ביום חמישי הקרוב אמור להתקים בכפר סבא מצעד העמים 2019, בשיתוף עם March of Life העולמית. מדובר במצעד המתקיים במדינות רבות בעולם, החל מפינלנד וכלה בפרו, שמטרתו לעמוד לצד ישראל ולהתנגד לאנטישמיות.

המצעד ייפתח בשעה 17:00, כשהתהלוכה תצא מבניין העירייה עד למקום קיום טקס מיוחד ברחבת היכל התרבות.  מה הקשר למצעד העמים שמתרחש בערים בינלאומיות לכפר סבא? את זה בדיוק שאלו את עצמם עובדי עירייה בכירים וגורמים במערכת הפוליטית שיוצאים השבוע למתקפה חסרת תקדים נגד ראש העירייה רפי סער, במה שהם מגדירים: "אירועי היחצ"נות שמאפינים את כהונתו והפכו למטרד". 

רפי סער בעדלאידע השנה. צילום: עיריית כפר סבא

"רפי 'עדלאידע' סער"

גורמים פוליטיים בקואליציה דווקא, שעימם שוחחנו תקפו את סער וטענו: "זה לא שראש עיר לא אמור לעשות אירועי תרבות, ואירועים פוליטיים יחצ"נים. שיעשה. אבל כאן זה הפך להיות כבר פתטי. ברחוב קוראים לראש העירייה: רפי 'עדלאידע' סער. ראש עיר שכל מעייניו רק באירועי תרבות ופעילויות תרבות בדגש על אירועי רחוב המוניים, שלעיתים מטרידים את בעלי העסקים והתושבים.

"כמות הזיקוקים שנשפכה כאן בחודשים האחרונים", מוסיפים הגורמים הקואליציונים, "כולל יום העצמאות, פסטיבל הנושפים, אירועי טנגו בלבן ועוד, שווה בהיקפה לכמות הזיקוקים של כל כהונתו של יהודה בן חמו על כל הקדנציות שלו. ולהזכירך, יהודה בן חמו היה יחצ"ן לא קטן. אנחנו לא יודעים מה לענות לתושבים, שפונים אלינו. פשוט אין לנו מענה. מה תגיד לתושב שאומר לך 'לא חבל על הכסף תשקיעו בחינוך?' אין לנו מה לענות". 

המתונים ביותר במתקפה היו כמובן עובדי עירייה בכירים שעימם שוחחנו שהביעו דאגה מהאספקט התקציבי: "כפר סבא נמצאת בגרעון לא פשוט, עת לחגוג ועת להצר מותניים. קיימת עליה מסויימת, אם כי לאו דווקא כפי שמצטיירת בציבור, באירועי תרבות שונים שכידוע גוררים עלות לא פשוטה. בעיריות אחרות הנמצאות בגרעון דומה לשלנו הכריזו על שנת צמצומים, בטח בכל הקשור לאירועים שאינם הכרחיים או קיום אירועים חדשים שיכולים להכביד על החוב העירוני שהוגדל לצערנו השנה". 

לשאלה בכמה כסף מדובר, והאם מדובר בעליה משמעותית בהיקף האירעים ועלותם, סירבו הגורמים המקצועיים לענות והפנו אותנו לדוברות העיריה. 

"זה בא על חשבון דברים מהותיים"

מי שלא בחלו במילים היו נציגי האופוזיציה. יו"ר האופוזיציה, יוסי סדבון מסר בתגובה: "בירכנו ואנחנו נמשיך לברך על פעילויות תרבות בעיר, זה חשוב ונדרש. אולם אנחנו מודאגים הן מההיבט התקציבי הכרוך בתוספת האירועים המשמעותית והן מהתשומות הניהוליות הנדרשות לקדם את האירועים. העיר במצוקה תקציבית וחשוב מאוד לא להפוך את זה לעיקר, יש לפעול באחריות בהיבט הכלכלי ולקדם נושאים חשובים אחרים ונוספים בעיר. לצערנו דברים מסוג זה באים על חשבון הדברים החשובים". 

