החיבה הגבוהה לחתולים בקרב תושבי כפר סבא, הביאה לצמיחה ושגשוג בקרב הצייד הפרוותי החי בקרבנו. אלא שאליה וקוץ בה. חובבי החתולים נוטים להשאיר כלים חד פעמיים ובהם אוכל לחתולי הרחוב, הבעיה היא שמעבר לחתולים, חיות בר במרחב העירוני כקיפודים נפגעים מעצם השימוש בכלים המזהמים, נחנקים מהם ומתים.

פינת האכלה חד פעמית - נזק סביבתי | צילום: שרונה לימן

תוך כדי שיטוט ברחבי העיר השבוע נתקלה שרונה לימן, מדריכת הטיולים תושבת העיר, בפועל ניקיון המוציא צלחות פלסטיק מתוך השיחים אשר הונחו על ידי מאכילי חתולים רעבים במטרה לספק את מזונם. "זה מטריף, ישב גנן מטעם העירייה במדרחוב ירושלים ומוציא מבין השיחים צלחת, ועוד צלחת. למה להשאיר צלחות בין השיחים? זאת פגיעה ישירה באיכות הסביבה", היא אומרת.

"שיעברו לפלסטיק רב פעמי עם סבב בין שתי צלחות שויניחו את האוכל גבוה", מציעה שרון פתרון לבעיה המזהמת והמסוכנת, "או שבכלל לא יניחו אוכל לחתולים בין השיחים כי ככה הם הורגים את הקיפודים. אני מאוד אוהבת חתולים, יש לי בבית חתול ובכל זאת יש לי בעיה עם זה שתוך כדי פוגעים בבעלי חיים אחרים, ובכלל לא מבינים שאם מאכילים חתולים בכמות גדולה ללא אחריות משמשים קרקע פורייה לריבוי יתר. במידה ונותנים לחתולים עודף מזון, הפריון יהיה בהתאם".

הפלסטיק שנשאר מאחור עלול לגרום לפציעות זיהום וחנק בקרב חיות הבר העירוניות, זאת מעבר לעובדה שהוא מזהם כשלעצמו. למעשה, משרד להגנת הסביבה פירסם הוראות ברורות לגבי נוהל האכלת חתולים.

מעמותת כפר סבא ורעננה אוהבות חיות נמסר: "חתולי הקהילה הם חלק אינטגרלי מהמארג העירוני. בכפר סבא החתולים מואכלים על ידי התושבים בצורה תקינה ולפי ההנחיות. ייתכן שחלק מהמאכילים אינם מודעים להן, ולכן גם השנה עמותת 'כפר סבא ורעננה אוהבות חיות' מדריכה ומנחה את המאכילים ברחבי העיר, מסייעת להם בעיקורים, סירוסים וטיפולים רפואיים במידת הצורך.

"אנו קוראים למאכילים להיות איתנו בקשר בטלפון: 054-3389490".

צחי חן, פעיל לזכויות בעלי חיים, אמר: "אני מסכים שיש להימנע מפלסטיק באופן גורף בחיי היומיום שלנו. יחד עם זאת הטענות המועלות בכתבה אינן נכונות. האכלה אינה משפיעה על ריבוי החתולים, הם מתרבים גם כשהם רעבים. לכן הפיתרון צריך להיות עיקורים וסירוסים, ולא הרעבה.

"הגורים לא פשעו ומוות מרעב הוא מוות אכזרי ביותר שלא מגיע לאף יצור חי. לשמחתנו בכפר סבא עיקורים וסירוסים של חתולי הקהילה מבוצעים בחינם, צריך רק לפנות לעמותת 'כפר סבא ורעננה אוהבות חיות' לתיאום לכידה. חתולים מעוקרים ובריאים הוא אינטרס של כולנו".

תגובת עיריית כפר סבא תפורסם כשתתקבל.