ועדת החינוך שהתכנסה השבוע בכפר סבא אישרה את המשך האינטגרציה בבתי הספר בעיר. זאת, למרות התנגדותם של חברי מועצה מסיעת "הרשימה שלנו", ובהם גם עו"ד עדי לוי סקופ, שהתנגדה לכך שחטיבת הביניים העתידה לקום בשכונה הירוקה תשתתף באינטגרציה העירונית.

השכונה הירוקה. צילום: עידו ארז

בסופה של הישיבה נקבע, כי מודל האינטגרציה המזוהה עם מערכת החינוך הכפר-סבאית יישמר, אך ככל הנראה, הוא ייערך במתכונת אחרת. "האינטגרציה בכפר סבא תימשך, כאשר הצוות המקצועי באגף החינוך יגיש מסמך חלופות לשימור האינטגרציה העירונית, שיותאם למודל כפר סבא 2020, ויתחשב בפתיחתה של חטיבת הביניים החדשה והשישית במספרה בעיר", אמר ראש העירייה, רפי סער.

עדי לוי סקופ טוענת, כי המשך האינטגרציה יגרום ל"אסון תחבורתי", בשל העומס בכבישים והצורך בנסיעה של תלמידים מקצה לקצה בעיר. עוד הוסיפה, כי "האינטגרציה בישראל החלה בסוף שנות ה-60, עשור לאחר העלייה של שנות ה-50 בנסיבות דאז, והיא איננה רלוונטית לכפר סבא של היום, שגדלה והתחזקה מאוד. בשנים הקרובות תהיה בשכונות הירוקות כמות תלמידים/ות כפולה מקיבולת החטיבה, כך שממילא הרישום יהיה מגוון, ועל כן ברור לחלוטין שהחטיבה החדשה צריכה לשרת קודם כול את תושבי השכונה שיקבלו קדימות ברישום".

דן בן יהודה, חבר סיעתה, שהיה גם בין המתנגדים, ציין כי כל תלמיד צריך לקבל קדימות בחטיבת הביניים הקרובה לביתו. "ילד בגיל צעיר לא צריך להיות מטורטר לקצה השני של העיר. אינטגרציה צריך לעשות בין אוכלוסיות שונות בצורה מובהקת אחת מהשנייה, והדבר הזה לא קיים כאן. אין למעשה כבר המון שנים ציבור חלש לעשות איתו אינטגרציה, אבל יש סיסמה שאנשים התאהבו בה. בינתיים העיר גדלה מאוד, והתחבורה לא מה שהייתה לפני 20 ו-30 שנה, הרבה יותר צפוף ומורכב. לבוא ולהגיד, כי בשם האינטגרציה הקדושה אנחנו ניקח ילדים מקצה אחד של העיר לקצה השני, רק כי יש שם ילדים שונים בתכלית, זה פשוט מעוות.

"אנחנו לא נגד אף אחד, אנחנו בעד זה שילדים בגיל הזה, בכל העיר ולא רק בירוקה, ילמדו קרוב לבית. בתיכון — שיילכו לאן שהם רוצים — אבל חשוב לקדש את ערך הקהילתיות. אני אומר את זה לכל שכונה".

לאה מנסור, יו"ר ועד תושבי השכונה הירוקה: "הדעות בשכונה חלוקות. הדבר היחיד שמוסכם הוא שנכון להיום יש קשיים אובייקטיביים בהגעת התלמידים לחטיבות הביניים, ולכן יש מקום לקרב אותן לאזור המגורים".

סגן ראש העירייה, עילאי הרסגור-הנדין, התומך בהמשך האינטגרציה, אמר ל"ידיעות השרון": "בעיות ההגעה לחטיבות הן אתגר לא פשוט. עם זאת, האינטגרציה היא אחד המרכיבים העיקריים לזהות הכפר-סבאית, שיודעת לחיות עם אוכלוסיות מכל הסוגים והגוונים. עם זאת, העיר גדולה יותר מבעבר ולכן הפתרון מבחינתי הוא אינטגרציה אזורית: כלומר, שיוך בתי ספר יסודיים לאשכול חטיבות שאליו התמיינו".

מאיר מנדלוביץ', חבר סייעת מרצ, אומר: "ועדת החינוך הביעה קול ברור בעד האינטגרציה. עיר צריכה לשאוף לשוויון ולחינוך טוב לכל הילדים, בכל שכונות העיר, בלי הבדל. אלה העקרונות של מרצ שהבטחנו לקדם, ואני שמח שיש הסכמה רחבה בנוגע להם. עם זאת, צריך לקבוע כללים שיקלו על התלמידים את ההגעה לבית הספר".