וסטמינסטר קוראת לכפר סבא: יו"ר החברה הכלכלית לשעבר וסגן ראש העירייה המוערך, יואל קרול, שהתמודד בעבר על ראשות העירייה יוצא ביוזמה חדשה: הקמת בית הלורדים בכפר סבא. 

בית הלורדים הבריטי בווסטמינסטר. צילום: דוברות הפרלמנט הבריטי

"היוזמה העומדת בבסיס הקמת בית הלורדים", אומר קרול היום (שני), "היא מתן עצות והמלצות להנהלת העיר ולחברי המועצה הנבחרת כיצד יש לנהוג וכיצד יש לשפר בנושאים הבוערים בעיר, כגון נדל"ן, תחבורה וכו'. ממש כמו בבריטניה, רק שבניגוד לבריטניה לא תהיה לנו סמכות חקיקה אלא המלצה בלבד".

כידוע, בית הלורדים הוא הבית העליון של הפרלמנט הבריטי ומורכב מלורדים חילוניים ולורדים רוחניים. כאשר יש ברשות הלורדים החברים בבית זה לכל חייהם סמכות חקיקה שאומנם מועטה אך "נחשבת" בהצבעות חשובות. חברי בית הלורדים הם ברובם אנשי ציבור לשעבר, וחברי פרלמנט ותיקים, כמו גם אנשי דת. 

יואל קרול. תוכנית מסודרת

"לא מחליפים את המועצה - משלימים אותה"

קרול טוען כי הצעתו אינה באה להוות תחליף למועצה הנבחרת, אלא כמשלימה אותה: "אני חושב שיש לניסיון משמעות בחיים. חברי בית הלורדים הכפרסבאי יורכבו מאנשים רציניים שיש להם מה לומר והרבה בנושאים קרדינליים לעיר. זה לא סוד שהעיר כפר סבא נמצאת במצב לא טוב מבחינות רבות, שלא תלויות בראש העיר הנבחר, אלא פרי תכנוני לקוי של שנים רבות. יש לנו עצות וגם המלצות". 

איך זה בדיוק יקרה?

"אנחנו נתכנס בתחילה אחת לחודש ונדון בבעיות, כל פעם בבעיה אחרת שיעלה חבר אחר, שיש לו ניסיון והבנה בתחום עליו הוא מדבר. אחת לרבעון אנחנו נגיש את המלצותינו שייבחרו ברוב קולות להנהלת העיר ולמועצת העיר, והם יעשו בה כראות עיניהם. אנחנו כמובן גם נפרסם את המלצותינו לציבור". 

יש חברים כבר ב"בית הלורדים"?

"אנחנו עכשיו בדיוק בגיוס חברי המועצה לשעבר וסגני ראש העיר וכו. יש את אלברטו ליאוצ'י שהיה סגן ראש העיר, יש את שלמה מדמון, יפתח אלגוב, שבאים בחשבון כמובן. בני כברה, ד"ר אמיר גבע, נסים שהרבני. עמירם מילר שהוא חבר של כבוד. גם יצחק ולד בא בחשבון כמובן ועוד רבים וטובים". 

יהודה בן חמו?

"בבית הלורדים המקורי בבריטניה לא יכולים לכהן שהואשמו בפלילים והורשעו בפלילים. נראה מה יהיה". 

בית הלורדים בבריטניה מתוך אתר הפרלמנט הבריטי הרשמי:

איפה תשבו?

"זו לא צריכה להיות בעיה. אנחנו נחפש מקום מכובד, אולי בבית שרה אהרוני שהיום הוא סניף ויצ"ו, ונתכנס. ייתכן גם שראש העיריה ישמח כל כך להצעה עד שיארגן לנו אחת לחודש אפשרות לשבת באולם המליאה בעירייה". 

שוחחת איתו בנושא?

"לא. אבל אני מניח שהוא דווקא יהיה מאוד מעודד מהיוזמה הזו. בלי קשר, זה כמובן לא תלוי בהסכמתו, כמו גם שאת המלצותינו הרבעוניות הוא יכול לזרוק לפח האשפה".