במשך שנים תושבי השכונה הירוקה 80 בכפר סבא מתלוננים על הריחות הרעים שחודרים לבתיהם, ומעיבים על חייהם. על פי הטענות החוזרות ונשנות, מקור הריחות הוא בין היתר מפעל בר-און הסמוך. כעת, טוענים בעיריית כפר סבא, כי המשרד להגנת הסביבה מתעלם מטענותיה ומטיפול בבעיה.

צילומים: ראובן קפוצ'ינסקי, פרטי

באחרונה, פנתה עיריית כפר סבא למנהל מחוז המרכז במשרד להגנת הסביבה בדרישה לטיפול ולהתייחסות מיידיים בכל הנוגע למפגע הריחות ממפעל בר-און. בפנייה שהעבירה העירייה למנהל המחוז, גידי מזור, ולראש אגף איכות האוויר, ד"ר צור גלין, נכתב: "המפגע נמשך ואף מחמיר, על פי התלונות המגיעות לעירייה, ואין התקדמות בטיפול המשרד להגנת הסביבה".

ראש העירייה, רפי סער, הוסיף: "תושבי כפר סבא אינם הפקר. התושבים אינם אמורים לסבול מאוזלת ידו של המשרד להכנת הסביבה... אנו דורשים לפנות באופן מיידי את מפעל בר-און מהעיר, ונקיטת כל הצעדים הנדרשים, לרבות שלילת רישיון העסק של המפעל".

בעירייה מבהירים, כי נקטו כלל הפעולות שסוכמו, לרבות הקמת צוותי מריחים מיוחדים, ודיווח על מאות תלונות תושבים הסובלים ממפגע הריח המגיע מהמפעל הסמוך לבתי התושבים, אך למרות זאת לא חל כל שינוי מצד המשרד להגנת הסביבה, ואף לא התקבלה התייחסות לנושא.

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר: "בעקבות תלונות שהגיעו מתושבי השכונה, המשרד להגנת הסביבה ערך מספר דיגומים סביבתיים סמוך למפעל בר-און. כמו כן, המשרד ערך את הפעולות הנדרשות על מנת להסמיך גורמי מקצוע ביחידה האיזורית לאיכות סביבה בשרון ובעיריית כפר סבא לבצע בדיקות ריח במסגרת צוותי מריחים.

"בימים האחרונים נערך דיון במשרד להגנת הסביבה במהלכו הוצגו תוצאות בדיקות ריח שבוצעו על ידי צוותי המריחים והמשרד בודק את כל הנתונים שהועברו בדיון. בהתאם לממצאים שהתקבלו על ידי גורמי המקצוע המשרד להגנת הסביבה יחליט אם יש מקום לנקיטה בהליכי אכיפה".