חברת מועצת העיר המוערכת הדר לביא אמרה בתגובה: "לעיר שלנו יש בעיות עמוקות שצריך להתייחס אליהן - מדיניות החינוך בעיר, תכנית המתאר הכוללנית שאינה מתאימה לנו, עתיד המפעלים קניאל ובראון, תכניות פיתוח עסקי לעיר ועוד.

"לצערי, ניכר כי לא קיימת התקדמות בתחומים אלו וכפי שתושבים רבים מעידים - עיקר ההשקעה היא באירועים. כיף ליהנות בפעילויות פנאי, אבל התחושה של תושבי כפר סבא היא שזה מגיע על חשבון פיתוח. אנחנו צריכים פתרונות אמיתיים לבעיות מהותיות. כל זה כמובן מחמיר על רקע החוב העירוני, שאף הוגדל השנה ב-70 מיליון שקלים". 

"תנופת עשייה חסרת תקדים"

מעיריית כפר סבא נמסר בתגובה: "העיר כפר סבא הייתה שרויה במשבר זה מספר שנים, וזאת על רקע היעדר הנהגה ציבורית בעיר. מאז נכנס ראש העיר לתפקיד לפני כחצי שנה, כמעט כל תחום מקודם ונמצא בתהליכי התחדשות. לאחר שנים בהן לא גויסו בעלי תפקידים חדשים, גויסו מהנדסת עיר, מנהלת אגף תכנון ואדריכלית עיר ומנהל אגף חזות העיר.

"לבקשת אלפי תושבים ומתוך רצון להחיות את לב העיר ולעודד את המסחר בה, מקיימת עיריית כפר סבא אירועי תרבות איכותיים, כגון קיום תהלוכת העדלאידע, העברת חגיגות המימונה למרכז העיר, החזרת פעילות שבת תרבות וקיום את אירועי שישי במדרחוב ירושלים.

העיר החלה בתנופת פיתוח, במסגרתה עסקים חדשים הגיעו לעיר, כגון "סודה סטרים", "נקסט אינשורנס" ו"סגמנט טכנולוגיות", מתחם ההייטק החדשני O-tech של חברת "אושירה" ועוד. כמו כן, תוכניות שהיו מעוכבות שנים קודמו, כגון קאנטרי הולמס פלייס כפר סבא ועוד.

בחינוך גויס מנהל אגף חדש, תוכניות חדשות כגון פתיחת אפשרויות הבחירה בבתי הספר היסודיים מקודמות, ומבוצעת השקעה חסרת תקדים בהיקפה לחידוש ולשדרוג מוסדות החינוך בעיר. בנוסף, מערך הניקיון בעיר תוגבר, חזות העיר שופרה ומערך השיטור העירוני הורחב למען ביטחון התושבים.

"מצעד העמים הוא פרויקט ערכי בו משתתפים כ-120 צאצאים לחיילים גרמנים שביצעו זוועות בעם היהודי, והם פועלים לקירוב לבבות ולמען תמיכה במדינת ישראל ובעם היהודי. העיר כפר סבא נבחרה להיות חלק מהפעילות, שתכלול גם מפגשים עם שורדי שואה.

"אנו מודים לעשרות אלפי תושבים שפוקדים את האירועים האיכותיים המיועדים למגוון הגילאים, ומזמינים את כולם לפסטיבל הבירה שיתקיים בשבוע הבא במרכז העיר".

אורן כהן. מגבה את סער באופן מוחלט. צילומים: ארכיון

אורן כהן, המשנה לראש העיר: "כמי שמצוי במערכת הציבורית כ-20 שנים, ועבד עם הרבה מאוד אנשי ציבור וראשי עיר, הרי שאני יכול להעיד שהעיר נמצאת בתנופת עשייה חסרת תקדים בכל התחומים. אישור מוחלט לכך ניתן שעה שכל 21 מחברי מועצת העיר הצביעו על התקציב השקוף והאחראי שהוגש. ראש העיר הכניס למערכת חדוות עשייה מצד כמעט כל הגורמים העוסקים במלאכה. ראוי לציין, כי אף חלקים מחברי האופוזיציה שותפים בכירים לעשייה, דבר שלא היה שנים רבות. אני מאחל לראש העיר שנים רבות של עשייה. לצערי, יש קומץ שעיניהם צרה בהצלחה ובחיבוק הגדול שהוא מקבל הציבור".