בית משפט השלום בכפר סבא החליט לבטל את הרשעתו של תושב כפר סבא (47), אב לשלושה, שהורשע בגידול סמים מסוכנים, לאחר שבגינת ביתו נמצאו שיחי קנאביס, כמו גם מכולה, שבה גידל 19 שתילי קנאביס.

ההחלטה לבטל את הרשעתו התקבלה על ידי השופט דרור קלייטמן, לאחר שהתברר, כי מדובר באדם החולה במחלת הקרוהן, ובעל אישור לשימוש בקנאביס רפואי, בהתאם לרשיון מיוחד שניתן לו, אם כי זה ניתן לו לאחר שהשתילים נתפסו בביתו.

שתילי קנאביס | צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק

הנאשם, שאינו בעל עבר פלילי, הסביר בבית המשפט כי לקנאביס השפעה מקילה וחיובית על חולים במחלה, וכי מאז שחלה רגרסיה רפואית במצבו, הגביר את השימוש בסם, כדי להקל עליו את מכאוביו. עוד אמר הנאשם, כי החליט לגדל את הסם בעצמו לשימוש עצמי בלבד, וכדי להימנע ממגע עם סוחרי סמים. לדברי אשתו, לבעלה נגרם סבל רב עקב המחלה והטיפולים הביולוגיים שנוסו עליו, כמוצא אחרון, וכי מצבו הרפואי "השתנה באופן דרמטי", והוא הפך ל"שבר כליי".

בפרקליטות התעקשו כי מדובר באדם שגידל 19 שתילים, ולא שתיל אחד לשימושו הפרטי, וכי מדובר בנאשם שעובד מול תעשיות ביטחוניות, ויש חשיבות להרשעתו. למרות זאת, החליט השופט קלייטמן לבטל את הרשעתו, תוך שהוא מסביר, כי אמנם הפרקליטות צודקת, אך "יש לבחון כל מקרה לגופו ועל כפות המאזניים, ולשקול את כלל השיקולים והנסיבות בעניינו של הנאשם".

עוד קבע השופט, כי "הנאשם טופל בכל מיני דרכים, לרבות סטרואידים, ארבעה ניסויים קליניים, תרופות ניסיוניות וטיפולים ביולוגיים, אשר גרמו לו לסבל רב ולתחושת חוסר אונים, והביאו אותו למצב של חוסר תפקוד. הפנייה לגידול הסם הגיעה לאחר שנחשף למחקר בנושא ולאחר שסורבה בתחילה בקשתו לקבלת רשיון לצריכת הקנאביס הרפואי... לא הוצגה כל ראיה ולא הועלתה טענה כי הגידול נעשה שלא לשימוש עצמי. הצריכה עצמה התבצעה במצב של מצוקה ממשית, שבסופו של דבר הוכרה על ידי המדינה, אשר העניקה לו רשיון שימוש בסם".

השופט הוסיף, כי אם יורשע הנאשם, עלולה ההרשעה לפגוע בו במישור התעסוקתי, אך עם זאת, הטיל על הנאשם 250 שעות לתועלת הציבור.