הם מתים בשקט, הרחק מאור הזרקורים, ללא דם או תמונות זוועה. התקשורת לא מתעניינת בסיפור שלהם. גם למקבלי ההחלטות לא אכפת. יותר מקורבנות התאונות, המלחמות והטרור גם יחד: 2,500 בני אדם בישראל מתים בכל שנה מהשלכותיו של זיהום האוויר, ומאות אלפים סובלים מתחלואה בגללו.

מכה לאומית. שריפת פסולת | צילום להמחשה: שאטרסטוק

ועדיין, תקציב המשרד להגנת הסביבה הוא מהנמוכים במשרדי הממשלה, ועל בריאותנו מופקדים 28 מפקחים בלבד של המשטרה הירוקה. מחדל לאומי בקנה מידה עצום.

לפני כשנה וחצי החלטנו, קבוצת אזרחים מהשרון והשומרון, לקחת את גורלנו בידינו, ולפעול למיגור אחד מגורמי זיהום האוויר הפחות מוכרים אך היותר חמורים בישראל – שריפות פסולת פיראטיות – תופעה שהחריפה מאוד בשנים האחרונות.

הריחות הקשים והפגיעה המתמשכת בבריאותנו הביאו אותנו לקום ולפעול. על פי נתוני המשרד להגנת הסביבה שריפות הפסולת אחראיות לייצור 38% מהחלקיקים העדינים (PM2.5) בישראל, יותר מתחבורה, תעשייה או תחנות כוח.

חלקיקים אלו חודרים לעומק הריאות ומעלים את שיעורי התחלואה הנשימתית והלבבית. מלבדם, בגלל סוגי הפסולת המועלים באש – צמיגים, פלסטיק, חומרי הדברה, ניילונים, אזבסט ועוד – נפלטים לאוויר רעלים וחומרים מסרטנים. הנזקים הבריאותיים ניכרים וכבר עכשיו מתלוננים תושבים רבים על קשיי נשימה וצריבות בעיניים. אולם הנזקים הקשים יותר הם אלה המופיעים כעבור שנים, ובהם פגיעה במערכת העצבים, הפרעות הורמונלית, נזקים לכבד וסרטן.

מאז תחילת המאבק משהו גדול קורה. בזכות לחץ מהציבור על משרדי הגנת הסביבה והאוצר נרשמו הישגים חסרי תקדים – בחקיקה, בהצגת פתרונות ובתִקצובם. לאחרונה התאגדנו לעמותה – אזרחים למען אוויר נקי, ולקראת האתגר הבא, הרחבת הלחץ ליתר משרדי הממשלה, הציבור כולו מוזמן להצטרף.

הכותב הוא יו"ר הוועד המנהל של עמותת אזרחים למען אוויר נקי. להצטרפות לעמותה - לחצו כאן. לפרסום טורים אישיים העוסקים בנושאים כפר סבאים שונים, ניתן לפנות לעמוד הפייסבוק של "מיינט כפר סבא".