דן בן יהודה, חבר בהנהגת ההורים בבית הספר לאה גולדברג בכפר סבא יזם הדרכה של תלמידי בית הספר בנושא שמירה על הניקיון בשירותים ברחבי בית הספר והצליח לשכנע את הנהגת ההורים להקים ועדה מיוחדת בנושא. 

צילום: צביקה טישלר

דבר הקמת הוועדה הייחודית פורסם לראשונה באתר xnet על ידי הכתבת לימור גל. על פי הפרסום, בן יהודה, בעל חברה להדרכות, הציע למנהלת בית הספר, זהבית מגל, להעביר הדרכות בנושא לכל הילדים, ומגל הרימה את הכפפה. בן יהודה שכנע גם את חברי הנהגת ההורים שאם כל ילד יידע להשאיר אחריו את תא השירותים נקי, הבא אחריו יעשה כמוהו. "כשילד נכנס לשירותים והתא מלוכלך, גם הוא ישאיר אחריו לכלוך", הוא מסביר. "אנחנו לא מצפים מהילדים לנקות את השירותים, לשם כך יש מנקים. אבל אנחנו כן מבקשים מהם להשאיר אותם נקיים".

לצורך תפקוד הוועדה עוצבה "אמנת קקי" לשמירה על הניקיון שעליה חתומים כל הילדים. "אל תעשה לחברך מה ששנוא עליך", נכתב באמנה. "אנו מתחייבים להקפיד על שמירת ניקיון שירותי בית הספר, לדווח על כל חוסר בציוד, תקלה ושבר, להוריד מים בתום השימוש, לנקות אחרינו את תא השירותים בתום השימוש ולהשאירו נקי עבור הבא בתור, לא לפגוע בתקינות תא השירותים, לא לבזבז נייר ומים, להקפיד לשטוף ידיים לפני עזיבת השירותים".

בן יהודה: "ההדרכה ישירה מאוד. אנחנו לא מסתפקים בשיחה על הנושא בכיתה אלא לוקחים את הילדים לשירותים עצמם ומדברים  איתם על הכל בלי בושה. אנחנו מדברים על הדילמות - האם מרימים את המושב או יושבים עליו, האם מכסים אותו בנייר ואם כן, מה עושים עם הנייר בסוף. הבנים משתינים בעמידה ואז נשאלות השאלות, האם הם מרימים את המושב או לא? איך הם מרימים את המושב? באמצעות הרגל? באמצעות היד? עוטפים את היד בנייר? לאן מכוונים ומה עושים אם לא קלעת למטרה ויש טיפות מסביב? מה קורה אם נשארים סימנים בתוך האסלה לאחר השימוש?

"אני מציג להם את המברשת, מסביר שהיא לא נושכת ומדגים איך משתמשים בה. אני עצמי נוגע בה, מרים אותה ומראה להם איך מנקים בעזרתה את האסלה, כך שהבא בתור יקבל אסלה נקייה וישמור גם הוא על הניקיון. אחר כך הם עצמם מתרגלים. אנחנו מגיעים לכל הרזולוציות".