סביר להניח שאם אי פעם יילמדו בכיתה כלשהי את פרשת רוטשילד 55, זה לא יהיה בפקולטה למשפטים, אלא בשיעור על תורת המשחקים. בסופו של דבר, ניכר שכל המעורבים בה, בין אם ניצחו לכאורה מבחינה משפטית, הפסידו בפועל. המנצחים האמיתיים הם אלו שנהנו מהשלכותיה, מבלי שנאלצו להתייצב כלל בבית המשפט.

יובל לוי (מימין) מול צביקה צרפתי. האשמות לא פשוטות | צילומים: פרטי

הפרשה שתחילתה ביוני שעבר, כאשר הצביעה מועצת עיריית כפר סבא על החכרת שטח ברחוב רוטשילד 55 לתקופה של 49 שנים לקבלן אלי סבג עבור בניית חניון תת קרקעי במקום, הפכה בשל קרבתה למערכת הבחירות, למשמעותית במיוחד עבור המתמודדים המעורבים בה. כך קרה, למשל, שעל אף שבית המשפט הצדיק בשבוע שעבר את עצם עתירתו, נאלץ חבר המועצה יובל לוי להתמודד עם השלכותיה המעשיות בזמן אמת, כשהוא בשיאו של המרוץ לראשות עיריית כפר סבא.

כזכור,  לטענתו של חבר המועצה לוי נפלו פגמים רבים בהעברת ההחלטה, ועל כן פנה לבית המשפט המחוזי בעתירה על מנת לעצור אותה. כך למשל, טען לוי בעתירתו כי התקיימה הצבעה כפולה ולא חוקית בנוגע לשטח הנדון. בנוסף טען לוי, כי היועץ המשפטי של עיריית כפר סבא כבר קבע שההחלטה לא עברה, אבל ראש העירייה צרפתי התעקש לבצע הצבעה חוזרת ובעייתית לכאורה מבחינה משפטית. בין השאר תואר בעתירה 'מקצה שיפורים' בין ההצבעה הראשונה לבין השניה, במהלכו הושב לחדר סגן ראש העירייה דאז והיום, איתן צנעני, ואילו חבר המועצה אמיר גבע התבקש על ידי עמירם מילר לשנות את הצבעתו מנמנע לבעד.

כמו כן, על פי כתב העתירה שלו לבית המשפט המחוזי, ציין לוי כי הקבלן אלי סבאג הינו תורם של מפלגתו של צרפתי. בכתב העתירה נכתב: "קיימת זהות בין היזם ובעל זכויות במקרקעין, מר אלי סבאג ובעלי חברת איתנים סבאג, וכן בין מספר בעלי זכויות במקרקעין, ישראל דורי ודוד אלבז, אשר נמנים למעשה על התורמים לסיעת ראש העיר".

עיריית כפר סבא. הפרשה העיבה על הבחירות | צילום: איתמר רותם

תיקון הפרוטוקול והטענות לחקירה

בעיצומם של הדיונים ביקשה עיריית כפר סבא, ב-23.10.18 לתקן את הפרוטוקול לאחר שלטענתה הושמט ממנו קטע בו יובל לוי לכאורה מבקש להטיל חיסיון על חקירת משטרה בה הוא מעורב. יובל לוי, הכחיש את טענות אלו וכתב בפייסבוק: "לא, אין נגדי חקירה כפי שמרמז ראש העירייה. כן, יש תלונה במשטרה נגד צרפתי ונגד המנכ"ל והיועץ המשפטי לעירייה". יש לציין שהמשטרה לא איששה או הודיעה על חקירה בעניינו של לוי, גם עכשיו כ-5 חודשים לאחר הבקשה המדוברת. השופט דחה את הבקשה המדוברת ובנוסף ציין מספר פעמים כי הבקשה "כלל אינה רלוונטית לעצם העתירה".

