי מיינט כפר סבא)

"אנחנו טובות יותר"
בנוגע לעובדה כי למועמדים האחרים יש יותר ניסיון מוניציפלי משיבה שקד-ברק כי "מרבית המועמדים האחרים הם צנחנים — הגיעה שנת בחירות, ופתאום הם צונחים עלינו. איפה הייתם בשנים האחרונות, למה לא שמענו את הקול שלכם? העיר דיממה במשך שנה שלמה, והם לא נלחמו איתנו, התושבים. שבענו מהבטחות שצצות לקראת הבחירות.

יש לי ניסיון רב עם ראשי ערים, שרים וחברי כנסת בזכות העבודה שלי — הייתי לוביסטית בכנסת, ניהלתי לשכות של חברי כנסת ושרים. נוסף על כך, אני והפעילים שאיתי הגענו להישגים אדירים בשנה האחרונה והכתבנו סדר יום בכפר סבא. את כל זה עשינו מחוץ למועצה".

את קמפיין הבחירות שלה בחרה שקד-ברק להשיק דווקא ביום האשה הבינלאומי, ולא במקרה. "אני חושבת שלנשים יש יתרונות שאין לגברים. נשים פחות מונעות מאגו ויכולות לעבוד בשיתוף פעולה. יש לנשים חוסן נפשי גדול וכוח סבל. אנחנו טובות יותר בעשיית כמה דברים במקביל.

אני מאמינה בנציגות נשית גדולה יותר בתפקידים בכירים, ואני הולכת ליישם את זה. יש לי משפחה חזקה, בנות מדהימות שעוזרות זו לזו, בן זוג תומך שלא הייתי יכולה לעשות את זה בלי התמיכה שלו. לבנותיי אמרתי שיש לי משימה למלא, לא שאני רוצה להיות ראש עירייה. אמא צריכה, ואמא תעשה".

את נשמעת בטוחה מאוד בעצמך.
"אני הולכת לאוורר את השורות. מה שהיה הוא לא מה שיהיה. לא ארפה. נגמרו ימי השררה וסתימת הפיות. העיר בהנהגתי תחליט לפי טובת הציבור ולא לפי מיקום בקואליציה או באופוזיציה. כפר סבא זאת עיר מדהימה שיש בה קהילה של אנשים מדהימים, והגיע הזמן לשים את האינטרסים של התושבים בקדמת הבמה".