בשורה התחתונה, מאז 2016 אין יחידת טיפול חירום בקורבנות אונס ותקיפה מינית באיזור השרון. לכאורה טיפול כל כך בסיסי וקריטי לאחר טראומה ובכל זאת נפגעות ונפגעי עבירות מין נאלצים לנדוד עד לבית החולים וולפסון בחולון על מנת לקבל אותו.

לנפגעים ולנפגעות אין מענה באיזור שלנו | צילום להמחשה: שאטרסטוק

היחידה האחרונה שהעניקה את טיפול החירום הזה פעלה בבית החולים לניאדו בנתניה. עם זאת, עקב הקשיים הכלכליים להם נקלע לניאדו בשנים האחרונות, היחידה נסגרה והותירה את קורבנות עבירות המין ללא מענה מזה שנתיים.

בטרם נסגרה סיפקה היחידה טיפול רפואי, אספה ראיות, סיפקה טיפול נפשי וליווי על ידי עובדת סוציאלית, סיפקה תרופות נגד מחלות מין והפנתה לשירותי המשך רפואיים ונפשיים.

לאחרונה הקימה הפעילה החברתית הכפר סבאית יעל שרר קבוצת פעולה המבקשת את פתיחתם המחודשת של שירותי חירום באיזור, כשהמטרה המובהקת היא פתיחת יחידה כזו בבית החולים מאיר בעיר.

יעל שרר (צילום: פרטי)

בין הפעילות הבולטות בקבוצה ניתן למצוא את הדר לביא מכפר סבא ושרי ירושלמי מהוד השרון, כשהאחרונה נמצאת בשיתוף פעולה עם המרכז הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית ברעננה.

שרר, המוכרת מסיפורה האישי שהונצח בסרט התיעודי בבימויה "כביסה מלוכלכת", עבדה עד לאחרונה ב-"מיינט כפר סבא" ועזבה על מנת להגביר את פעילותה החברתית.

כדי לקדם את פתיחתה המחודשת של יחידת החירום באיזור נפגשה שרר עם חברת הכנסת עליזה לביא ממפלגת יש עתיד. לביא המתגוררת בנתניה פנתה מצידה לסגן שר הבריאות יעקב ליצמן, וביקשה את התייחסותו להיעדר המענה לטיפול חירום בנפגעי מין בכל איזור השרון והמשולש.

עקב כך הודיע משרד הבריאות כי ישקול פתיחה מחודשת של השירות בבית החולים "מאיר" בכפר סבא.

תגובת משרד הבריאות: "הטיפול בנפגעי/ות תקיפה מינית נמצא על סדר היום של משרד הבריאות בשנים האחרונות. בשנה האחרונה, הוגדל התקציב הייעודי למרכזים האקוטיים ואנו מקדמים את תהליך הסטנדרטיזציה של המרכזים הקיימים במטרה לשפר את השירות הניתן לנפגעי/ות תקיפה מינית.

"בנוסף, מתקיימות הכשרות לצוותים רפואיים המטפלים בנפגעות במערכת הבריאות כולה (בבתי החולים הכלליים, קופות החולים ובמערך בריאות הנפש). בנוגע להקמת חדר אקוטי נוסף בבית חולים, שייתן מענה לתושבי אזור השרון ובהנגשה תרבותית ולשונית לאוכלוסייה דוברת ערבית – אנו בוחנים את הבקשה תוך התייחסות לצורך, למסגרת המתאימה ולמקורות המימון".