אושרת גני גונן (צילום: אסף פרידמן)

ביום הולדתו ה-54, שחל ביום שני השבוע, הכריז איציק אזרי, תושב מתן, על מועמדותו לראשות המועצה האזורית דרום השרון. אושרת גני גונן (47), תושבת נווה ימין, ניצלה את יום האשה הבינלאומי שחל השבוע כדי להכריז אף היא על ריצתה לתפקיד שיפנה בקרוב ד"ר מוטי דלג'ו, ראש המועצה במשך חמש הקדנציות האחרונות ברציפות.

"דלג'ו עשה רבות למען המועצה וקידם אותה, אבל עשר שנים זו תקופה מספיקה, וצריך לפנות את הדרך לאנשים חדשים ורעננים. הגיעה העת להחלפת משמרות", אומרת גני גונן.

"ראש מועצה צריך לכהן שתי קדנציות בלבד", מסכים אזרי. "חמש שנים אתה מוביל דרך, וחמש שנים אתה קוטף את הפירות. מעבר לזה אתה מכניס את המערכת לסטגנציה, אתה לא חד כמו בהתחלה, עובד במצב אוטומטי ומתחיל להישחק ולקלקל לעצמך ולתושבים שלך".

זו הפעם השלישית שאזרי — מומחה לניהול מצבי חירום ובעל חברה לציוד רפואי, מראשוני מתן ולשעבר יו"ר הוועד המקומי — מתמודד לראשות המועצה. ב-2003 התמודד לבדו עם דלג'ו וקיבל 15 אחוזים מהקולות. ב-2008 הוא נבחר למליאת המועצה כנציג מתן, וב-2013 התמודד שוב מול דלג'ו ומועמד אחר וקיבל רק 8 אחוזים מהקולות. "אנשים לא הצביעו לפי העשייה", הוא מסביר. "במתן קיבלתי 70 אחוזים מהקולות כי הכירו את העשייה שלי".

עם יותר ניסיון ציבורי, ובכלל זה פעילות בוועד ההורים בתיכון עמי אסף בבית ברל ובמאבק נגד הקמת תחנות כוח באזור השרון, הוא מקווה שהפעם יקבל את קולות הבוחרים. השנה הוא צפוי להתמודד עם שבעה‑שמונה מועמדים, ואחת מהם היא גני גונן, שבאמתחתה 25 שנות עשייה ציבורית. תחילתן במועצת דרום השרון בהדרכת נוער, אחר כך בתפקידי ניהול בתחומי נוער, חינוך וקהילה בעיריית כפר סבא, עד לתפקידה האחרון כמנכ"לית העירייה. עד לפני כשנתיים כיהנה בתפקיד חברה במליאת המועצה כנציגת נווה ימין.

לפני כ‑30 שנה היא כבר ישבה על כיסאו של ראש המועצה אז אברהם לזר. היא שימשה אז יו"ר מועצת התלמידים והנוער בדרום השרון, ובמסגרת יום הנוער וחילופי השלטון במועצה ליוותה את ראש המועצה ביום עבודתו, "ואז התגבש בי הרצון להיות ראש מועצה בעתיד", היא נזכרת.

"כמו שהייתי מנכ"לית ראשונה בעיריית כפר סבא, אני מקווה להיות גם ראש המועצה הראשונה בדרום השרון". "הסיבה לכך שנשים לא מגיעות לזירה הפוליטית-מוניציפלית, למרות היכולות והמיומנויות שלהן, היא המחיר שהן צריכות לשלם — הפגיעה במשפחה. כשהגעתי לעיריית כפר סבא 78 אחוזים מהעובדים היו נשים, אבל רק 40 אחוזים מהמנהלים היו נשים. היום 60 אחוזים מהמנהלים בעירייה הם נשים, והן מוכיחות שאפשר להתמודד על תפקידי ניהול ואפשר לנהל קריירה ומשפחה בו‑זמנית".

איציק אזרי (צילום: רמי זרנגר)

מה החזון שלכם?

גני גונן: "במועצה אזורית היכולת לחלום ולהגשים את החלומות גבוהה יותר מבשלטון המרכזי. המועצה האזורית בראשותי תעניק את רמת השירות הגבוהה ביותר ותנהל דיאלוג קבוע עם התושבים ותדאג להתחדשות מתמדת בכל התחומים".

אזרי: "צריך להעמיד את התושבים במרכז. על פי ראיית המועצה היום, תקציב מאוזן קודם לצורכי התושבים, וכשהם נזקקים למשהו אומרים להם שאין כסף. צריך לזכור שאנו מועצה חקלאית, ולכן צריך להשקיע במיזמי חקלאות ובתיירות כפרית במקום במבני ציבור מפוארים".

מה תהיה הפעולה הראשונה שתעשו אם תיבחרו?

אזרי: "קודם כל אומר תודה לראש המועצה היוצא ואקרא לכל מי שהתמודד נגדי לשלב ידיים ולהתחיל לעבוד יחד".

גני גונן: "ברגע שאקבל את המפתחות אדע בדיוק מה אני צריכה לעשות, אבל קודם אדאג להכיר את המנהלים ואת העובדים, שיחד איתם אגשים את כל החלומות".