היה משהו כמעט סמלי בדיון שהתקיים אמש (ד') במועצת העיר כפר סבא ובו דנו בהגברת ייצוג הנשים בוועדות השונות של עיריית כפר סבא.

בכל זאת, מדובר בשבוע שבתחילתו נודע כי אחת הנשים הבולטות במערכת הבחירות האחרונות בכפר סבא, ומחזיקת תיק החינוך הנוכחית, ד"ר אסנת ספורטה, תמונה לתפקיד סמנכ"לית בעיריית חדרה, זאת על אף הודאתה שלה כי הייתה מעדיפה להקדיש את כל זמנה לפעילות בכפר סבא.  וכך אמש שוב עלתה שאלת ייצוג הנשים בעיריית כפר סבא. וכן, גם עצם החברות במועצה כתפקיד התנדבותי שאינו טומן בחובו תשלום כלשהו.

כזכור, על אף החוק המתגמל רשימות "נשיות", נבחרו בבחירות האחרונות רק 7 חברות מועצה למועצת העיר האחרונה, עובדה שהבטיחה תת ייצוג נשי במהלך הקדנציה הקרובה. הדבר הוביל את חברת המועצה מהאופוזיציה, תהילה מימון, לעלות הצעה לפיה יש לשאוף להגברת ייצוג הנשים בוועדות של עיריית כפר סבא.

מימין לשמאל: קטנר, הרסגור-הנדין, מנדלוביץ', מימון וסדבון אמש במועצת העיר | צילום: מתוך אתר עיריית כפר סבא

כך, לדוגמא, ביקשה מימון להעלות את מספר חברות המועצה בוועדות העירוניות (המורכבות מחברי מועצה בלבד) למינימום ייצוג של שליש עם שאיפה ל-50 אחוז מחברי הוועדה, ואילו בדירקטוריונים עירוניים המורכבים משליש חברי מועצה, כשהשאר עובדי רשות ונציגי ציבור, לעמוד על ייצוג של 50 אחוז.

מנגד הציעה חברת המועצה מטעם הקואליציה, עדי לוי סקופ, הצעה מרוככת לפיה גם בוועדות עירוניות וגם בדירקטוריונים עירוניים הייצוג יעמוד על שליש נשים מחברות הוועדה. הצעה שבסופו של דבר התקבלה. יש לציין שנכון לעכשיו בראש כל ועדות החובה של עיריית כפר סבא (15) עומדים גברים, ואין אפילו אישה אחת המנהלת ועדה כזו.

"התפקידים בבית עדיין לא מחולקים פיפטי-פיפטי"

אלא שעוד בטרם התקבלה הצעת הקואליציה, ביקשה חברת המועצה פליאה קטנר, הידועה בפעילותה הפמיניסטית, לענות על הצעתה של מימון. קטנר אמרה את הדברים הבאים שעוררו סערה בקרב הנשים הנוכחות במועצה:

"חשוב לי לענות על ההצעה הזו. אני באה מהתחום הזה. יש לי תואר במגדר בלימודי נשים. הקמתי מספר עמותות וחלק מהן עוסקות בעידוד הנשים בפוליטיקה. אני מבססת את התשובה שלי גם על הנושא האקדמי וגם על העבודה שלי בשטח.

"אני יכולה להגיד שמחקרים רבים הראו שאחד החסמים המרכזיים לנשים בפוליטיקה זה כסף ואילו השני זה זמן. זמן הוא חסם מאוד מהותי כי נשים לוקחות על עצמן עוד תפקידים נוספים בבית. התפקידים בבית עדיין לא מחולקים פיפטי פיפטי. ככה שזה לא לגמרי שווה בשווה ויש נשים שזה מאוד מרתיע אותם. הן מאוד מפחדות מזה.

"אחד הדברים הראשונים שעולה להם בראש, זה אוי ואבוי, מה יקרה אני לא אראה את הילדים. ההצעה הזו שברור לי שהיא באה ממקום מאוד מאוד טוב, והיא באה לקדם נשים ולא לשים להן רגליים, מגבילה באופן עקרוני נשים. כי אז מה קורה? הן באות ואומרות לעצמן 'אני אהיה חברת מועצה', ואומרת שתקחי ככה וככה שעות בחודש, ופתאום בום לא. את מחוייבת לתת 10 שעות בחודש.

