התלמידים חזרו לבית הספר (צילום המחשה: אביהו שפירא)

יו"ר האופוזיציה, עו"ד יובל לוי הגיש הצעה לסדר, שהיא לא פחות מהצעה מהפכנית: שינוי שיטת הרישום תלמידי בתי הספר היסודיים לחטיבות הביניים מהשיטה הנהוגה היום לשיטה אזורית.

כידוע, במשך עשרות שנים נהגו בכפר סבא 'לערבב' את תלמידי בתי הספר היסודי בכל החטיבות, ללא שום אבחנה, סדר או חשיבה מקורית וחינוכית. הסיבה העיקרית לשיטה זו נבעה מכך שרוב ככל חטיבות הביניים בעיר היו ממוקמות באזור אחד ויחיד - מתחם החטיבות ברחוב גלר. בשל הכורח הגיאוגרפי הזה נהגו לרשום תלמידים מכל רחבי העיר בחטיבות אלו.

"ברבות השנים", מסביר עו"ד יובל לוי, "הדבר השתנה לחלוטין. העיר גדלה, חטיבות ביניים הוקמו גם באזורים אחרים, וכרגיל בעיריית כפר סבא - עולם כמנהגו נוהג. מה שהיה הוא שיהיה - וכך נוצר מצב שתלמיד המתגורר ולומד בבית ספר יסודי במזרח העיר, צריך לנדוד לקצהו השני של העיר, כך גם בשכונה הירוקה ולהיפך - זה לא תקין".

"עלינו כנציגי ציבור לדאוג לרווחתם המרבית של התלמידים בעיר ככל שניתן. בכל בוקר עשרות משפחות מסיעות את ילדיהם לחטיבות הביניים בתוך העיר, או שהתלמידים מגיעים בנפרד באוטובוסים, דבר שלא רק מקשה על התחלת היום הלימודי, אלא גם מגביר את הפקקים במרכז העיר".

עו"ד יובל לוי (צילום: פרטי)

"אם הייתה חשיבה פדגוגית מאחרי זה - כגון אינטגרציה חינוכית - ניחא. אך לא מדובר בשום חשיבה כזו, אלא בשל כורח גיאוגרפי שהיה בשנות ה-70 וה-80 שבהן היו מרוכזות כל החטיבות במקום אחד. כל זה השתנה. לצערי, בעשרים שנה האחרונות החינוך ורווחת התלמיד לא היו בראש סדר העדיפויות של ההנהגה העירונית, והגיע הזמן לשנות זאת".

כאמור, לוי הגיש הצעה לסדר לישיבת מועצת העיר הקרובה ובה יתבקשו חברי המועצה לשנות את שיטת השמת בוגרי בתי ספר היסודיים לחטיבות הביניים כך שבוגרי בתי הספר היסודיים יופנו לחטיבות ביניים הסמוכות ככל האפשר לאזור מגוריהם ולבתי ספר היסודיים בהם למדו.

תגובת העירייה: אגף החינוך מוביל בימים אלו את גיבושה של תכנית אסטרטגית לחינוך , הנשענת  גם על התחזית הדמוגרפית, במסגרתה נבחן ע"י הנהלת העירייה גם נושא חטיבות הביניים ומיקום בניית חטיבה עתידית.