לילי פרלמן מהוד השרון היא אחות ראשית של בתי החולים של כללית. לפני שנתיים, לאחר שטיפלה באלפי חולים, נאלצה לעבור לצד השני כאשר חלתה במחלת הסרטן והפכה לחולה בעצמה. היום כשהיא בריאה, היא מספרת על ההתמודדות עם המחלה באמצעות המופע שכתבה: "איזה סרט-ן" ומעבירה מסר לכל אדם בין אם הוא חולה או לא: "אל תפחדו להגשים את החלומות שלכם".

לילי פרלמן

"במהלך התקופה של המחלה התחלתי לכתוב לעצמי תחושות ומחשבות" מספרת לילי פרלמן. "לפעמים הייתי מראה לבעלי, לילדים ולחברים וראיתי שאנשים מאוד מתחברים למה שאני כותבת. במהלך הכתיבה התחלתי לזהות רגעים קומיים שקרו לי. כך למשל דווקא ביום שנשר לי השיער מכל הגוף, קיבלתי מסרון מחברה לטיפולי יופי שהציעה לי מבצע להסרת שיער. כתבתי את זה מיד כי זה הצחיק אותי. התחלתי לאסוף אנקדוטות מצחיקות והתחלתי לחשוב מה אני עושה עם זה.

"באיזה שהוא שלב השתתפתי בסדנה של ריקוד ועשיתי תרגילים של מודעות עצמית. מה שגרם לי לחשוב, אם אני רוצה לעשות משהו עם מה שאני כותבת אז אני אפסיק לדבר ואעשה! אז התחלתי לחפש מישהו מקצועי לעבוד איתו. כך הגעתי לסדנה של איילת רון. הסדנה מתקיימת במדבר וישנו שם בשקי שינה. אם פעם היו אומרים לי שאני אעשה סדנת תיאטרון במדבר הייתי אומרת להם לקחת תרופות".

צילום: פרטי

ההופעה הראשונה של לילי הייתה בכנס של משרד הבריאות. "אני לא יודעת איך, אבל לפתע הבמה הרגיש לי המקום הכי טבעי לי. היה לי פשוט כיף! מאז עשיתי המון הופעות ואני מאוד נהנית מזה. מהופעה להופעה אני משתדרגת ומשתפרת. אני רואה שזה מדבר לכולם".

המופע נקרא "איזה סרט-ן" ומתאר בעצם מסע אל כוכב הסרטן וממנו חזרה לכדור הארץ. "אני מספרת על השהות בכוכב הזה ואחר כך על התובנות. זה מופע מאוד גלוי ופתוח ואני מדברת פשוט על הכל. זה משחרר אותי וגורם לי להתמודד עם הפחד הכי גדול. כשמדברים עליו כל כך הרבה אז הוא כבר לא מפחיד".

מה המסר שאת רוצה להעביר באמצעות המופע?

"המסר הוא אני.אם היו אומרים לי שזה היום האחרון שלי, האם הייתי מרגישה שמיציתי את עצמי, את היכולות שלי ואת החלומות שלי? לא בטוח. אבל במהלך התקופה הזאת חזרתי להשקיע בעצמי ועכשיו אני יכולה להגיד שאני בכיוון. אז המסר הוא אני. כמה מאיתנו רוצים לעשות משהו ולא באמת עושים? המסר הוא לא לפחד, לעשות. להגשים את החלומות שלנו. איילת עבדה איתי בצורה כל כך מקצועית,אז אני קוראת לה מיילדת החלומות".

איילת רון
איילת רון, בימאית ומחזאית, הקימה לפני 7 שנים סדנאות משחק במדבר. חלק מהסדנאות מיועדות לאנשים בלי ניסיון משחק על פי שיטה טראנס תיאטרונית אותה פיתחה בעצמה." יום אחד לילי פרלמן הגיעה לסדנה במדבר כדי ללמוד איך לצאת עם הסיפור שלה ולהעלות אותו לבמה. הסדנה בעצם איפשרה לה להגשים את החלום שלה", מספרת רון. "לילי הביאה אליי חומרים אותם אספה מהתקופה שהיא הייתה חולה ואני הפכתי את זה למופע עם התחלה אמצע וסוף וכמובן ערך מוסף, מסר.

"שאלתי את לילי מה המסר שלה, למה היא רוצה לספר את הסיפור שלה. הבנו שאנחנו כאן בעולם כדי להשאיר חותם. הסיפור של לילי היה טריגר לסיפור הרבה יותר חשוב. בעקבות המחלה היא הבינה שהיא לא הגשימה את עצמה עד הסוף ועכשיו דרך הבמה, היא מביאה את עצמה לידי ביטוי בדרך חדשה. המסר הוא להגשים את החלומות שלנו".