את התואר השני שלו איציק אזרי (54), המועמד לראשות המועצה האזורית דרום השרון, עשה בניהול מצבי חירום והצלה. הוא הגיע אליו דרך האינתיפאדה השניה, שסיכנה אז את היישוב מתן, בו שימש יו"ר הוועד המקומי, אבל לא ידע שהתואר הזה ישחק תפקיד משמעותי דווקא בבחירות למועצה שיגיעו כ-18 שנים אחר כך.

איציק אזרי. הבנייה החדשה והסיפוח משרתים אינטרסים של מעטים | צילום: סער ורדי

יש לזה סיבה. או יותר נכון מספר סיבות. בין סיפוחה המתקרב של דרום השרון שהמועצה הארצית אישרה, תחנות הכח האימתניות שצפויות לקום בלב המועצה האיזורית בצומת מפגש השלום, והשטחים הירוקים שמכורסמים להם על ידי קבלנים, התחושה היא שהאיזור כולו יצטרך לקבל מספר החלטות דרסטיות לפני שיהיה מאוחר מדי. ואזרי, על הגישות הלא קונבנציונאליות שלו שיובאו בהמשך הכתבה, מאמין שהוא בדיוק האיש שיכול להוציא את הטרקטור מהבוץ רגע לפני שהמנוע שובק.

כשאני שואל אותו למה בתור תושב דרום השרון, כדאי לי לבחור דווקא בו, הוא עונה בפשטות:

"תשובה אחת. האינטרס העיקרי שלי הוא לפעול למען התושבים. זה לא משנה אם הם גרים במושב, יישוב קהילתי או קיבוץ, התפקיד העיקרי של ראש מועצה הוא לפעול למען התושבים שלו, בראש ובראשונה. מעבר לזה צריך להתחשב באינטרסים השונים של צורות ההתיישבות השונות.

"לאור האיומים העומדים לפנינו. א. סיפוח היישובים על ידי הוד השרון, כפר סבא ופתח תקווה, ב. הבנייה הצפויה של תחנות הכח. אני בא ומציע פתרון אמיתי. יש במדינת ישראל משבר דיור אבל הוא לא אמיתי. לא צריך לבנות יחידות דיור חדשות, אפשר לממש תמ"א 38 ופינוי בינוי בתוך הערים האלו. על פניו הערים האלו נראות חזקות, אבל התשתית שלהן רעועה".

מיקום תחנת הכוח הצפויה. מאיימת על כולם | צילום: אלעד גרשגורן

"דבר שני, במקרה של רעידת אדמה צריך שטחים פתוחים כדי שיהיה אפשר לברוח אליהם. בתוך ערים צפופות עם בניינים ישנים וסדוקים, אין לאן לברוח, הסיכוי שלהן לשרוד הוא נמוך. במילים אחרות, הוד השרון וכפר סבא בסכנה ממשית, במקרה של רעידת אדמה, בטח במקרה של סיפוח דרום השרון".

אוקיי, אבל אני בתור תושב הוד השרון או כפר סבא אומר "איזה יופי, עוד שטחים". למה שלא נחמוס את כל שטחי המועצה האיזורית? אני גם רוצה ירוק ליד הבית.

"האינטרס של המספחים ואלו שמבקשים לבנות הוא של אנשים מעטים שרוצים להשביח מהר מאוד את הקרקעות שלהם ולעשות כסף. אינטרס של קבלנים שמעדיפים לעשות בנייה חדשה, במקום להתעסק בתמ"א 38. תן להם תמריץ לבנות תמ"א 38 ולפינוי בינוי, על הדרך תעשה הסדרה של יחידות דיור במושבים וביישובים.

"אם אתה עושה, נניח, הסדרה של דירות שקיימות בדרום השרון, בין אם בקיבוצים או ביישובים, אתה יכול מיד ליישב 5,000 יחידות דיור לזוגות צעירים או למשפחות עם זוגות. מעבר לזה אתה יכול לבצע בנייה של יחידות לסטודנטים ולזוגות צעירים בתוך הקיבוצים, דרך בניית מתחמים לסטודנטים, לזוגות צעירים ולהשכרה לטווח ארוך.

"על הדרך אתה מושך אוכלוסיה חזקה, צעירה ונמרצת. אני לא מדבר על בנים ממשיכים אלא על אוכלוסייה מבחוץ. במקום לגור בקרוואן מאחורי מישהו, אתה יכול לגור ביחידת דיור להשכרה ברמת הכובש, ואז אתה גר שם ולומד במרכז. בצפון יש כאלה, אבל במרכז אין. בחור צעיר/זוג צעיר לא צריך יותר מזה. גם בתוך המושבים ניתן יהיה להסדיר יחידה שנייה ושלישית".

אם זה כל כך פשוט, למה לא עשיתם את זה כבר?

