צילום אילוסטרציה: shutterstock

אם חשבתם לקחת את הילדים ליהנות מפעילות בספרייה העירונית "יד לבנים" ברחוב השחר בהוד השרון, תחשבו שוב. עשרות אמהות בעיר מספרות על יחס לא נעים ועל שירות רע מצד עובדי הספרייה העירונית.

כך, למשל, אגתה רוטנברג הגיעה לפני חודשיים לספרייה להצגה ב"שעת סיפור". היא באה עם בנה בן השלוש, ועם בנה בן החצי שנה, כשהוא ישן בעגלה.

 "קניתי כרטיסים מראש והגעתי בזמן להצגה. צוות הספרייה עצר אותי ולא הרשה לנו להיכנס בגלל התינוק. ניסיתי להסביר שהתינוק ישן, שהילד הקטן שלי ממש מצפה לזה, ושכבר קניתי כרטיס. עובדות המקום סירבו לשמוע אותי, תוך שהן מתייחסות אלינו בצורה מעליבה ממש. ביקשתי לפחות לקבל את הכסף על הכרטיס בחזרה, אבל הן סירבו, תוך שהן ממלמלות כמה שאני חוצפנית. מיותר לציין, שהילד שלי בכה מאוד מאכזבה. אני לספרייה הזאת לא חוזרת".

יפעת מוסרי רצתה לקחת את בתה בת השלוש ואת אחייניתה בת הארבע לשעת סיפור בספרייה ביום שני השבוע, אבל לא הצליחה לרכוש את הכרטיסים דרך האינטרנט. "היתה תקלה, והחלטתי ללכת להצגה מוקדם, ולנסות לרכוש כרטיסים במקום", היא מספרת.

"הגענו כמה שעות קודם, והלכנו לגינה הקרובה לשחק. הקטנות היו צריכות בינתיים לשירותים. כשנכנסנו לספרייה, וניסיתי להסביר לצוות הספרייה על הבעיה באתר. הם סירבו לשמוע, טענו שמה שאני אומרת לא נכון, ולא איפשרו לי לרכוש כרטיסים לבנות. אז ביקשתי רק להכניס את הבנות לשירותים והן סירבו. אני כבר לא אחזור לשם".

גם שרי ירושלמי, המועמדת למועצת העיר, נתקלה ביחס לא הולם, וגם היא אינה מתכוונת לחזור לשם עם ילדיה. "כשהגעתי לשעת סיפור עם הילדים, אחרי שרכשתי כרטיסים באתר, אמרו לי שאין כרטיסים. הסברתי שהזמנתי כרטיסים, אבל זה לא עזר. הילדים שלי בכו מאוד, כי רצו להיכנס. מרוב שכעסתי אפילו לא טרחתי להילחם על הכסף. אני שומעת שוב ושוב על סביבה עוינת בספרייה.

 די, הגיע הזמן לשים לזה סוף, הספרייה צריכה להיות מקום נוח, שבו נרצה לבלות עם הילדים שלנו. בשיחותיי עם אמהות בעיר אני שומעת על העדפתן ללכת לספרייה בכפר סבא. גם אם תינוקות עלולים להפריע בזמן ההצגה, צריכה להיות מידה של שירותיות, רצון לעזור ולהיטיב, אבל בספרייה בהוד השרון היחס מזלזל ולא נעים. אנחנו מרגישים שעושים לנו טובה, והרי מדובר בשירות עירוני".

מעיריית הוד השרון נמסר: "שעות הסיפור בספרייה מיועדות לגיל 3-2, וכן לגיל 6-3. כמו שמתקיימות פעילויות למבוגרים, ופעילויות לנוער, שבהן לא משתתפים ילדים, כך יש פעילויות לילדי הגן, אשר לא כוללות את גיל הינקות. זאת, כדי לשמור על איכות הפעילות בהתאמה לכל קהל יעד. באשר לשימוש בשירותים, שירותי הספרייה ממוקמים כך שהגישה אליהם מחייבת את אלה המעוניינים להשתמש בהם לחלוף על פני כל הילדים, בשעה שמתקיימת הפעילות. כדי לא להפריע למהלך התקין של הפעילות, נמנעת במהלכה, ואך ורק במהלכה, הגישה לשירותים. בכל זמן אחר ניתן להשתמש באופן חופשי בשירותים אלה".