קנאביס רפואי. צילום ארכיון

הרפורמה החדשה במסגרתה יתחילו 25 בתי מרקחת שקיבלו רישיון למכור קנאביס רפואי במכירה, עתידה להתחיל ביום שישי הקרוב (20.4).

כ-25 אלף בעלי רישיון לקנאביס רפואי יוכלו לקנות אותו באחד מ-25 בתי המרקחת המשתתפים בפיילוט ברחבי הארץ. אבל, ויש אבל גדול, ישנן ערים ויישובים רבים שלא נכללים בפיילוט, וחלק מצרכנים בעלי המרשמים, יאלצו לנדוד קילומטרים רבים על מנת לרכוש את הקנאביס בבית מרקחת "קרוב" אליהם. 

בין היתר, על פי רשימת בתי המרקחת שפורסמה לראשונה ב-YNET, תתאפשר רכישה של קנאביס רפואי בבית המרקחת פארמה שיא, ברחוב עמק החולה 5 בעיר.

בתוך כך נודע כי אם הפיילוט יצליח, יוגדל מספר בתי המרקחת המשתתפים בו מ-25 לכ-100 ברחבי הארץ. מרבית הפארמים המשתתפים בפיילוט הראשוני משתייכים לרשת סופר–פארם, וחמישה מהם הם בתי מרקחת עצמאיים.

רשימת בתי המרקחת למכירת קאנביס רפואי

רפורמת הקנאביס אושרה בממשלה לפני כשנה וחצי. הרפורמה קובעת שהמטופלים יוכלו לקבל את מוצרי הקנאביס בבתי מרקחת שעומדים בתנאי סף של אבטחה, ניקיון ואיכות. כיום קנאביס רפואי מחולק בנקודות קבועות או מחולק לבתים של החולים על ידי חברות הפצה. עם השלמת הרפורמה, בעוד כחצי שנה, האפשרויות לשינוע לביתו של החולה או חלוקה בנקודות קבועות יבוטלו ויתאפשרו רק במקרים חריגים.

בחודש מרץ פרסם ד"ר איתי גל את תוצאות מחקר ישראלי שמצא כי קנאביס משפר משמעותית את מצבם של חולי סרטן.

החוקרים, מהמרכז הרפואי סורוקה ומחברת ייצור הקנאביס הרפואי תיקון עולם, מצאו כי 95% מחולי הסרטן שטופלו בסם דיווחו על שיפור במצבם הכללי ועל הפחתה של 50% ברמת הכאב. 46% מהנחקרים הפסיקו לחלוטין את השימוש בתרופות אופיאטיות - שתופעות הלוואי שלהן עלולות להיות קשות מאוד.