"מי שמונע את הדבר הזה מהקיבוצים והמושבים זה רמ"י (רשות מקרקעי ישראל, א.י.), מדינת ישראל. אני מאמין שבראשות המועצה האזורית חייב לשבת אדם שיידע להתנהל בנחישות מול המדינה. אדם שלא יהיה צורך להגיד לו 'אתה עושה לביתך ולאינטרסים האישיים שלך'. אדם שיפעל למען הרווח של מדינת ישראל, תושבי דרום השרון ותושבי האיזור כולו - ושטובת הציבור היא שמניעה אותו".

אוקיי, אבל מה כל כך נורא "בלכבוש" אתכם?

"תראה, אני בחרתי בלחיות ביישוב על קו התפר. אם האוכלוסייה שלנו נחלשת, קו התפר נהיה קו פרוץ – זאת אומרת שכפר סבא והוד השרון הופכות להיות החזית. אתה לא רוצה את זה. אתה רוצה קו תפר חזק, אתה רוצה את צור יצחק חזקה, את קיבוץ אייל חזק, אתה רוצה מתן חזקה.

"כביש 6 וכל התשתיות שלו, כולל צינור הגז, עוברים דרך קרקעות דרום השרון. גם את החקלאות והבטחון התזונתי שלך אנחנו בונים. בשביל מה לרוץ לשטחים הפתוחים? הם מיועדים לבטחון כלכלי, מדינה שלא מסוגלת לייצר לעצמה מזון היא בבעיה – ותראה מה קורה בדרום ובצפון. החקלאות בדרום תחת מתקפת עפיפונים, החקלאות בצפון בנסיגה. ואם אתה לוקח בחשבון דברים כמו שנת בצורת, אנחנו עלולים למצוא את עצמנו בלי שטחי גידול חקלאות במרכז, איפה שנמצאים רוב המים".

"הכל פתוח". אזרי | צילום: סער ורדי

"בנוסף, אפשר לפתח חקלאות חכמה כמו קנאביס רפואי, שוק של 10 מיליארד שקל צפי בעולם. אפשר לפתח אצות ים. דבר כזה חייב לבוא כיוזמה של מועצה איזורית, כי אף יזם פרטי לבד לא יכול להקים פרויקט שדורש ממשטרת ישראל כל מיני הנחיות של בטחון. סביב זה יכולה לקום תעשייה שלמה של ייצור מוצרים נלווים לקנאביס רפואי, אותו הדבר עם אצות ים".

"סכנה בטחונית מהמעלה הראשונה"

עם כל הכבוד לדיבורי הסיפוח, אם יש משהו שבאמת מדיר מעיניי כל תושבי האיזור שינה, הרי זוהי תחנת הכוח המפלצתית שצפויה לקום בתחנת הדלק מפגש השלום. בין מתן לנווה ימין, 2 קילומטרים בלבד מכפר סבא. אזרי, שהיה בין הראשונים שהניפו דגל שחור בנושא, לא שוכח לזרוק קריצה לגבי תושבים כאלה ואחרים העשויים להרוויח מבנייתה ועל הדרך ליצור בעיה איזורית קולקטיבית.

"מדובר בשלוש תחנות שונות, כשהתחנה הגדולה מביניהן שתוקם בתחנת דלק השלום, היא בסדר גודל של פי 3 מרידינג. אלו תחנות כוח של גז וסולר. אבל זה לא גז בלבד. בניגוד לאירופה, לנו אין את האפשרות להפעיל תחנת כוח על בסיס גז בלבד. התחנה הגדולה נבנית על אדמות של אדם פרטי ועל אדמות של יישובים במועצה כשאי אפשר לבצע את הפרויקט הזה בלי ההסכמה שלהן".

תראה, כולם מדברים על כך שהתחנה הזו היא בעייתית.

"כן, אבל אני מבין את האיום שיש על האיזור מבחינתה (תחנת הכוח), אני מבין את החומר שנוגע אליה ואני לגמרי נטול אינטרסים לגבי בנייתה".

"אנחנו קו התפר". אזרי | צילום: סער ורדי

מתכון מנצח

את אזרי, אב לארבעה המתגורר מזה 22 שנה במתן, אנחנו תופסים במצב רוח אופטימי. היו מי שכבר סגרו את ההתמודדות הזו עוד בטרם החלה, אבל מבחינת אזרי המירוץ רק התחיל, וניכר שהוא נהנה במיוחד מהעניין.

"על פי הסקרים הכל פתוח", אזרי מחדד. "יש הובלה כזו או אחרת של אושרת גני גונן, אבל אנחנו לפי כל הסקרים נמצאים במקום השני בפער שהוא סביר וניתן לסגור אותו ולנצח.

"גם שני המתמודדים האחרים ראויים וראוי לתת להם את הכבוד להתמודד. בסוף אני מציג כאן משהו אחר, שילוב של ניסיון, ידע, וחבירה של יישובים קהילתיים עם מושבים וקיבוצים, שישרת את כל תושבי המועצה וישמור על ציביונה הקהילתי. בעיניי זה מתכון מנצח".