בשבוע שעבר נפתחה בכפר סבא תערוכת צילומים ייחודית ששמה "תמונות מסע", שהיא פרי יצירתם של שבעה מכורים לסמים לשעבר, המנסים לחזור ולתפקד בלי הסם. התערוכה נולדה בעקבות סדנת פוטותרפיה בת 14 מפגשים, כחלק מהתהליך השיקומי שהם עברו במסגרת היחידה להתמכרות בכפר סבא.

מתוך התערוכה | צילום: עיריית כפר סבא

במסגרת הסדנה יצאו המשתתפים לצלם ברחובות העיר כפר סבא, בחוף הים, בשוק הפשפשים, ועוד. בכל מפגש נעשה שילוב בין עולם הצילום לבין עולמם הפנימי, וניתן למשתתפים חופש ביטוי לרגשות ולמחשבות, בלי צורך במילים. התמונות המוצגות בתערוכה מבטאות נושאים, כמו: רצון לשינוי, קושי, חלומות, מטרות ועוד.

"התמונות עודדו אותי לדבר על החיים שלי", מספר אחד ממשתתפי הסדנה, שמעדיף להישאר אנונימי, כמו שאר צלמי התערוכה. בתערוכה מוצגת תמונה שהוא צילם, ששמה "הצצה לחוויה קשה", שבה מתועדת ערימת אשפה ברחוב. "היום אני לא אוהב לראות ערימות של אשפה, היום אני נקי ומסודר", הוא אומר, "אבל בעבר ישבתי במקומות כאלה. התמונה החזירה אותי לחוויה, אבל אני לא חווה אותה שוב, אלא רק מציץ מאחורי תריס. אני כבר לא שם".

איך היתה החוויה של הסדנה?

"בהתחלה צילמתי הרבה תמונות, אך לא הצלחתי להתחבר. כשצפינו בתמונות יחד וקיבלתי פידבקים על התמונות שלי, קיבלתי גם מוטיבציה לשתף בחוויות מהחיים שלי, וראיתי שאני מצלם הרבה דברים מהעבר שלי". 

מבחינת מארגני הסדנה, אין ספק כי מדובר בהצלחה. "באמצעות הסדנה המטופלים עברו תהליך מרתק, חווייתי ועוצמתי, שבמהלכו הצליחו לראות את חייהם מזוויות שונות דרך עדשת המצלמה", אומרת רוזי נוימן, מנהלת אגף שירותים חברתיים-קהילתיים, שאחראית ליוזמה. "הצילומים שימשו כתרפיה, ודרכם הם העבירו את תחושותיהם בזמן ההתמכרות וכיום, במאבק היום-יומי להישאר נקיים".

"הסדנה תרמה מאוד להעצמתם של המטופלים", מוסיפה מרגנית כרמי-מדינה, עובדת סוציאלית ורכזת היחידה להתמכרות. "היא השלימה את התהליך שהם עברו במהלך הטיפול הפרטני. היא סיפקה להם אפשרות להביע רגשות בצורה עקיפה, לא באמצעות מילים, אלא באמצעות יצירה. הם זכו להתבונן מבחוץ בתהליך שעברו".

מתנדבי מועדון "ליונס כפר סבא", שמאמצים את היחידה, סייעו בקיום הסדנה ובהקמת התערוכה. התערוכה מוצגת ביחידה להתמכרויות בעיריית כפר סבא.