המועמדים לראשות העיר - למען קולנוע עמל (צילום: חן זמיר)

לאירוע "פאנל מתמודדים" הקהילתי שנערך אתמול (חמישי) בשעות הערב בנוכחות עשרות תושבים, הגיעו שמונה מבין המתמודדים לראשות העיר יובל לוי, עילאי הרסגור-הנדין, מירית שקד ברק, יאיר אברהם, הדר לביא, שאול דור, רפי סער ויוסי סדבון. גם ממה שיינפיין שפרש לאחרונה מהמירוץ לראשות העיר וחבר כמספר שתיים לרשימתו של יובל לוי, הגיע ונכח בקהל התושבים. מי שלא נכח באירוע הוא המועמד העשירי משה נח.

הפאנל החל בהתעסקות בשאלה כיצד לשמר את מבנה קולנוע עמל. המועמד יובל לוי פתח ואמר: "המחוייבות האישית שלי היא קודם כל לשמר רצף של זיכרון העיר שקמה פה, לשקם את המקום ולהחזיר אותו לפעילות ציבורית לא בכל מבנה צריך לבנות פרויקט יזמות נדל"ן ולצערנו גם ראינו את זה ביער אוסישקין לאחרונה. העיר הזאת פקוקה מספיק, והיא צריכה רווחה ודוגמא טובה לכך הוא מבנה קולנוע עמל".

"אני פועל כבר לא מעט שנים עם הועד להצלת המבנה", הוסיף אחריו עילאי הרסגור-הנדין. "מבנה עמל הוא הרבה יותר מקולנוע, הוא מבטא את המחויבות שלנו לערכי הקהילה ולמבנים הסטורים. לא נשארו הרבה מבנים כאלו, התפיסה שלי היא עיר חופשית והיא אומרת בין היתר שתושבים חופשיים לקבוע מה יהיה בקהילה שלהם ולא בעלי הון".

מאירים את עמל

 לדבריו של הרסגו-הנדין: "זאת בדיוק הבעיה – מבנה עמל נחטף בעסקה מאוד מוזרה שנעשתה בזמנו על ידי בעלי הון, ולי יש מחויבות באופן אישי להחזיר אותו לתושבים". 

"מבנה עמל צריך לחזור לידיים ציבוריות", אומרת המועמדת מירית שקד ברק. "כולנו יושבים כאן, כל המועמדים, וכולנו התאגדנו למען מטרה אחת, למען המבנה הזה. כל הכבוד לכם".

המועמד רפי סער הוסיף בנושא: "ככפר סבאי אני מכיר את ערך הקולנוע, הוא היה אבן היסוד בעיר. צריך לחשוב איך לשמר אותו ואיך יוצקים את התוכן הנכון לקהילת מרכז העיר, כדי שתהפוך להיות מרכז שישאב לתוכו את כל הערכים לתוך הקהילה, אין ספק שאני בעד שימור קולנוע עמל".

לדברי המועמד יוסי סדבון, "קולנוע עמל צריך לחזור לציבור, אין פה מחלוקת. הבעיה שלנו היא כפולה ומכופלת, זה לא המבנה השימור היחידי, ועדת השימור עבדה פה מספר שנים וטרם הופקדה, אין לנו מעמד חוקי בנושא שימור פה על פי חוק שימור ובניה. אני אעשה הכל על מנת שועדת השימור הזאת תשלים את עבודתה והתכנית תופקד בועדה המחוזית ובכך נוכח לקדם את נושא שימור המבנים".

"האור האדום המהבהב הזה היה צריך להבהב עוד בשנת 2003", מוסיף המועמד יאיר אברהם. "יש אפשרות לבצע הליך של הפקעה, זה יקח זמן, נחישות והשקעת משאבים אבל זה דבר אפשרי. אופציה שניה היא לנהל משא ומתן מול הבעלים, כך שהמבנה יוכל להמשיך לתפקד כמבנה ציבור, והיזם יוכל ליהנות מהפירות שלהן הוא ציפה".  

"מתחייבים להעביר את ישיבות המועצה למבנה ההיסטורי" (צילום: חן זמיר)

"יש לי חלום", הוסיף המועמד שאול דור. "כמשורר שכתב שירים למיטב הזמרים במדינת ישראל, להביא את כל הזמרים והמשפחות השכולות ולהקרין הכל בקולנוע אחד שנוכל להגיד עשינו זאת, וקולנוע עמל יחזור לציבור בכפר סבא".

"הקמתי את ועד מרכז העיר מתוך תחושת מחוייבות לצורך בשטח. בית הפועלים עמל הוא דוגמא  למבנה שיכל לשרת אותנו בצורה נפלאה, לו רק מערכת האינטרסים הייתה עובדת לטובת הציבור. כולנו מאוחדים בדעה שהוא צריך לחזור לידי הציבור", מסרה המועמדת הדר לביא.