עכשיו זה סופי: אולפני הרצליה הוותיקים עוברים לכפר־סבא. חברת תיא תקשורת, מפעילת האולפנים המאוחדים (אולפני הרצליה), תקים בכפר סבא קריית תקשורת על שטח 8.5 דונמים בהשקעה של כ-150 מיליון שקלים. 

אולפני הרצליה (מימין), קריית התקשורת משמאל | צילומים: דוד שי ויקיפדיה (אולפני הרצליה), אסף פרידמן

הסיבה להעתקת האולפנים היא מכירת השטח המשמש את החברה מיום היווסדה - ברחוב הקסם בהרצליה - לחברת אפריקה מגורים, שצפויה להקים במקום פרויקט מגורים עם 350 יחידות דיור. המתחם החדש בכפר־סבא משתרע על שטח של 8.5 דונם, שבהם יוקמו אולפנים, בית ספר למקצועות התקשורת, כיתות לימוד, אולפני צילום והפקה, חדרי סדנאות, חדרי עריכה, אודיטוריום, אולמות הקרנה, חדרי איפור והלבשה ושימושים ציבוריים נוספים כגון מרכז מבקרים, מוזיאון הקולנוע והטלוויזיה בישראל, ארכיון להיסטוריה של התקשורת, האקדמיה הישראלית לקולנוע וטלוויזיה ומרכז פסטיבלים ואמנויות.

כזכור, התוכנית אושרה בועדה המקומית כבר בשנת 2016 ורק לפני כשנה (דצמבר 2018) חתמו תושבי השכונה הירוקה על עצומה הקוראת שלא לאשר את התכנית להקמת קריית התקשורת הסמוכה אליהם, בטענה כי בתכנון המקורי היו אמורים לקום בשטח מוסדות חינוך, תרבות, נוער וספורט ו\או בתי כנסת ומבנים שישרתו את הציבור. בסעיף ד' לאותה תוכנית מקורית ששונתה בשנת 2016, גם מפורט כי המגרש יאכלס ספציפית תחנת כיבוי אש חדשה, וכן מוזיאון כיבוי אש ו\או בית ספר מקצועי.

כאמור, התנגדותם לא התקבלה והתוכנית להקמת קריית התקשורת יצאה לדרך: הקריה תכלול ארבעה אולפנים גדולים בשטח כולל של 8,500 מ"ר, תשתית להקמת אולפנים נוספים קטנים יותר, מכללה לתקשורת בשטח של 1,000 מ"ר ושטחים מסחריים של העירייה בשטח של 500 מ"ר. כ–44% מהשטח מיועדים לשימוש ישיר של החברה הבת, האולפנים המאוחדים, והשאר מיועד להשכרה לשוכרים חיצוניים. המתחם יכלול גם שטחים ציבוריים נוספים. 

עו"ד ליאת פסטרנק-אלקיים, באת כח בעלי דירות בשכונה הירוקה: "לתושבי השכונה הירוקה אין התנגדות עקרונית להקמת קריית תקשורת בחלקו הצפוני של השכונה, אלא שהם חוששים מהצפת כבישי השכונה, שכבר היום עמוסים בשעות העומס ומשימוש בחניות השכונה על ידי הבאים לקריה. אנו סבורים שיש להקים מחלף ו/או דרכי הגעה חלופיים לקריה, שלא מתוך השכונה. מנכ"ל האולפנים ציין בישיבת הועדה המחוזית מיום 17.11.19 כי המכללה תכיל בין 200-300 סטודנטים ובסה"כ כ- 250 איש מדי יום, מתוכם ח'ברה צעירים שצפויים להגיע ללא רכבים. ולכן, 215 החניות שיבנו בקריה יספיקו. אנו תקווה כי אלו המספרים שיהיו בפועל ולא נקום יום אחד למספרים גבוהים מאלה. אציין, שנכתב בתקשורת כי צפויים להיבנות גם מרכז מבקרים, מוזיאון ומקום לעריכת פסטיבלים. זה חדש לנו וזה גם לא מופיע בתב"ע, נקווה שהדברים בגדר שמועה בלתי מבוססת בלבד, אחרת השכונה הירוקה תירמס.