האם בניגוד להצהרותיה בעבר, עיריית כפר סבא מקדמת את התוכנית להקמת שכונה חדשה שתכלול עד 3,700 יחידות דיור בצפון קפלן, ועל חשבון אדמות חקלאיות של היישוב צופית? על פי תוכנית המתאר העירונית, שהתפרסמה בחודש האחרון, נראה שהתוכנית רלוונטית מתמיד.

שטחים חקלאיים בצופית. "לכולם יש אינטרס לשמור על ריאות ירוקות" . צילום: אסף פרידמן

תמ"ל 1088, שכונתה בעבר ''תמ''ל צופית'' וכיום מכונה ''תמ''ל קפלן'', עלתה לראשונה בשנת 2017 על ידי הוותמ"ל, שהוקמה במטרה לסייע במצוקת הדיור, תוך הכרזה על תוכניות מועדפות לדיור ועל קידומן באופן מזורז באזורים שנקבעו כמתחמים מועדפים לדיור על ידי הממשלה.

על פי התוכנית, אדמות מהיישוב צופית נלקחות לטובת הקמת שכונת מגורים חדשה בת אלפי יחידות דיור. ההתנגדות מיהרה להגיע. הן מתושבים בכפר סבא ומבכירים בעירייה, הן מדרום השרון ומתושבי צופית. ראש מועצת דרום השרון, אושרת גני גונן, שבשעה שהתוכנית עלתה שימשה מנכ"לית עיריית כפר סבא, מספרת, כי רק לפני חצי שנה נסעה עם איתי צחר, מנכ"ל העירייה, לפגישה בוותמ"ל בירושלים, ושניהם הודיעו כי אינם מעוניינים בתוכנית. "מועצת דרום השרון אמרה שהיא רוצה לשמר את הריאות הירוקות האחרונות באזור ואת החקלאות, וביחד אמרנו שאנחנו מבינים מה זה יעשה לתשתיות וכיצד זה יוביל לקריסת האזור", אמרה השבוע גני גונן ל"ידיעות השרון". "קיבלנו התחייבות ממשרד האוצר, שאם אין הסכמה — הם לא מקדמים את התוכנית. שמחנו מאוד שהאיום ירד, וגם תושבי צופית נשמו לרווחה".

חלפו כמה חודשים, ונודע, כי בעיריית כפר סבא כוללים בתוכנית המתאר את האזור הזה (תמ"ל 1088 קפלן), החולש על חלק מאדמות חקלאים של צופית, "תמ''ל לא מוכרז — מס' יח"ד משוער — עד 3,700". גני גונן פנתה, לדבריה, למשרד האוצר, ונאמר לה שהתוכנית אינה מקודמת. אך בשטח, נראה כי העירייה רואה אותה כלגיטימית, וכחלק מעתיד העיר. באתר נכתב: "תמ''ל 1088, על שטחיה וייעודיה, תצורף לתוכנית המתאר ולמתחם 3. גבול התוכנית יעודכן בהתאם".

"אתנגד לכך בחירוף נפש", אומרת גני גונן. "לא אתן שיקחו קרקעות מהחקלאים, בשעה שכפר סבא לא ניצלה עדיין את כל האדמות שלרשותה. כולם נהנים מנוף של שדות מולם, ולכולם זה נפלא שהחקלאים שומרים על הריאות הירוקות האחרונות שנותרו באזור שלנו. מבחינתנו, חשוב מאוד לשמור על עתודת השטח הזאת".

"תוכנית הרסנית"

בישיבת מועצת העיר בחודש מאי האחרון, העלתה סיעת "כפר סבא מתקדמת" את הנושא. חבר המועצה, פנחס כהנא, קרא, בשם חבריו לסיעה, "להחליט בצורה ברורה, שמועצת העיר מתנגדת נמרצות לקידום התוכנית", וציין כי לא יושגו כל הבנות ביניים בנושא, שמשמעותם קידום התוכנית, בלי דיון במועצת העיר.

