בעונה שעברה היה זה חיים שאבו שנקרא לדגל כדי לעצור את הקריסה של הפועל כפר סבא. שישה משחקים ואפס נקודות הספיקו לו כדי לומר שלום ולא להתראות.

שנה בדיוק חלפה, ולאותה הסיטואציה שוב נכנס חיים. הפעם זהו אופיר. בינתיים, אחרי ההפסד בשישי לנס ציונה, הוא כבר סופר ארבעה הפסדים בארבעה משחקים, והיד עוד נטויה.

זיידאן. "לא ויתרנו על החלום" | צילום: עוז מועלם

חוסר אונים

על הדשא נמשך רצף הכשלונות, וביציע האוהדים מצביעים ברגליים ומנהלים קמפיין נגד הבעלים, שבכלל לא מגיע למשחקים עקב מצבו הבריאותי. תחליטו אתם אם לצחוק או לבכות. המזל היחיד של כפר סבא הוא שהקבוצה הצליחה להבטיח את מקומה בפלייאוף העליון, אחרת אתם יודעים איך זה היה נגמר.

"התחושה היא של חוסר אונים", אומרים במועדון. "אנחנו משחקים טוב, אבל בכל זאת לא מצליחים לשמור על יתרון ויוצאים בלי נקודות. זה פשוט מדהים. הקבוצה תוקפת, מגיעה למצבים, מבקיעה, אבל סופגת ומפסידה, והתוצאות מדברות בעד עצמן. המצב שלנו לא טוב, אבל כולנו אופטימיים מאוד ובטוחים שבפלייאוף נשיג תוצאות חיוביות. זה חייב לקרות. אנחנו משחקים הרבה יותר טוב, כך שהתוצאות יגיעו אם נמשיך ככה. כשיבוא הניצחון הראשון, יהיה קשה לעצור אותנו. רק שיגיע כבר הניצחון הזה, כי בינתיים אנחנו בסדרה ארוכה של חוסר הצלחה. כולם רואים מה קורה בליגה. קטמון היו במשבר ענק וחזרו. קבוצות אחרות היו במצב לא טוב ופתאום יש להן סיכוי. הכל פתוח בליגה הזאת, ואם נתעורר על עצמנו נחזור למאבק. הפועל כפר סבא זה מועדון שהמקום הטבעי שלו הוא בליגת העל, לכן יש כאן יותר לחץ ממקומות אחרים זה, אבל צריך להתמודד עם זה ודווקא לנצל את זה למקום טוב".

"אנחנו השחקנים יכולים לבוא בטענות רק לעצמנו, שאנחנו לא מסוגלים לשמור על יתרון ולא מצליחים לחזור למשחק גם אחרי שאנחנו בפיגור", אומר החלוץ פאדי זיידאן. "אנחנו נופלים בדברים הקטנים וסופגים שערים מיותרים לגמרי. עכשיו מתחיל הפלייאוף, ננסה לשים את הדברים מאחורינו, ולהבין שעכשיו יש לנו שבעה משחקי גמר ועוד אפשר לעשות את זה. הפועל כפר סבא עוד יכולה לעלות ליגה, ואף אחד כאן לא ויתר על החלום הזה".

מה יהיה הסוף? יצחק שום | צילום: זהר שחר

חיבור בלי תוצאות

אלא שלמרות ההצהרות על מאבקי עלייה, עושה רושם שהחלום הזה הולך ומתפוגג לכפר-סבאים לנגד עיניהם.

על הקווים, ולמרות ארבעת ההפסדים, אופיר חיים זוכה להערכה, לאחר שבשני המשחקים האחרונים הקבוצה תוקפת יותר, אבל כאמור לא מספקת את הסחורה, ומעמידה את המאמן בסיטואציה בעייתית. כרגע לא נראה כי בכפר סבא יעשו שינוי נוסף בעמדת המאמן, אבל אם חיים ימשיך להפסיד במשחקים הראשונים בפלייאוף, לא מן הנמנע שימצא את עצמו בבית.

"אופיר מאמן מצוין", אומרים במועדון. "הוא עובד קשה מאוד, האימונים שלו מצוינים, החיבור שלו לשחקנים נפלא, ורק התוצאות בינתיים לא מגיעות. אנחנו בטוחים שזה יתחבר בסופו של דבר. אנחנו מאמינים שאופיר יעשה עבודה טובה ויישאר לא רק השנה אלא גם בעונה הבאה. הוא לא קוסם. לוקח זמן לחבר דברים, העניין הוא שכבר אין לנו יותר זמן".

במקביל לקרבות על הדשא, ממשיך להתנהל קרב לא פחות גדול מחוץ למגרש. אוהדים בודדים ליוו את הקבוצה למשחק החוץ בנס ציונה, וגם לאצטדיון גרין מול נצרת עילית הם לא מתכוונים להגיע. בעמותת "הלב הירוק" ממשיכים לפנטז על הקמת מועדון אוהדים, אך אוהדי הקבוצה מבינים שהדבר קשה עד בלתי-אפשרי. במועדון מתקשים לקבל את העובדה שהאוהדים היפנו עורף לקבוצה דווקא ברגעים הקשים וברגעי ההכרעה של העונה.

