אמיר יעקב, פעיל חברתי מכפר סבא, שמנהל דף פייסבוק הקרוי "ביקורת בונה", לא תיאר לעצמו שמאבקו לצדק יעלה לו בעלילת שווא קשה, שעל-פיה, הוא "פדופיל שפוגע בילדים ויש להיזהר ממנו". בפוסט שפורסם מפרופיל של בחורה צעירה, נראית תמונה של יעקב ותחתיה אזהרה, כי מדובר בפדופיל. במשטרה נדהמו לגלות, כי פרסום הפוסט הכוזב הגיע מאחד ממחשבי העירייה. בדיקה מדוקדקת יותר גילתה, כי מדובר באחד מהמחשבים באגף הדוברות.

עקב כך, לפני כשבועיים הגישה פרקליטות מחוז מרכז כתב אישום נגד דותן חסנסון, עוזר ראש העירייה לשעבר, יהודה בן חמו, שעבד אז באגף הדוברות של העירייה, ומאחד המחשבים באגף הפיץ את עלילת השווא הזאת.

   דותן חסנסון. פוסט כוזב | צילום: פרטי

בריאיון עם אמיר יעקב השבוע, הוא מספר עד כמה הושפל ואיך נהרסו חייו בעקבות כך.

לפני שנים ספורות נחשפה פרשת מעשיו של בן חמו והוא נעצר בגין עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים. יעקב סיקר באתר שלו את הפרשה ואת דבר החשדות עוד לפני המעצר. שבוע אחר שבוע הוא הפגין במרכז העיר, ודרש כי בן חמו יתפטר. בפוסטים שכתב העלה טענות קשות על התנהלותו של ראש העירייה לשעבר. כמה פעמים אף הגיש תלונות במשטרה, אך בכל הפעמים התיקים נסגרו. שום דבר לא הכין אותו לכך שבאחד מהימים בשנת 2013, הוא יוצג ברשת החברתית כפדופיל, על לא עוול בכפיו.

"הייתי במתחם השוק, וראיתי שאנשים מתנהגים מוזר. אמרו לי שיש סרטון שהפיצו עליי. אני מסתכל על אנשים, והם אומרים לי 'יש עליך סרטון שאתה פדופיל". 

בפרופיל פיקטיבי ברשת הפייסבוק, עלה פוסט עם תמונתו של אמיר, ובו נכתב: "כפר סבא תיזהרו, האיש בתמונה מסתתר מאחורי שיחים וכלי רכב ומצלם ילדות קטנות… יש לו סרטונים שהוא לא מפרסם והוא פדופיל. מציעה לכולם להיזהר ולדווח עליו". 

איך הרגשת?

"הייתי בהלם. רציתי לראות את זה, ואחד מהאנשים שהיה כאן הראה לי. אנשים היו המומים. זאת הרגשה איומה".

תוך רגעים ספורים ובכוחו של פוסט אחד, נצבע אמיר, אב לילדים המוכר כנפגע פעולות איבה, תושב אכפתי העושה את עבודתו העיתונאית בהתנדבות מלאה — באורו של פדופיל מסוכן, המאיים על ביטחון התושבים.

הפוסט שפורסם בפייסבוק

"פרסום שנועד להשפיל ולבזות"

כבר באותו היום הגיש יעקב תלונה במשטרה, אך להפתעתו, כעבור חודש המשטרה סגרה את התיק. "פניתי לקצין חקירות ואמרתי לו שזה חמור מאוד שסגרו את התיק, אז הוא אמר לי שאני יכול לערער. אמרתי לו שאפעל בדרכים שלי. פניתי לתחנה קדמה בטייבה, וגם שם התיק נסגר", מספר יעקב.

בין כל המכתבים הרבים שברשותו, מוציא אמיר מכתב שכותרתו: "הודעה על החלטה שלא להוסיף לחקור או שלא להעמיד לדין". שמו הוכפש ונרמס, אך לתדהמתו, משטרת כפר סבא ומשטרת טייבה ראו לנכון לסגור את החקירה.