חבר המועצה, יובל לוי, ציין בישיבה: "אנחנו לא צריכים את הוותמ"ל הזה, אנחנו לא רוצים אותו, הוא לא עוזר לנו. קחו את השטח הזה תעשו אתו מה שאתם רוצים, אנחנו לא רוצים אותו".

בעבר התבטא בנושא גם ראש העירייה, רפי סער. הוא יצא נגד בינוי מרובה בלי תכנון מוקפד, וציין כי תנאי בסיסי לקידום התוכנית הוא קידום פתרונות תחבורה כמו כביש 541, שיחבר בין כפר סבא לכבישים 4 ו-2.

גני גונן זועמת מעצם המחשבה להתייחס לתוכנית כלגיטימית. "כל רשות שנכנסה להסכם גג, המדינה לא עמדה בו", היא אומרת. "את הדירות היא הקימה, אבל את ההתחייבויות ואת התשתיות היא לא מימשה. יש לי ניסיון בוותמ"לים ובווועדות גיאוגרפיות: זה תמיד קורה הפוך — קודם כול בונים יחידות דיור, ואז מתחננים לתחבורה, ובדרך כלל זה לא קורה. החשיבה של הוותמ"ל זה שהבנייה תביא כסף לתשתיות, אז קודם כול מטפלים בדיור ולתחבורה לא מגיעים".

חבר המועצה כהנא הוסיף: "התוכנית הרסנית, ותוביל את העיר לכשל כלכלי חמור מאוד. העיר עד היום, גם בגלל השכונות הירוקות, נמצאת בבעיה תקציבית, כי הנושא של הקמת אזורי מגורים מחייבת את הרשות לתת שירותים נלווים, גינות, בתי ספר וכו' — ולכפר סבא יש קריטריונים גבוהים להקמת יחידות כאלה. זה עומס תקציבי בלתי רגיל.

"מבחינה תכנונית זאת טעות חמורה. אנחנו נמצאים במאבק לשקם את מרכז העיר, והקמה של כל האזור הזה תפגע ישירות בו. הטענה של ראש העירייה, שיגיעו להבנות עם הממשלה ושיתנו אזורי תעשייה נוספים לעיר, ויבנו כביש רוחב, היא טענה חלשה מאוד. רשויות שעשו הסכם עם הממשלה חלקן פשוט נסוגו, כי הן קלטו משפחות והממשלה נעלמה.

"אני שואל את ראש העירייה, למה הוא כולל את זה בתוכנית? אפילו באתר של משרד האוצר לא רואים את זה, אז מה פתאום שבתוכנית המתאר שלנו אנחנו מכניסים את זה?".

חברת המועצה הדר לביא הוסיפה: "הופתעתי לגלות כי בכוונת הנהגת העיר הנוכחית לקדם את התכנית להקים אלפי יחידות מגורים בצופית ולחבר אותן לכפר סבא, זאת בנוסף לעוד עשרות אלפי יחידות חדשות שכבר מתוכננות בשטחינו. לצערי, לא ברור בנקודה הזאת איך המדיניות הזאת משרתת את תושבי כפר סבא, בוודאי אלו המתגוררים במזרח העיר".

תגובת העירייה

מעיריית כפר סבא נמסר: "תוכנית המתאר הכוללנית המחודשת והמעודכנת של העיר כפר סבא תאפשר, בין היתר, תוספת שטחי תעסוקה, שטחים למבני ציבור ועוד בכל העיר. תוכנית זו תשנה את מפת העיר כפר סבא, ותביא לשגשוגה של העיר הטובה בישראל.
התוכנית המדוברת (תמ"ל 1088) היא תוכנית שמקודמת על ידי מדינת ישראל. קיום המהלך על ידי המדינה הוא בהיבט התכנוני בלבד, ואין כרגע צפי לתמ"ל מוכרז. ככל שהתוכנית תמשיך להיות מקודמת על ידי המדינה, ולאחר שעיריית כפר סבא תקבל את כל המידע הנדרש, תבחן ותשקול העירייה את כל מכלול השיקולים הנדרשים. ככל שתתקבלנה החלטות בנושא, העירייה תעדכן".