ניצחון לתושבי כפר סבא שהתנגדו לתוכנית המתאר, וכן לראש העירייה רפי סער, שהצליחו לדחות את הפקדתה של תוכנית המתאר. כזכור, בעבר חשפנו ב-"מיינט כפר סבא" כי התוכנית שאושרה במועצת העיר כפר סבא בימי ראש העירייה הקודם, יהודה בן חמו, הייתה שונה בתכלית מזו שאושרה במועצה המחוזית.

כאמור היום (א') אישרו בוועדה המחוזית דחייה של חצי שנה שתאפשר לעירייה לגבש עמדה לגבי ההתנגדויות השונות לתוכנית.

רפי סער עם פעילי המאבק | צילום: פרטי

בתמונה - רפי סער ופעילי המאבק - מימין לשמאל: עו"ד ליאור שלזינגר, עו"ד דורון פרייאנטה, רפי סער, מירית שקד -ברק, נילי חזן, איציק מנהיימר, אלה יוסילביץ, פדרו בטשטיין, יעל שרר ונפתלי חיטין

ההתנגדות של סער

במועצת העיר האחרונה הודיע רפי סער שהוא צפוי להתנגד נחרצות לאישורה של תוכנית זו. הבוקר (א') אמר סער במהלך דיון בוועדה המחוזית ברמלה, בה נכחו גם רבים מהמתנגדים הבולטים לתוכנית המתאר, את הדברים הבאים:

"תכנית המתאר היא הנדסית עם מעט נשמה, ובכך לא לוקחת בחשבון נושאים מהותיים לעיר, ביניהם: זוגות צעירים, פרויקט מחיר למשתכן, תכניות ותמ"ל, הרחבת גבולות העיר, היבטים תחבורתיים אזוריים וחשוב לא פחות, הרחבת אזורי התעסוקה".

כמו כן הוסיף סער: "תכנית המתאר בעלת חשיבות גבוהה לעיר, שכן היא תשרת את הציבור עשרות שנים קדימה. עיריית כפר סבא בהנהגתי מובילה מדיניות חדשה, את תפיסת עולמי לשקיפות ולשיתוף הציבור בסוגיות מהותיות לעיר כפי שהתחייבתי לאורך קמפיין הבחירות.

"חשוב לי להחזיר את התכנית לוועדה המקומית, לשמוע את עמדת התושבים ולבצע בתכנית את התיקונים הנדרשים. יש לאפשר לי כראש העיר החדש בכפר סבא לפעול באופן מיטבי למען תושבי העיר, כך שניצור תכנית שתקבל את אמון הציבור ולאחר דיאלוג מהותי עימו. סוף מעשה במחשבה תחילה".

התוכנית שצפויה להוסיף עשרות אלפי יחידות דיור ועד ל-70,000 תושבים חדשים לכפר סבא עוררה התנגדות רבה, בשל הבנייה הגבוהה המופיעה בה וכן אי התאמות הנמצאים בה ומאפשרות פרשנות ואי בהירות. כמו כן צוינה בקרב המתנגדים לה העובדה כי בותמ"ל (הוועדה הארצית לתכנון ולבנייה של מתחמים מועדפים לדיור), אושרה תוכנית להוספת 4,500 יחידות דיור במושב צופית הצפוני לעיר, לאחר הגשת התוכנית.

התוכנית הייתה משנה את כפר סבא ללא היכר | צילום ארכיון: תומריקו

מכתבה שפורסמה הערב (א') ב-ynet  על ידי בילי פרנקל, עולה כי הוועדה המחוזית נעתרה לבקשת עיריית כפר סבא והמתנגדים לתוכנית, ודחתה את הדיון בהתנגדויות לתוכנית המתאר בחצי שנה. ההחלטה תאפשר לעירייה פרק זמן שבמהלכו יוכלו לגבש עמדה לגבי ההתנגדויות לתוכנית. מהוועדה נמסר:

"הוועדה המחוזית סברה, כי בהינתן העובדה שמדובר בתוכנית מתאר כוללנית שתתווה את תכנונה העתידי של העיר, ראוי ונכון לקבל את התייחסותם המפורטת של גורמי המקצוע והוועדה המקומית לתוכנית ולהתנגדויות שהוגשו ביחס אליה. בנסיבות אלו הוחלט לתת לוועדה המקומית פרק זמן של שישה חודשים, במהלכם תגובש התייחסות הועדה המקומית לתוכנית ולהתנגדויות".

בוועדה אף ציינו כי נוכח העובדה כי מהנדסת העיר התפטרה, ואין נכון לעכשיו מהנדס או אדריכל מקומי בעיריית כפר סבא, יש לתת לוועדה המקומית את האפשרות ללמוד את הנושאים השונים הקשורים בתוכנית.

מירית שקד-ברק, ממובילות המאבק כנגד תוכנית המתאר וממייסדות "מטה המאבק לבינוי שפוי" מסרה:

"אני שמחה שכאן המאבק הארוך שלנו מסתיים, הציבור שוב הוכיח כי יש לו עוצמה ואם הוא נאבק בנחישות, הוא יכול להסיר מעליו כל גזרה.

"אני סומכת על ראש העיר החדש שלנו, רפי סער, שיקיים שיתוף ציבור אמיתי ויגיש תוכנית אשר דואגת לרווחת וטובת התושבים שחיים בה". 

איציק מנהיימר , ממובילי המאבק בכפר סבא וממקימי מטה המאבק לבינוי שפוי מסר:

"אנו מברכים על החלטת הועדה המחוזית. אנו מודים לראש העיר ולאלפי התושבים שנאבקו, במאבק שהתפשט לכל הארץ, במסגרת מטה המאבק לבינוי שפוי. אני מקווה שהצלחת מאבקנו תעניק השראה לערים וישובים נוספים בארץ".