עיריית כפר סבא והחברה העירונית לתרבות ופנאי שמחים להודיע על הקמתו של מרכז מייקרספייס עירוני, בשיתוף פעולה עם מיזם הלמידה החדשני CRAFTING BOARD (CB).

צילום המחשה: shutterstock

מדובר ביוזמה של חברת מועצת העיר ומחזיקת תיק התרבות עו"ד עדי לוי סקופ, בתמיכתו של ראש העיר רפי סער, ובשיתוף פעולה עם מיזם CB בניהולם של עוזי אברהם, עדי ארדיטי ואלחנדרה פילניק.

המייקרספייס, המיועד לתלמידים בגילאי 14-8, יוקם במרכז ארט קיימא העירוני, שפועל בתחום היצירה והאומנויות, ויהווה בסיס להפעלת מרכז מדעים עירוני.

במסגרת הפעילות יופעלו חוגי מייקרים ומייקריות, חוגי מבוא לרובוטיקה ותכנות, וחוגי רובוטיקה למתקדמים/ות.

הדגש המרכזי בפעילות הוא על חקר ומייקינג - יצירה ובנייה של ממש, כאשר כל תחומי הדעת הנלמדים מיושמים ונלמדים תוך "מייקינג" ובניית דגמים הממחישים את הרעיון הנלמד. המייקרספייס מהווה מעבדה של ממש, בה נבנים הדגמים עימם מיישמים הילדים את הרעיונות הנלמדים. הבנייה מציתה חקר, דמיון ולמידה תוך כדי יצירה.

במהלך ובסוף השנה ייערכו ימי שיא, בהם יוכלו התלמידות והתלמידים להציג את העבודות, ובמסגרת חקר ויוזמה, הם אף "ימציאו" ויבנו מודלים משלהם. במקביל, יפעיל המרכז חוגי רובוטיקה FLL של לגו, והמשתתפים/ות יתחרו במסגרת התחרויות של לגו.

מרכז ארט קיימא. צילום: עיריית כפר סבא

המייקרספייס יפעל על בסיס תוכניות הלימודים של ה-CRAFTING BOARD - מיזם חינוכי טכנולוגי חדשני, אשר באופן פשוט ואינטואיטיבי ממחיש רעיונות מדעיים וטכנולוגיים, והופך את החוויה הלימודית למאתגרת ומהנה, תוך פיתוח מיומנויות של שיתוף פעולה, דמיון, חקר, יוזמה ופתרון בעיות.

במסגרת הפעילויות המגוונות יעבדו התלמידות והתלמידים עם "לוחות עבודה" ייחודיים, כאשר כל לוח מכיל הנחיות, כלי מדידה לגזירה, דגם לגזירה  ולבנייה תלת ממדית בשילוב אביזרים מתכלים.

כל לוח עוסק בתחום טכנולוגי- מדעי מסוים, כולל בניית דגם לביצוע ניסוי ו/או התנסות להמחשת הרעיון המדעי. למעשה הלוח הופך כל מקום: כיתת לימוד, המסדרון בחוץ או את הסלון בבית, לסדנת מייקרים של ממש. בין תחומי הדעת שיפעלו במסגרת המיזם: מכניקה, תנועה, תמסורת, פניאומטיקה/ הידראוליקה, חשמל ואלקטרוניקה, תכנות ועוד.

ראש עיריית כפר סבא רפי סער: "המיזם החדש הוא מיזם חדשני מסוגו, שמטרתו לקדם ולעודד כניסה של  תלמידות ותלמידים בכפר סבא לעולם המדעים והטכנולוגיה של מחר".