השלכת פסולת ברשות הרבים - עבירה חמורה (צילום: הרצל יוסף)

עיריית כפר סבא באמצעות החברה הכלכלית ובהובלת אגף איכות הסביבה, השיקה מערך עירוני סביבתי חדש לטיפול בפסולת בניין "רמ- סע- בא". זאת במסגרת מהלך

בפרויקט "אפס פסולת" עליו הכריזה עריית כפר סבא כיעד לשנת 2018 במטרה לצמצם משמעותית את הפסולת הנשלחת להטמנה. קם המערך העונה לשם "רמ- סע- בא".

חשוב לציין כי, מערך זה נותן מענה מקיף, סביבתי ויעיל לטיפול בפסולת בניין עבור קבלנים גדולים, קבלנים קטנים ותושבי העיר.

לצד זאת חברת התפעול והשינוע לפרויקט נבחרה במסגרת הליך מכרז כחוק. כל זאת המטרה להוזיל עלויות שישרתו הן את התושבים והן את הקבלנים.

במקביל לשירות איסוף הפסולת מאתרי הבנייה ומבתים, יוצבו בעיר גם שתי מכולות שיהיו פתוחות ונגישות בתיאום מראש- לשימוש תושבי העיר. בכך, מקווים בחברה הכלכלית ואגף איכות הסביבה לצמצמם את תופעת השלכת הפסולת הפיראטית.

לקבלנים מוצעת הצבה ופינוי מכולות בשלושה גדלים:
6 קוב, 8 קוב או 18 קוב, על פי הצורך. ולראשונה גם תושבים וקבלנים קטנים (שיפוצניקים) יוכלו להשתמש בשירות החדש ולהזמין את פינוי הפסולת המדובר. זאת, על פי הצורך והכמות הנדרשת להם כולל שקי באלות בתשלום סמלי שיפונו מביתם. לאחר הפינוי, תשונע הפסולת לאתר טיפול סביבתי, שם היא תופרד ותעבור תהליך מיון שמטרתו להשיב כמה שיותר חומרי גלם לשימוש חוזר.

צביקה צרפתי, ראש העיר, "כפר סבא חרתה על דגלה את נושאי הסביבה והקיימות, ומשקיעה משאבים רבים במערכים אלו. במסגרת מהלך "אפס פסולת" מטרתנו היא לצמצם את כמויות הפסולת הנשלחות להטמנה, וזאת במטרה לחסוך כספים רבים שיחזרו לציבור באירועי תרבות, פרויקטים חינוכיים ועוד. לצערי, קבלנים רבים ברחבי הארץ בוחרים להשליך פסולת בניין באתרי טבע. כולי תקווה כי מהעיר כפר סבא תבוא הבשורה החדשה, ושהשירות החדש ימנע זאת".

אלעד קנדל, מנכ"ל החברה הכלכלית לפיתוח כפר-סבא, "אנו גאים מאד להוביל מהלך חדשני עירוני, שלוקח בחשבון גם תושבים וגם בעלי מקצוע, ושמטרתו העיקרית שימור ושיפור איכות הסביבה תוך יישום מודל כלכלי. הפרויקט "רמ-סע-בא" מהווה נדבך נוסף בתפיסה של מערך פרויקטים שאנו מובילים".