נבחרת מונדיאל עובדת במעבדה בכפר סבא (צילום: מכבי שירותי בריאות)

תמהיל ייחודי של תרבויות ועדות מרכיב את צוות המעבדה של מכבי בכפר סבא שעובד יחד כבר עשר שנים בהרמוניה: אם תשאלו את פביאן ונונו, מה סוד הקשר המיוחד שנוצר בין עובדי המעבדה התשובה תהיה חד משמעית- "רק צחוק והומור".

פביאן, עולה ותיקה מצרפת ועובדת במכבי בכפר סבא כבר 13 שנים, מגיעה מידי יום לסביבת עבודה מאוד צבעונית ויוצאת דופן. "אנחנו ממש כמו משפחה", היא מספרת.

 "יש פה הכול מהכול ובעזרת צחוק וכבוד הדדי אנחנו מצליחים להתעלות על פערי התרבות או דעות שונות בנינו". כשפביאן אומרת "הכול מהכול" היא מתכוונת לצוות שעובד איתה מידי יום - אסלאם ויסמין ממוצא מוסלמי, ילנה וג'ני ממוצא רוסי, מגי ממוצא גרמני, פביאן, עולה ותיקה מצרפת ושי, גלית, סיגי ואהובה ישראלים.

מידי יום הם מגיעים למעבדת מכבי בכפר סבא ואחראים על לקיחת דמים ושליחת בדיקות מעבדה של עשרות מטופלים מידי יום. "לעשות בדיקת דם זה אף פעם לא נעים, זה קצת מציק, קצת דוקר ולפעמים מלחיץ", מספרת פביאן.

נבחרת מונדיאל עובדת במעבדה בכפר סבא (צילום: מכבי שירותי בריאות)

 "בזכות הקשר המיוחד בינינו אנחנו מצליחים להפוך גם את בדיקת הדם לחוויה למטופל, אנחנו מדברים, מספרים בדיחות, מסיחים את הדעת מהדקירה וזה תמיד מצליח" היא אומרת.

האווירה במעבדה נובעת בעיקר מהקשר המיוחד בצוות - הם מציינים את החגים של כולם, משתפים בחוויות אישיות ונפגשים מחוץ לשעות העבודה.

"אנחנו לא מטאטאים שום דבר מתחת לשטיח", מספרת פביאן. "תמיד מדברים על הכול. גם בתקופות מתוחות של מצב ביטחוני מעורער, למשל בתקופת הדקירות, הרגשנו את השקט המתוח בינינו ולכן מיד פתחנו את הכול, דיברנו, שיתפנו, כל אחד סיפר על התחושות מהזווית שלו וככה הפגנו את המתח".

פביאן דואגת להסביר: "אנחנו גם צוחקים אחד על השני, מחליפים מתכונים וחוגגים ימי הולדת. בזמן הפנוי אנחנו מלמדים ולומדים שפות בנינו ומכירים את המשפחות".

גם שי יצחק, מנהל המעבדה, מעיד על אווירה וקשר יוצא דופן. "זה לא טריוויאלי שנוצר קשר כל כך הדוק בינינו במסגרת העבודה המשותפת שלנו, בטח לאור הפערים השוני הגדול בין כולנו".

"כשמדברים על דו קיום ושלום זה נשמע כמו מילים גדולות וכבדות אבל אני חושב שהעבודה היומיומית והיחס האישי והמכבד שאנחנו מעניקים אחד לשני, מבלי להתחשב ברקע ובמוצא של כל אחד, זאת דוגמא אמיתית לדו קיום" אומר יצחק.

המטופלים המגיעים מידי יום למעבדה לא נשארים אדישים לאווירה ולקרבה יוצאת הדופן השוררת בין העובדים ומספרים על צוות אנושי, חם, דומיננטי וצבעוני שמצליח בזכות הרבה הומור ויצירתיות לגרום גם לבדיקות דם לעבור בקלות ואפילו בחיוך.