במשך שנים הוא נתפס כפיסת טבע עלומה ומאגית במרכזה של כפר סבא. גן הברון מנשה, שנקרא על שם הברון פליקס דה מנשה, מי ששימש כראש הקהילה היהודית במצרים, ורכש את המקום ב-1934, צפוי להיפתח לציבור הרחב. כל זאת בזכות הסכם במסגרתו יועבר הגן לידי עיריית כפר סבא ב-25 השנים הבאות.

גן הברון מנשה. סוף סוף יעבור לנחלת הציבור | צילום: גור דותן

הגן, שההיסטוריה שלו נשזרה בתולדות היישוב היהודי בארץ ישראל, היה אמור להיות מקום משכנו הקבוע של הרוזן דה מנשה, אלא שבפועל הווילה שתכנן הרוזן לא יצאה לפועל ונבנה בו רק הבית שיועד לנהג.

במקום זאת, נהיה השטח בו ניטעו פרדס ומשתרע על פני 10 דונמים, למקום מפגש עבור ארגוני השומר, הפלמ"ח וההגנה, והפך במרוצת השנים לפרנסה עבור ותיקי המושבה הכפר סבאית. בגג הבית אף היה קיים סליק ותחנת קשר שהוסוותה כשובך יונים במלחמת העצמאות. כמו כן, בגן יש מגוון צומח נרחב.

המתחם אף היה מקום מפגש עבור שחקני תיאטרון כחיים ומרים יפה וילדיהם, אהרון מסקין וחנה רובינא, ואפילו השחקנית האיטלקייה המפורסמת סופיה לורן התארחה בו.

היא הייתה שם. סופיה לורן | צילום: מתוך ויקיפדיה

במקום עתידות להתבצע עבודות שימור, וכן עבודות גינון נרחבות על מנת לפתוח את שעריו לציבור הרחב. כמו כן, במקום ימשיכו להתקיים סיורים מודרכים עליהם אמון מוזיאון כפר סבא. כחלק מחזון העיר הירוקה, הגן ישמור על צביונו כריאה ירוקה בלב השכונה הירוקה.

את הגן המודרני תכננו וביצעו אדריכלי הנוף ליפא יהלום ויצחק קוטנר, ובלבו גבעה עליה נטועים עצים עתיקים בני למעלה מ- 90 שנים. אל הגן מובילות שדרות ברושים ארוכות ומרשימות ובו: כר דשא גדול, גינות קקטוסים, צמחייה טרופית, צומח ים תיכוני, פינות מסתור, מנהרת אבני דולמיט.

הגן עלה לכותרות שוב לפני כשנה כשהתגלה שהוא מוזנח במיוחד, אלא שעתה הכל צפוי להשתנות.

צביקה צרפתי, ראש העירייה המתמודד על ראשות העירייה, אמר: "על סרגל הזמן ההיסטורי של העיר כפר-סבא, נכנסה החלטה חשובה זו ולה משמעות ערכית רחבה. ההחלטה של העירייה לקחת על עצמה האחריות לעתידו של אתר היסטורי חשוב זה ברמה הארצית, עשויה להשפיע ולהוות השראה על כלל נכסי השימור בעיר, הן אלו אשר בבעלות ובאחריות העירייה והן אלו בבעלות פרטית. זהו יום מרגש עבורי באופן אישי ועבור תושבי העיר בכלל".

איתי צחר, מנכ"ל העירייה, הוסיף: "חתימת ההסכם הנה תולדה של מאמצים רבים מצד העירייה ומשפחת אייזנברג, מאמצים שבוצעו בעקביות ובנחישות מתוך מטרה לפתוח את גן הברון מנשה לציבור הרחב. במהלך העבודה הציבורית, לא פעם, אנו זוכים להגשים מטרות חשובות במיוחד- היום, זהו יום כזה".

משפחת אייזנברג אמרה מצידה: "גן הברון מנשה מלווה אותנו מאז רכישת הקרקע בשנות השבעים מידי הברון דה מנשה ע"י אב המשפחה, שאול אייזנברג ז"ל. המקום בעל חשיבות אמוציונלית ונוסטלגית עבורנו. מאז ומתמיד, גן הברון מנשה היה סמל סטטוס לעיר כפר סבא כאתר היסטורי, ובעל חשיבות עליונה לשימור. מכאן נולד הרצון המשפחתי לאפשר לפתוח את שערי הגן לתושבי כפר סבא ולכלל ציבור מדינת ישראל וההחלטה להעביר את ניהול ושימור הגן לידי עריית כפר סבא התגבשה בשנה האחרונה.