פוסט שהועלה ב"פורום אביב למען התושבים" בהוד השרון בסוף השבוע בו נשאלה השאלה הפשוטה אם מישהו מריח ריח מוזר בשעות האחרונות, הביא לעשרות תגובות של תושבים רבים שתיארו צחנה בלתי נסבלת באזורים רבים בשכונת המזרחיות בעיר. 

שריפות פיראטיות. צילום: אזרחים למען אוויר נקי

מה שהתחיל כפוסט, וכתופעה זמנית שחשבו שתהיה חולפת, המשיך לאחר מכן ולאורך כל סוף השבוע לתלונות רבות שהגיעו ל"מיינט כפר סבא", שכללו הודעות של תושבים רבים גם במזרח כפר סבא וגם במזרח הוד השרון. התלונות  העלו תיאורים על צחנה של שריפה, מהולה גם בסירחון עז של ביוב.

מבדיקה שערכנו מסתבר שככל הנראה מקור הצחנה הוא בשריפות הפסולת הבלתי חוקית המתקיימת לעיתים באזור מזרח העיר ומקורה ככל הנראה ביישובים הערבים הסמוכים להוד השרון וכפר סבא. 

חריגה בזיהום האוויר. צילום מתוך פורום אביב למען התושבים

גם תחנת הניטור הממוקמת במזרח כפר סבא (בסמיכות לשכונות יוספטל, גבעת אשכול וקפלן) נמדדו (בזמן אמת) ערכי זיהום אויר חריגים במיוחד, וגבוהים משמעותית מכל יתר הערכים שהתקבלו בתחנות המדידה הפרוסות בקו הכרמל ועד לשרון.

לאחרונה, הוקמה יחידה למניעת השלכת ושריפת פסולת במסגרת רשות הטבע והגנים, שפועלת באיזור זה ולה יש סמכויות אכיפה רבות. היחידה משתפת פעולה עם עמותת אזרחים למען אוויר נקי הפועל באזור השרון. מנהל היחידה עודד נחמיה סקר בשבוע האחרון בפני חברי העמותה את פעילותה עד כה, הכוללת מיפוי של כ-1000 אתרי פסולת פיראטיים באזור השרון וברחבי הארץ ומספר מבצעי אכיפה שהיחידה היתה מעורבת בהוצאתם אל הפועל.