"עד שלימדנו נשים לשים את עצמן בפרונט, ולימדנו גברים שזכותן של נשים לקחת לעצמן את הזמן הזה, פתאום משהו משתבש, והן נדרשות ליותר זמן ממה שחשוב. בכל מקרה הדבר הזה עלול לשים רגליים לנשים, על אף שברור שההצעה הזו באה ממקום חיובי. רוב הנשים צריכות לפרנס את עצמן, אני יודעת שיש כאלו שלא, אבל הרוב כן. הדברים האלה נמצאים בשטח, אנחנו לא יכולים להתעלם מהם".

דבריה של פליאה הרימו מספר רב מקהל הנשים מכיסאותיהן, כשאחת מהן הגיבה באומרה את הדברים הבאים: "נשים לא חושבות ככה ב-2019. איפה את חיה, במאה ה-19?". קטנר השיבה לה: "אני מבינה שיש לך דוקטורט במגדר?". יש לציין כי הדברים אף עוררו מהומה בקבוצות רשתות חברתיות שונות ברחבי העיר.

בסופו של דבר, הצעת הנגד של עדי לוי סקופ, אכן התקבלה. אלא שבאורח פלא, מצילום ישיבת המועצה שעלה לאתר העירוני וכן לדף הפייסבוק, נעלם הקטע המדובר, וכן אישור ההחלטה. יש לציין כי עצם העלאתם של ישיבות המועצה הינו מבורך, אך עם זאת, מפתיע שדווקא הקטע המדובר נעלם.

תגובות

פליאה קטנר אמרה ל-"מיינט כפר סבא":

"פערי מעמדות גדולים עומדים בבסיס הפוליטיקה המוניציפלית כפי שהיא בנויה כיום. היא לא מאפשרת לאנשים, ובעיקר לנשים, מקבוצות אוכלוסיה שונות בעיר לקחת חלק במגרש הפוליטי. לא בכדי אנחנו לא רואים סביב שולחן המועצה שלנו אמהות יחידניות, ונשים שמשקפות את המגוון החברתי בעיר. החקיקה מדירה את מי שמחויבות לדאוג להכנסתן.

"כמי שמגיעה מהשטח בתחום הזה, והקימה מספר ארגונים שעיקרם קידום נשים, חסם מרכזי של נשים בכניסה לפוליטיקה הוא חסם הזמן. חיוב בחמישים אחוזים נשים בוועדות ירתיע נשים לקחת חלק במשחק הפוליטי. מדובר בהצעה שמתעלמת מהקשיים העומדים בפני נשים להצטרף אליו ולמעשה – באופן אירוני – יגביל אותן מלכתחילה כי הן יגלו שהן מחויבות באקסטרא שעות התנדבות".

יוזמת ההצעה, תהילה מימון, אמרה ל-"מיינט כפר סבא":

"ראשית אגיד אני מברכת על זה שהנושא בכלל עלה לשיח סביב שולחן המועצה. ההתעסקות בנושא, הן של הקואליציה והן של האופוזיציה היא מבורכת ואני בטוחה שתשא פרי!

"אין לי ספק שגם במסגרת ההחלטה שהתקבלה, אנחנו נוכל לשנות ולהשפיע ושזה לא סוף פסוק. הנושא הזה חשוב לרבים ממי שישב סביב השולחן אתמול ולא משנה מאיזה צד שלו. אני אופטימית".

הדר לביא, מי שהייתה המתמודדת הבולטת לראשות העירייה בבחירות האחרונות, אמרה:

"מצב בו כל סגני ראש העיריה וכל ראשי הועדות בעיריה הם גברים הוא בלתי נסבל, בלתי הולם ואפילו הזוי ב-2019. נדמה שחברת המועצה קטנר התעלמה מהעובדה שבועדות ובדירקטוריונים לא יושבים רק חברי מועצה, אלא גם נציגי ציבור אחרים ועובדי עירייה.

"בהחלט יש מקום וראוי לייצוג נשי הולם ל-2019 בלי שאף חברת מועצה תצטרך לעבוד קשה יותר ממה שהיא יכולה ורוצה. אני רוצה להזמין כל אחת ואחד שרוצים להיות מעורבים לקחת חלק בדמוקרטיה המקומית שלנו. הכח של הציבור פה קריטי למנהל תקין ולהבראת העיר שלנו".

תגובת עיריית כפר סבא:

"מדובר בתקלה טכנית במערכת העברת השידור שטופלה תוך מספר דקות. אנו מצרים על שארע, ומפיקים מכך לקחים כך שמקרה מעין זה לא ישנה.

"כחלק ממדיניות השקיפות שמנהיג ראש העיר, הקלטת האודיו מהמועצה' כולל דברי חברת המועצה פורסמו באתר העירוני לטובת הציבור, זאת לצד פרסום של הקלטת הווידאו ופרוטוקול כתוב".