צילום: גיא יחיאלי

"סרנדיפיות" ככה קוראים בבריטית מהוקצעת למושג שעיקרו: אדם המכוון למטרה אחת ומקבל בלי כוונה מטרה טובה ממנה. במקראית, אם תרצו, קוראים לזה: חיפש אתונות ומצא מלוכה. עקרונית, עד כמה שידוע, לעילאי הרסגור, סגן ראש עיריית כפר סבא, אין בעיה עם אתונות. במר"צ מחבקים כל אורגניזם חי, גם אם הוא נוער וכל עוד הוא לא מזהם סביבה. בסוף השבוע חיפש הרסגור כותרת שתמקם אותו, ציבורית, כלוחם למען תחבורה ציבורית בשבת בכפר סבא. באופן חסר סיכוי מוניצפלי, הכותרת, ככל הנראה, תגשים את עצמה. ככה זה כשאתונות מחליטות פתאום לפתוח פה ולנסוע.

סגן ראש העיר, עילאי הרסגור. צילום: פרטי
___
בישיבת מועצת העיר האחרונה נעדר הרסגור מהישיבה. היעדרותו של הסגן בשכר בלטה. פליאה קטנר, חברת המועצה מסיעתו (מר"צ) הרגישה צורך לדווח בפהרסיה על מיקומו באותה שעה: "הוא אצל מיטל להבי סגנית ראש עיריית תל אביב", אמרה בקול מודגש מהרגיל. כשפליאה מדברת, עד שהיא מדברת, צריך לשמוע. כשהיא מדברת בהדגשה צריך להקשיב ועל הדרך להפנות מבט לעברו של ראש העיריה רפי סער וממלא מקומו עו"ד איתן צנעני. השנים לא הגיבו בפליאה, כמו בחוסר נוחות. הם ידעו מה הוא עושה שם, גם בלי הוויז של קטנר, כמו שתושבי כפר סבא ידעו כשבוע לאחר מכן: הוא מנהל משא ומתן עם להבי על אפשרות הצטרפות לפרויקט התחבורה הציבורית בשבת אותו יזמה עיריית תל אביב - "נעים בסופש".
אי אפשר לבוא אליו בתלונות. הרסגור הוא מחזיק תיק התחבורה והוא ראש סיעת מר"צ בכפר סבא. יש לו גם הסמכות (לכאורה) וגם האג'נדה למימוש המיזם. הבעיה הייתה אחרת: הוא הבין, ספק אם בזמן אמת ספק אם לאחר זמן, כי אין לפרויקט היתכנות מוניצפלית. הצעתו הועלתה על ידו בפורום הסגנים בנוכחות ראש העירייה ונדחתה. "אין תקציב", אמרו לו. אז מה עושה עושה נבחר ציבור שהגיש הצעה לסדר שנדחית על הסף? מגיש הצהרה לסדר. בעיתונות אין הבדל בין הצעות להצהרות - שתיהן בעלות אותו פונט.

פליאה קטנר. צילום: ארכיון
___
עו"ד צנעני קרא את ההצהרה ונחרד: "שידבר בשמו, לא בשם עיריית כפר סבא", אמר. גם לעו"ד צנעני יש אג'נדה ובניגוד להרסגור הרבה יותר סמכות. הוא, כהרגלו, היה נאמן למקור, אך כעסו על הרסגור היה מעבר לתגובה סטנדרטית של קורא עיתון בבוקר שישי עם הקוראסון והקפה המגורען שמצקצק בלשונו על 'פייק'. הוא הבין שהצעתו של הרסגור, למרות חוסר היתכנותה המוניצפלי, עלולה לקבל היתכנות פוליטית מהר מאוד. 21 חברי מועצה יש בכפר סבא - מתוכם שבעה וחצי באופוזיציה (החצי מורכב משני רבעים ולא בהתאמה הנקראים בשם: עו"ד יובל לוי וד"ר אוסנת ספורטה). אם מר"צ על ארבעת חבריה מצביעים עם האופוזיציה על הצעתם שלהם, בינואר בואכה פברואר מועצת העיר תאשר את הצטרפותה למיזם (ככל הנראה עם הוד השרון). או אז יתיישבו הרסגור ופליאה קטנר ב'ברסרי' באבן גבירול בתל אביב בשבת בצהריים וישתעשעו מה יותר קשה להגיה - 'פרופיטרול' או 'סרנדיפיות'?

איתן צנעני מ"מ ראש העיר. צילום: ארכיון
____
התרחיש בו מועצת העיר כופה על ראש העיר את מיזם התחבורה הציבורית בשבת הוא אומנם ריאלי אבל לא היחיד. תרחיש אחר, סביר לא פחות, הוא שראש העיריה יבין שאין לו רוב ולפני שתועלה ההצעה ינהל משא ומתן בשם עיריית כפר סבא ויצטרף, במתכונת משולבת או אחרת, למיזם. תרחיש נוסף, שאינו מופרך, מעלה את האפשרות שהרסגור ייקרא לסדר, הוא מכיר את הסיטואציה הזו היטב גם מהקדנציה הקודמת, ויתבקש לרדת מההצעה או לחילופין, אם היא תעלה, להמנע. במקרה כזה יעלה משקלם הסגולי של צביקה צרפתי (אופוזיציה אך פרו דת) וחברי הקואליציה עו"ד יובל לוי וד"ר אוסנת ספורטה, באתונות של עילאי הם יהיו מלכים. התרחיש הזה, הגם שאינו מופרך, לא סביר: הרעיון שהרסגור יסכים לגנוז את הצעתו שלו, ויותר מכך שחברי סיעתו, בעיקר פליאה קטנר שכבר הוכיחה שהיא לא מחשבנת לאלוהים (תרתי משמע), הוא דרסטי. גם צביקה צרפתי יצביע בעד, כי למרות חיבתו למסורת, לו יש מסורת עקבית שרפי סער לא כלול במנהגיה. באשר לספורטה ולוי - אם בקואליציה מתכוונים להסתמך על השניים, רק שתדעו שהרסגור אוהב את הפרופיטרול שלו עם שבבי אגוזים למעלה.