עם זאת, מעצם העובדה שהמקרים התרחשו כשבוע אחד לפני הבחירות המקומיות, יש שהייתה להם השפעה ברורה על מהלך הבחירות. לוי עצמו התייחס לכך השבוע כשאמר ל-"מיינט כפר סבא": "הבחירה להמשיך בהליך המשפטי, על אף הניסיונות לסלף את הנאמר בו, באה  מתוך רצון כנה לייצוג הציבור ללא פשרות, גם אם תוך התהליך ספגתי פגיעה אישית בי ובתדמיתי".

בכל הנוגע לעתירה עצמה, מעצם פעילותו של ראש עיריית כפר סבא החדש, רפי סער, הובא הנושא להצבעה חוזרת במועצת העירייה, על פי פסק הדין, "מטעמי יעילות... וזאת מבלי להודות באף אחת מטענות העותר". הסכם החכירה אכן הובא להצבעה החוזרת בישיבת המועצה ה-6.2.19, ואושר ברוב קולות. לטענת בית המשפט, בנסיבות אלו "העתירה הפכה לתיאורטית", ובעצם התייתרה.

בבקשה למחיקת העתירה, טענה העירייה כי "העתירה הוגשה ונוסחה בחופזה, ללא מיצוי הליכים, ללא צירוף צדדים מהותיים ורלוונטיים להליך, ובסמיכות למועד הבחירות ברשויות המקומיות – דבר שגרר להליכים לסטות, לפי הנטען, לנושאים שאינם ממין העניין". כמו כן, ביקשה העירייה להשית את הוצאות המשפט על העותר לוי, אלא שהשופט מנחם פינקלשטיין החליט אחרת והצדיק את עתירתו של האחרון.

מועצת עיריית כפר סבא החדשה. אישרו את ההסכם ופתרו את הסאגה | צילום: ורד אלמן

בהחלטתו, ביום חמישי האחרון, פסק פינקלשטיין כי עתירתו של חבר המועצה יובל לוי ושל עורך הדין גדעון גולדשטיין אכן מוצדקת ופסק לטובתם. כמו כן, חייב בית המשפט את צביקה צרפתי ואת עיריית כפר סבא לשאת בהוצאות המשפט בסך 10,000 שקלים במשותף.

בפסק הדין נכתב :"אני סבור כי העותר (לוי) מיצה הליכים, ולא השתהה בהגשת העתירה. אכן, העתירה הוגשה בסמוך למועד הבחירות, ואול אין לזקוף עובדה זו לחובת העותר, שכן מדובר בעתירה שהיה צידוק בהגשתה, והיא הוגשה בהתאם להוראות הדין".

יש מן האירוניה ש-9 חודשים לאחר האירועים המדוברים, מצאו עצמם המעורבים בפוזיציות הפוכות, כאשר צביקה צרפתי, ראש עיריית כפר סבא לשעבר הוא חבר באופוזיציה, ואילו יובל לוי הוא אחד מהברגים החשובים של הקואליציה של רפי סער.

תגובות:

מחבר המועצה יובל לוי נמסר: "את התביעה בדבר ההצבעה הכפולה בפרשת רוטשילד 55 הגשתי בקדנציה הקודמת בייצוגו של עו״ד גדעון גולדשטיין מתוך אמונה אמיתית בצורך להליך הוגן ונקיון כפיים בקבלת ההחלטות במועצת העיר שנוהלה על ידי ראש העיר הזמני, צבי צרפתי .

"החלטת בית משפט קובעת בחדות שצדקתי בעתירה ובהתנהלות ופעלתי ממניעים ציבוריים טהורים למרות הבחירות, וכן שבזכות התביעה המצב תוקן , כמובן שעל ידי ראש העיר החדש. לפיכך החליט בית המשפט לחייב את צביקה צרפתי, ראש העיר דאז והעירייה בהוצאות".

מחבר המועצה, צביקה צרפתי, נמסר: "הלב שלי שלם כי הרצון שלי היה לעזור לתושבי כפר סבא שהיו תקועים הרבה זמן, לא היה שם שום אינטרס אחר".

מעיריית כפר סבא נמסר: "כפי שנאמר בדיון במועצת העיר, על מנת לייתר את המשך ההליך המשפטי, הובא הנושא לדיון מחודש בפני מועצת העיר בהרכבה החדש ובכך למעשה התייתרה העתירה".