"אנחנו לא בדיוק יודעים איך לאכול את המצב הזה", אמרו במועדון. "בסופו של דבר הקבוצה צריכה ורוצה את האוהדים שלה אִתה בכל מצב. אנחנו לא מבינים מה המטרה כאן. בסופו של דבר כולם נפגעים מהעניין, וחבל. דווקא עכשיו אנחנו הכי צריכים אותם. יחד אפשר עוד לעשות דברים יפים העונה. כל העיסוק הזה עם משפחת שום והקמת מועדון אוהדים רק פוגע בנו עכשיו. זה לא הזמן לדבר ולהתעסק בזה. צריך להיות מאוחדים".

הסכסוך עם האוהדים לא עוזר | צילום ארכיון: אורן אהרוני

באשר לאפשרות כי משפחת שום תחזיר את המפתחות, אמרו בכפר סבא: "זה רעיון תלוש מהמציאות. מי בדיוק ישים את הכסף? העמותה מנסה להרים רעיון לא ישים, והם יודעים את זה. דווקא העמותה היתה צריכה לאחד את כולם, להחזיר את הקהל ולתמוך במועדון ברגעים המכריעים, ובמקום זה מה הם עושים? ממש לא ברורה ההתנהלות שלהם".

מ"הלב הירוק" נמסר בתגובה: "העמותה מצרה על כך שאלה הם דברי המועדון. המועדון מנסה לצייר, בלי הצלחה, את עמותת האוהדים כפוגעת בקבוצה, אך ברור לכל שלא כך הדבר. עמותת 'הלב הירוק' התאגדה בשנת 2010 ומחזיקה בבעלות על 10 אחוז ממועדון הכדורגל הפועל כפר סבא. כל פעילות העמותה היתה ועודנה לטובת מועדון הכדורגל הפועל כפר סבא".

עוד מוסיפים ב"לב הירוק": "העמותה תעמוד על זכויותיה ותפעל ככל יכולתה להצלחת המועדון, ואף פעלה ופועלת לקירוב קהל האוהדים למועדון. העמותה מדגישה, כי מצויים ברשותה מלוא המשאבים הדרושים כדי להצעיד את המועדון חזרה לימיו הגדולים". 

למרות הקרע בין הצדדים, ואולי בגללו, החליטו השבוע במועדון לקיים מפגש עם האוהדים כדי לנסות ולאחד את השורות לפני הישורת האחרונה של העונה. בהודעה שיצאה ביום שלישי בערב נכתב בין היתר: "אנו קוראים לכל האוהדים שמועדון הכדורגל הפועל כפר סבא חשוב להם, להגיע ולהשמיע את אשר על לבם ולשמוע גם את הדברים שלנו".

עוד נכתב בהודעה: "חשוב לזכור, בסופו של יום, כולנו פועלים מתוך אהבה ורצון להצליח, ולכולנו מכנה משותף הצלחת הפועל כפר סבא".

מי שממשיך לשמוח לאיד על רקע המצב הלא סימפטי של הקבוצה הוא הבעלים לשעבר, סתיו שחם. כחובב פוסטים ידוע, העלה שחם השבוע תזכורת מלפני חמש שנים, כשהקבוצה שיחקה בליגה א', עם צילום ובו יציע גדוש באוהדי כפר סבא. אחד האוהדים הגיב על כך וכתב: "מאז שעזבת היציעים הפכו ריקים". ושחם לא התבלבל וענה לו: "זבשכ"ם".

הפוסט של שחם | צילום מסך מתוך הפייסבוק

להתאושש בגרין

בצד כל הבעיות על המגרש ומחוצה לו, הקבוצה מתכוננת למשחק החוץ הקשה מול המוליכה נצרת עילית, שיפתח את משחקי הפלייאוף העליון. שני המשחקים הקודמים בין השתיים הסתיימו בלי הכרעה (1:1 בגרין, 0:0 בלויטה). אופיר חיים ייאלץ להתסדר בלי המגן השמאלי המוצהב, חיים איצרין. במחזור הבא מול הפועל רמת גן ייעדרו בדיוק מאותה הסיבה, יבגני ברקמן ותומר ששונקר.

"המשחק מול נצרת עילית מגיע בדיוק בזמן", אומרים במועדון. "כולם יחשבו שהם באים לנצח בקלות, אבל אולי נעשה את משחק המפנה דווקא מולם. ניצחון שם וכל החודשיים הגרועים האלה יישארו מאחור ונחזור חזק לעניינים. אחרי הכל אנחנו עדיין במצב של להיאבק על עלייה, רק חייבים שהמפנה יגיע. מי יודע, אולי דווקא מול הקבוצה הכי טובה בליגה זה יקרה. אנחנו משחקים טוב, בהחלט אפשר לחזור משם עם ניצחון".

זיידאן: "ההגרלה זימנה לנו את נצרת עילית כבר במחזור הראשון של הפלייאוף, וזה דווקא אחלה שנפתח מול קבוצה חזקה. אולי דווקא במשחק הזה, עם כל הקושי שזה בחוץ מול מוליכת הטבלה, נחזור סוף סוף עם ניצחון שיפתח לנו דרך חדשה".