בימים אלה הוגש לח"כ יעל גרמן, ראש ועדת המשנה לטיפול בזיהום האוויר דוח נרחב ומעורר דאגה על שריפת פסולת בסמוך לבתי תושבים בהוד השרון כפר סבא וערים נוספות באזור. 

צילום: אזרחים למען אוויר נקי

על פי הדוח שנחשף לראשונה באתר ynet, חלק גדול מהפסולת מושלך בשטחים פתוחים ונשרפת בניגוד לחוק על ידי גורמים עברייניים, שהשתלטו על התחום ומפיקים רווחים של מיליוני שקלים. הנזקים הבריאותיים קשים: צריבה בעיניים, באף ובגרון, קשיי נשימה, כאבי ראש והקאות. בטווח הארוך ההיחשפות לזיהומי השריפות עלולה להיות מלווה בהתקפי אסטמה וברונכיט כרוניים. נוסף על כך, העשן נושא חומרים מסרטנים, חומרים הפוגעים במערכת החיסון, בלב ועוד. 

במשטרה מודעים לבעיה החמורה ובדוח נרשמה התייחסותם: "למרות שתופעת ההשלכה והשריפה של פסולת באופן בלתי חוקי הלכה והתרחבה עם השנים, תקני כוח האדם במדור לא הולמים את היקף המשימות. העומס בהתמודדות עם תיקי התביעה הוא בלתי סביר". 

"מדינת ישראל הפקירה את בריאותם של תושבי ישראל", אומר תושב כפר סבא, יניב בלייכר, יו"ר ארגון "אזרחים למען אוויר נקי", "הדוח החדש מצביע על כשל מערכתי עצום בכל הקשור למניעת התופעה ולטיפול בה. התמונה העולה מהדוח ומהמחקרים שנעשו לבקשת הוועדה היא כה חמורה שהיא חייבת להרעיד את אמות הסיפים. הנזקים לבריאות כתוצאה משריפת פסולת עירונית וחקלאית הם כמיליארד שקלים בשנה - נתונים אלה לבדם מחייבים הכרזה על מצב חירום לאומי והצגת תוכנית לאומית למיגור התופעה".