בתחילת החודש, לאחר שנים שבהן נלחם אמיר על שמו הטוב, הגישה פרקליטות מחוז מרכז כתב אישום בפרשה. על פי כתב האישום, דותן חסנסון, מי שהיה עוזרו של ראש העירייה בן חמו, הוא העומד מאחורי הפרופיל הפיקטיבי. מעמסה כבדה ירדה מכתפיו של אמיר, ונראה כי סוף סוף, לאחר מאבק מתמשך, הוא חש כי גלגלי הצדק עובדים למענו.

בכתב האישום נכתב: "בתקופה הרלוונטית לכתב האישום, עבד הנאשם כפרילנסר הממונה על המדיה החברתית בעיריית כפר סבא.

"במהלך שנת 2013, במועד שאינו ידוע במדויק למאשימה, פירסם הנאשם באמצעות פרופיל פייסבוק על שם 'YAEL GOREN’, פוסט בקבוצת הפייסבוק 'כפר סבא אמיתית', ובו צילום תמונתו של המתלונן, ותיאור המציג את המתלונן כפדופיל שמצלם אנשים תוך כדי שהוא מסתתר מאחורי עצים ושיחים. בפוסט צוין, כי יש להיזהר מהמתלונן, הלוקה בנפשו, וכי הציבור נדרש לדווח עליו".

עוד נכתב: "במעשיו המתוארים לעיל, פגע הנאשם בפרטיותו של המתלונן בכך שפירסם תצלומו ברבים, בנסיבות שבהן עלול הפרסום להשפילו או לבזותו".

חסנסון הואשם בסעיף "פגיעה בפרטיות".

הפרקליטות ציינה, כי "קיימת אפשרות שעל-פיה יתבקש בית המשפט להטיל על הנאשם עונש מאסר בפועל, אם יורשע בתיק זה".

"נגרם לי עוול ונזק רב"

"חמור מאוד, שעובד בכיר בעירייה מקים חשבון פייסבוק פיקטיבי. אני דורש עכשיו שיחקרו את כל אגף הדוברות של אותה התקופה, כי עוזר ראש העירייה היה ממונה על כל המדיה החברתית. אני ממתין למשפט.

אני מאמין שבית המשפט יקבל את ההחלטה הנכונה וימצה את הדין עם דותן. נגרם לי עוול ונזק רב. העובדה שהתיקים נסגרו במשטרת כפר סבא ובמשטרת טייבה מעודדת אנשים להתפרע בפייסבוק, כי הם רואים שאין מי שיחקור אותם".

ביקורתו של אמיר על משטרת כפר סבא רבה וחמורה: "אני מבקש ממפקד המרחב לעשות חריש באגף החקירות".

האשמת שווא בפדופיליה היא האשמה מטלטלת. איך זה השפיע עליך בחייך האישיים?

"עד היום אני מתקשה בזוגיות. אני גרוש כבר עשר שנים. בכיר בעירייה הפיץ עליי שאני חולה נפש. הזוי שבן אדם מסוגל לרדת לרמה כזאת. עברתי גיהינום".

נפגעת מתושבים?

"חלק מהאנשים, שהיו קרובים לראש העירייה לשעבר, שמחו על עלילת השווא הזאת. האנשים האלה צריכים להתבייש. כל פעם שהמשטרה רואה אותי, בעקבות האירוע מבקשים ממני תעודת זהות. הרגשתי שאנשים פחות בקשר איתי, אבל כשאני מסביר מה בדיוק קרה, פתאום אנשים מבינים".

בשעה שאנו יושבים לריאיון, מקבל אמיר אהבה מכל עבר.

אתה אהוב בעיר.

"עכשיו. אחרי שיהודה נעצר. כשעצרו אותו הגעתי בחמש וחצי בבוקר. אמרתי לשוטרים 'שש שנים אני עומד וצועק. סוף סוף הגיע היום'.

למחיר הכבד ששילם מודעים גם בני משפחתו: "הבן שלי אמר לי 'אבא, אתה רוצה שאני אשאר בלי אבא?'. הוא סגן מפקד ספינה בחיל הים. אמרתי לו שאני בסך הכול עושה עבודה עיתונאית, עיתונות אזרחית".

את תגובת דותן חסנסון לא ניתן היה לקבל עד מועד סגירת הגיליון.

על הטענות לסגירת התיקים נמסר מהמשטרה כי "תיק החקירה הועבר לעיון ולהחלטת הפרקליטות".