מפעל המים לא יורד מהכותרות: אחרי הסאגה למנות את יולי גת לתפקיד ממלאת מקום זמנית למנכ"לית מפעל המים, מינוי שנעצר בהוראת בית המשפט, ניסתה העיריה להביא להצבעה את מינויה שוב הערב (שלישי).

מעוז ליפשיץ. צילומים: וינשטיין ועדיה אדריכלים, פרטי

ככל הנראה בהיעדר רוב, ועל רקע ניגוד האינטרסים ממנו חששו רבים, הוחלט לקבל הצעת פשרה למינויו של מעוז ליפשיץ באופן  זמני לשנה עד לקיום מכרז למינוי קבע. ליפשיץ, מהנדס בתפקידו הבקי במשק המים, כיהן עד כה בתפקיד סמנכ"ל מפעל המים, ומאז פרישתה של רבקה הריסן כמנכ"לית מפעל המים לפני כארבעה חודשים, לא אוייש התפקיד. 

"אין רוב למינוי יולי גת"

הניסיון למנות את יולי גת למפעל המים לא "צלח" כאמור, זאת על רקע התנגדות נחרצת של חברי אופוזיציה, שקיבלו "רוח גבית" מבית המשפט המחוזי בלוד שהוציא ב-12/8 צו מניעה נגד מינויה לאחר עתירה מנהלית שהגישה חברת מועצת העיר, הדר לביא. אם הצו או בלעדיו, התברר לאחר מכן, כי הוא לא היה נדרש עקב ביטול הישיבה.  

יולי גת. צילום: פרטי

כך או כך, ראש העירייה רפי סער החליט בכל זאת למנות את גת לתפקיד וקיבל חוות דעת משפטית ארוכה המכשירה אותה לכאורה למינוי זה - זאת למרות שהייתה מנהלת המטה שלו בבחירות. חוות הדעת התבססה על תשתית עובדות שנויות במחלוקת לפיו גת נמצאת בניגוד אינטרסים בעצימות נמוכה, היות והיא כיהנה בהתנדבות וגם לא ניהלה את המטה בפועל אלא הייתה אחראית על מספר פעילויות כגון תיאום חוגי בית, זאת בניגוד לפרסומים ערב הבחירות ובמהלכן על היותה מנהלת המטה הרשמית. 

יובל לוי | צילום: יח"צ

למרות האמור, היה מנוי וגמור למנות את גת חרף התנגדות האופוזיציה אך התברר כי אין רוב מספיק בוועד המנהל לאישור המינוי. בוועד המנהל כיום נמצאים שבעה חברי מועצה. רפי סער, המכהן כיו"ר מפעל המים, עו"ד יובל לוי המכהן כמ"מ יו"ר מפעל המים, קרן גרשון (מסיעתו של יוסי סדבון), פליאה קטנר (מר"צ), פנחס כהנא (הדר לביא), אמיר קולמן (בתנופה) ואורן כהן. פליאה קטנר הודיעה כי לא תגיע לישיבה ורפי סער היה מנוע מלהשתתף בהצבעה עקב הכרזת עורכי דינו בבית המשפט כי הוא מצוי בניגוד עניינים.

עו"ד יובל לוי מצידו, המכהן כמ"מ יו"ר מפעל המים, הודיע לראש העירייה חד משמעית כי הוא לא יפעל ולא ירים יד נגד בית משפט בישראל, ולא יפעל למען מינוי שנוי במחלוקת זאת למרות שהוא מעריך את מקצועיותה של גת.

היות שכך,  נותר רוב נגד המינוי ומשכך התקבלה הצעתה של חברת המועצה הדר לביא בגיבוי חברת המועצה קרן גרשון למנות בינתיים עובד מתוך מפעל המים כמ"מ מקום זמני לשנה על ליציאה למכרז. הצעה זו התקבלה פה אחד. 

הדר לביא | צילום: אסף פרידמן

"רפי סער מנוע מלכהן כיו"ר מפעל המים"

בלי קשר ואולי עם, בתחילת השבוע ערער יו"ר האופוזיציה, יוסי סדבון על כהונתו של רפי סער בעצמו כיו"ר מפעל המים. בפניה ששיגר הן למשרד הפנים והן לרשם האגודות, פניות מנומקות היטב, טען סדבון כי "לפי חוק הרשויות המקומיות ראש רשות לא יעסוק בכל עסק או בכל עיסוק נוסף, אם יש בעיסוק אפשרות של ניגוד עניינים בין העיסוק בעסק או בעיסוק הנוסף לבין תפקידו כראש רשות. כהונה במקביל של ראש העירייה כיו"ר הוועד המנהל של מפעל המים מעמידה אותו במצב תמידי ומתמשך של ניגוד עניינים מוסדי בין שני התפקידים הציבוריים". 

יוסי סדבון | צילום: דניאלה קונטיני

עוד הוסיף סדבון בפניה לרשם האגודות השיתופיות, כי "לפי תקנות האגודות השיתופיות לא יכול לכהן בוועד המנהל מי שאינו חבר אגודה. סער אינו חבר אגודת מפעל המים – שחבריה הם תושבי כפר סבא בעלי נכס בעיר – שכן אינו בעל נכס נדל"ן בכפר סבא אלא שוכר בעיר בית משנת 2018". 

עיריית כפר סבא סירבה למסור תגובה בנוגע לפניותיו של סדבון.