יום הנגישות הבינלאומי: אפרת עזרא (23) תושבת כפר סבא ומתנדבת באגודת הסטודנטים במרכז הבינתחומי בהרצליה ובנוסף, ראש מדור אוכלוסיות מיוחדות מטעם האגודה האחראית על כל קבוצות המיעוטים שבקמפוס, היא בעצמה עם שיתוק מוחין עם שאיפות פוליטיות וחברתיות. 

אפרת עזרא. צילום: פרטי

סיפורה של עזרא, תושבת כפר סבא וסטודנטית לתואר ראשון (דיפלומטיה ואסטרטגיה שנה ג') מתחיל בבדיקת הריון שגרתית חריגה שהביאה ללידתה המוקדמת בחודש השישי עם מגבלה שנקראת C.P. (שם כולל לקבוצת הפרעות נוירולוגיות, בהן קיימת פגיעה מוחית בשלבים המוקדמים של ההתפתחות) שאצל עזרא מתבטא במובן הפיזי, ביד ורגל ימין. 

אפרת מספרת: "בתור ילדה עם מוגבלות זה מעולם לא הפריע לי, בבית התחנכתי על כך שאני כמו כולם ואין בי שום דבר שונה ולכן כל חיי למדתי במסגרות חינוך רגילות, הוצאתי רישיון, התנדבתי לצבא לשירות מלא בתפקיד מסווג והיום אני עושה מילואים ביחידה שלי בחיל המודיעין.

כל שלב שעברתי בחיים הוא מתנה. צילום: פרטי

"יחד עם זאת כל הדברים הללו שנראים רגילים עבור כולם, הם עבורי מתנות קטנות שהצלחתי לעבור בחיים. ככל שהשנים עברו והתבגרתי הבנתי שלהיות אדם עם מוגבלות זה לא פשוט. מבחינתי, אנחנו עדיין לומדים בכל יום לקבל את האחר. בעלי המוגבלויות נתקלים פעמים רבות באטימות מהמערכת שאמורה לדאוג לנו.

"הרצון להשפיע ולשפר את המציאות שמסביבי הן הסיבות שבגללן נרשמתי כשנה אחרי השחרור ללימודי ממשל במרכז הבינתחומי, שאין ספק וזו הייתה החלטה הכי טובה שעשיתי בחיי. כשנכנסתי ללימודים הבנתי שאני רוצה ערך מוסף ולכן כבר בשנה א' התנדבתי באגודת הסטודנטים של הבינתחומי במדור אוכלוסיות והמשכתי להתנדב באגודה גם בשנה השנייה של התואר באותו המדור. החוויה הזאת של רוח ההתנדבות והעשייה של האגודה -אין לה תחליף".

צילום: פרטי

אחרי שנתיים של התנדבות החליטה עזרא שהיא מגישה מועמדות לתפקיד ראש מדור אוכלוסיות והשנה זכתה בו. המדור אחראי לרווחת הסטודנטים ויוצרת תכנית עבודה המיועדת לשילובם באקדמיה ומחוצה לה וכן להעלאת מודעות לאוכלוסיות השונות בקרב כל הגורמים. 

"חשוב לי שהחברה כולה תבין שאנחנו בעלי המוגבלויות לא  רק נכים," אומרת עזרא, "אנחנו גם בני אדם עם אופי ורגשות. בסופו של דבר הנכות הפכה אותי למי שאני היום בחורה צעירה שלא מפסיקה להגשים את החלומות שלה".