כפר סבא מכריזה מלחמה בקמיני העצים: הוועדה לאיכות הסביבה של עיריית כפר סבא התכנסה לאחרונה לדון בנושא זיהום האוויר הנגרם כתוצאה משימוש בקמיני עצים, והמליצה על איסור התקנת קמיני עצים חדשים ברחבי העיר.

צילום המחשה: shutterstock

בכך תצטרף כפר סבא אל שורת ערים בארץ שכבר נקטו בצעד שכזה, במטרה להקטין את זיהום האוויר במרחב הציבורי. כמו כן, קראה הוועדה לתושבי העיר שבבתיהם כבר מותקנים קמיני עצים, להימנע מהשימוש בהם ומזהירה את הציבור מפני ההשלכות הבריאותיות הקשות כתוצאה מהפעלתם.

בשנים האחרונות הולך ומתרחב השימוש בקמיני עצים ברחבי הארץ, בין היתר גם ביישובים שבהם שורר מזג אוויר מתון ובהם כפר סבא. בדיון שהתקיים בוועדה העירונית לאיכות הסביבה, הציגו עמרי אור ודניאל וינברגר מארגון "קמין עצים – סכנה בריאותית" את התופעה, והציגו נתונים שעל פיהם פולטים קמיני העצים מזהמים שונים אל תוך הבית ואל המרחב הציבורי בלב שכונות מגורים, ובהם חלקיקים הפוגעים באופן קשה בנשימה, וכן חומרים מסרטנים.

לדבריהם, רוב החלקיקים המזהמים נשארים נמוך בגובה הקרקע ולוקח להם עד עשרה ימים להתנדף מהאזור. במהלך הדיון אמרה נציגת היחידה הסביבתית בשרון, אורית משעל, כי היחידה מקבלת פניות רבות בנושא קמינים וכי יש לקבל החלטות כדי להתמודד עם התופעה.

עילאי הרסגור הנדין | צילום: ליאור פילשטיינר

עמרי אור ודניאל וינברגר: "אנחנו מודים לוועדת איכות הסביבה של עיריית כפר סבא על ההזמנה ועל הנכונות לטפל במפגע הבריאותי שמייצרים קמיני העצים. על פי נתוני המשרד להגנת הסביבה קמיני עצים בישראל קיימים רק ב-4% מהבתים ובכל זאת הם אחראים לפליטה של פי ארבעה יותר מסרטנים לאוויר מכל ייצור החשמל בישראל בשנה, כשכל הזיהום הוא בתוך שכונות מגורים. אנו מברכים את הוועדה על ההחלטה הברורה שקיבלה למען בריאות תושבי כפר סבא ואיכות האוויר בעיר, ומקווים שעוד עיריות ומועצות ילכו בדרכה".

סגן ראש העיר ויו"ר ועדת איכות הסביבה עילאי הרסגור-הנדין: "מדובר בסכנה בריאותית עצומה, שעלינו לבלום אותה עכשיו, לפני שאופנת הקמינים תתרחב לבתים נוספים בכפר סבא. קמיני עצים מסוכנים פי כמה מסיגריות ופוגעים בכל יושבי הבית, בשכנים ובאזורים נרחבים ברדיוס של 400 מטר לפחות. זאת גם כאשר הם עומדים בכל התקנים הישראלים. מחקרים הראו פגיעה ברמת המשכל של ילדים, תחלואה רבה יותר ותחלואה עד כמעט פי שניים מאשר באוכלוסייה הכללית במחלות קשות. אני קורא לכל תושבי כפר סבא המשתמשים בחורף בקמיני עצים לחדול מכך, על מנת לשמור על עצמם ועל בני משפחותיהם. אפעל לקבלת החלטה מחייבת בהקדם האפשרי לאיסור מוחלט של התקנת קמיני עצים בעיר".