דוח הגירה פנימית של הרשות הלאומית לסטטיטיקה (ההלמ"ס) שפורסם לאחרונה ונוגע לשנת 2017, מעיד על מספר מגמות הקשורות בכפר סבא, וממתג אותה כעיר בעלת ערך הדירות היציב ביותר באיזור השרון. כפר סבא היא גם העיר בה נבנו מספר יחידות הדירות הנמוך ביותר בכל האיזור (251).

השכונה הירוקה. המחירים ממשיכים לעלות | צילום: עידו ארז

הדוח שמתייחס להגירה פנימית, מעיד כי ב-2017 עמדה ההגירה המקומית של כפר סבא על מאזן שלילי מינימלי. 44 תושבים עזבו אותה יותר מאשר אלו שעברו אליה. את רעננה, למשל, נטשו בסך הכל 294 תושבים, ואת הרצליה 193. יוצאת דופן במובן הזה היא הוד השרון, שיאנית ההגירה הפנימית בשרון אליה עברו 1487 תושבים חדשים, זאת ככל הנראה בשל המשך חנוכתו של פרויקט 1200, הנמצא מדרומית לכפר סבא. 

ההערכה היא כי אחת הסיבות המרכזיות לעזיבת מקום מגורים הינה התייקרות סעיף הדיור ומעבר לערים או יישובים בהם מחירי הדירות זולים יותר, או היצע הדירות מתאים יותר לצרכיהם המתחדשים והמתפתחים של התושבים.

שומרים על הערך

למעשה, כפר סבא ופתח תקווה הן הערים היחידות בארץ בהן מחירי הדירות עלו. כפר סבא רשמה עליה מינימלית של 0.5 אחוזים ופתח תקווה 2.35 אחוזים. הוד השרון סבלה מנפילת ערך הדירות בשיעור של 4.5 אחוזים, רעננה רשמה ירידה של 2 אחוזים ואילו הרצליה רשמה ירידה של 3.5 אחוזים.

צילום: יח"צ

מניתוח הנתונים של השמאית נחמה בוגין עולות המסקנות הבאות: "ניתן לראות את מדיניות הממשלה בשנים האחרונות  בכל הנוגע לבניה ומאמץ למתן מחירים גם באזור השרון.  רוב הערים שנבדקו רשמו ב 2017 מיעוט בגמר בניה וירידות מחירים או התמתנות במחירי הדירות. הפיכת כל מכרזי המנהל למכרזי מחיר למשתכן פגעה קשות גם בשוק הבניה באזור השרון, גם קידום בניה על קרקעות פרטיות הואטה. העיר היחידה שרשמה השנה עלייה במחירי הדירות היא כפר סבא עם עליה של כ 0.5%. 

"השכונה הירוקה בכפר סבא נחשבת למבוקשת ביותר והיא זו ששמרה על היציבות של הישוב – היחידי באזור השרון שרשם עליית מחירים מתונה בין 2016 ל-2017, פרט לפתח תקווה.  האטרקטיביות שלה נובעת ממחירי דירות חדשות נמוכים משמעותית מהמחירים בעיר הסמוכה – רעננה". 

צילום: הלמס

רועי פדלון,  מבעלי קבוצת פדלון – שפונדר הבונה בשכונת כפר סבא הירוקה: 

"בחמש השנים האחרונות חווה אזור השרון בניה של שכונות חדשות. דבר שלא אפיין אותו עשרות שנים וגרם לאזור להתייקר מאוד בשל מיעוט בהיצע. בניגוד לרעננה או הרצליה בה הביקושים כבר פגשו את ההיצע והפערים הצטמצמו. בכפר סבא עדיין קיים פער מהותי בין ההיצע, בזכות פיתוח מסיבי של השכונה הירוקה לבין הביקושים, במיוחד לאור המחיר הנחשב נמוך יותר ממחירי הדירות ברעננה או הוד השרון הסמוכות, דבר המביא לשכונה מתעניינים מכל אזור השרון בפרט בכלל ואזור המרכז בפרט".