אתמול בבוקר  (ב') התקיים בוועדת המשנה למאבק בסחר בנשים ובזנות דיון שעסק ב"דו"ח מחלקת המדינה האמריקאית - בנושא סחר בבני אדם לשנת 2017".

פרלמנט הנערות עם ח"כ עליזה לביא

בדיון השתתפו נציגות פרלמנט נערות מכפר סבא בהנחייתה של רחל לוי הרץ – לי סולודסקי ותמר עשת, תלמידות בתיכון ע"ש ברל כצנלסון, טוהר עזרא תלמידה בתיכון ע"ש י. גלילי ושחר אלקוסר, חיילת משוחררת בוגרת התכנית פרלמנט נערות..

את הדיון פתחה יו"ר הוועדה ח"כ עליזה לביא שציינה שעל אף ההצלחה הגדולה של ישראל במאבק לצמצום הסחר בבני אדם שבזכותו דורגה ישראל גם השנה כמדינה המובילה מבין כל המדינות בדו"ח, עדיין יש עבודה לעשות.

 

בדיון לקחו חלק חברי הכנסת: תמר זנדברג, נחמן שי, עמיר פרץ, מיכל רוזין, שולי מועלם ודב חנין והשתתפו נציגי השגרירות האמריקאית, נציגי משרדי הממשלה, המשטרה וארגונים חברתיים שונים שעוסקים בנושא.

 במסגרת פרויקט פרלמנט נערות מקבלות הנערות הנחיה, עידוד ותמיכה להשתתפות פמיניסטית אקטיביסטית בפעילויות שונות ובתוך כך בפעילויות שונות שמאפשרות להן להשמיע את קולן ואת נקודת מבטן. בדיון זה ייצגה את הנערות שחר אלקוסר מכפר סבא שאמרה את הדברים הבאים:

"הקשבתי לדיון ומדברים כאן על נושא מאד חשוב. אני מייצגת בדיון את הנוער ולמה שמדברים כאן יש קשר לעתיד שלנו. אני משוחררת צעירה מצה"ל ובחרתי לשתף אתכם בדוגמה קטנה מחיי היום-יום שלי. יש לי חברים שכולם שירתו בצבא, יוצאי סיירות שהיום חלקם כבר סטודנטים ואחד מהם שהוא ידיד טוב שלי קיבל מתנה מאבא שלו שהפתיע אותו ביום ההולדת. המתנה הייתה בחורה אוקראינית צעירה שהאבא קנה לה כרטיס טיסה כדי שהיא תבוא לארץ לבלות במשך שבוע עם הבן שלו ולהיות איתו ביום ההולדת שלו. אחרי ששמעתי על זה וגם פגשתי אותה במסיבת יום ההולדת, הבנתי מיד עד כמה זה דבר שלא לגיטימי לעשות אותו. האמת שהייתי בטוחה שכל החברים שלי חושבים כמוני ויסכימו איתי. אבל שכשדיברתי עם קבוצה של כ-15 חברים, רובם בנים אמנם, אף אחד מהם/ן לא הבין מה הבעיה בסיטואציה הזו כי "היא הגיעה בהסכמה" וכי "זו מישהי שהוא פגש פעם בטיסה". ממש אף אחד לא הבין למה המתנה הזו לא לגיטימית. שחר סיימה את דבריה בכך שהדגישה שהניסיון הזה להפריד בין סחר לבין זנות הוא לא נכון כי שני הדברים קשורים."

 

כתגובה לדבריה של שחר הודתה לה ח"כ לביא על הכנות ושאלה אותה האם אי פעם מישהו בבית הספר דיבר איתם על הדברים האלו ונענתה על ידי שחר ש"יש קצת שיעורים על זה, אבל ממש לא מספיק". ח"כ לביא חיזקה את דבריה, הדגישה שהחקיקה איננה חזות הכל ושיש חשיבות גדולה לכך שבתי הספר לא יחששו לדבר, לפתוח את הנושא ולהסביר שמדובר בתופעה שאיננה לגיטימית וקראה למשרד החינוך לטפל בנושא ולעסוק בו בבתי הספר.