טיפול שגרתי אך רגיש של חשיפה לאלרגיה, הוביל למצב מסכן חיים. ליאן פריזט, כפר סבאית צעירה בת 11, שעברה לפני כשנתיים התקף אלרגיה חריף ומסכן חיים, עוברת מאז בליווי רופא מומחה תהליך שגרתי ומבוקר שיאפשר לה חשיפה לאגוזים ושיימנע התקף אלרגיה נוסף. אלא שדווקא במהלך הטיפול לגמילה, סבלה ליאן מעוד התקף שהוביל למצב מסכן חיים נוסף.

לפני כשבוע עברה ליאן את הטיפול ונשארה להשגחה במרפאה בכפר סבא מספר שעות, בהתאם לתהליך, זאת כדי לבדוק כי אין סיבוכים. לאחר מספר שעות, כשסיימה את ההשגחה, המשיכה לביתה. אלא שלפתע, הבחינה אימה כי היא משתעלת וסובלת מקוצר נשימה חשוד.

מימין לשמאל: האחות מסראווה, ליאן וענת פריזט, וד"ר ריטה | צילום: מכבי שירותי בריאות

"בהתחלה חשבתי שמדובר בשאריות של דלקת ריאות ממנה ליאן סבלה שבוע קודם לכן אבל כשראיתי שהשיעול רק מתגבר ולאור הניסיון שיש לי בהתקפי אלרגיה, הבנתי שאני חייבת לגשת מייד לקבל עזרה רפואית כי מדובר בתחילתו של התקף" מספרת.

בשלב זה, החליטה ענת לקחת את ליאן ולפנות היישר למרפאות מכבי ברחוב רוטשילד בכפר סבא. השתיים הגיעו בשעת ערב מאוחרת, והסניף היה לקראת סגירה. "בשנייה שהבנתי במה מדובר, רצתי יחד איתן לחדר האחיות והזעקתי את הרופאה שהייתה באותו רגע במרפאה", מספרת האחות מיכל קליין שקיבלה אותן. "במקרים של התקף אלרגיה אסור לבזבז דקה".

ד"ר תמר ריטה, מתמחה ברפואת משפחה והאחות מרוה מסארווה הוזעקו לחדר האחיות והחלו במתן טיפול מיידי לליאן. "תוך כדי שאני מכינה את הטיפול הנדרש, תשאלתי את האם כדי להבין לעומק את השתלשלות האירועים. היה ברור מיד שמדובר בהתקף אלרגיה קלאסי שדורש טיפול מיידי כי זה בדיוק מסוג ההתקפים שיכולים להדרדר ולסכן חיים תוך דקות ספורות", סיפרה ד"ר ריטה.

"אני לא יכולה לתאר כמה מקצועיות, יעילות וסבלניות היו הרופאה והאחיות", מדגישה האם ענת. "הן הרגיעו אותנו ובמקביל לא בזבזו דקה ומייד החלו בטיפול. הן נתנו לליאן אדרנלין, סטרואידים ואינהלציה. הכול היה מתוקתק ומדויק. תוך כמה דקות כבר ראיתי שיפור אצל ליאן. איזה מזל שהן היו במקום. לא יודעת מה היה קורה אם הייתי מגיעה כמה דקות מאוחר יותר".

מספר דקות לאחר מכן, הגיעה למקום ניידת מד"א שפינתה את ליאן לבית החולים להמשך טיפול ומעקב. במהלך הטיפול, הבהיר הצוות הרפואי בבית החולים כי הטיפול במכבי היה יעיל ומספק, ושיחררו את ליאן עוד באותו ערב הביתה.

"חשוב להדגיש בפני כל הורה לילד אלרגי, על אף החשש וההיסוס המובנים, במקרה של התפתחות התקף אלרגיה עדיף להזריק אפיפן שבולם את ההתקף ולגשת מיידית לצוות רפואי לטיפול. התקפי אלרגיה יכולים להיות קטלניים ובמקרה אמת, חשוב להגיב מהר כי זה יכול להציל חיים", מסכמת ד"ר ריטה.