הכתובת היתה על הקיר כמעט מאז פתיחת העונה. לאחר עשור בליגה השנייה נפרדת מהליגה אחת הקבוצות היותר ותיקות. הפועל כפר סבא לא הצליחה להיות יריבה ראויה ליתר הקבוצות בלאומית, ועם מאזן עלוב של ארבעה נצחונות בלבד ב-25 משחקים, כפר סבא צוללת לליגה הארצית בקול ענות חלושה ובלי לתת פייט אמיתי.

תקציב נמוך

"את הסיבה לירידה אפשר לתאר במילה אחת כסף", מסביר השבוע המנכ"ל, בני חזן. "זאת הסיבה העיקרית שבגללה סיימנו את העונה בירידת ליגה. לא העמדנו מספיק תקציב לעומת הקבוצות האחרות. ידענו בתחילת העונה שעומדים להיות פערים, אבל לא היה לנו מה לעשות בעניין. יצאנו לדרך, קיווינו לטוב אבל זה לא הלך. השלמנו עם הירידה, נשחק בעונה הבאה בליגה השלישית, ונעשה מאמץ גדול לחזור מהר ככל הניתן. הבעיה לא היתה אצלנו, אלא אצל המועדונים האחרים, שפתאום הרימו את התקציבים בצורה ניכרת. אנחנו נשארו אותו דבר, כל השאר הקפיצו תקציבים. לא יכולנו להביא את השחקנים שיעשו את ההבדל".

הפועל כפר סבא בכדורסל בתחילת העונה | צילום: באדיבות המועדון

דווקא הוד בן הרצל, מי שאולי מסמל יותר מכל את הפועל כפר סבא בליגה השנייה, הוא זה שחתום על הירידה, לאחר שלא הצליח להושיע את שחקניו מהקווים. מי שנמצא במערכת שנים ארוכות והיה שותף לעלייה הקודמת לפני כעשור, מכניס בימים אלה לרזומה שלו את הירידה עם כפר סבא.

"לא הצלחתי להרכיב קבוצה עם שני חבר'ה מנוסים כמו שיש בכל קבוצה בליגה הלאומית. שחקנים שיספקו את הניסיון, לצד קבוצת הצעירים שהיתה לנו העונה", אומר בן הרצל. "החבר'ה הצעירים עשו עבודה טובה, אבל היו חסרים לצדם המבוגרים האחראיים. עידן אלבר, עומר בירנפלד ותומר פורת הם ילדים בני 19. העונה נעשו טעויות בכל המישורים. בסופו של דבר הכל מתחיל ונגמר בכסף. היה לנו התקציב הכי נמוך בליגה, ובפער גדול מהשאר. התקציב שלנו נשאר פחות או יותר אותו הדבר, אבל קבוצות אחרות הרימו את הרף והעמידו תקציבים גדולים. מבחינתי, כמובן, אני מקבל על עצמי את האחריות המקצועית. יכול להיות שיכולתי לעשות יותר, אבל היה קשה מאוד".

חוסר ניסיון

השבוע רשמה כפר סבא הפסד מספר 21 העונה, הפעם בבית מול הוד השרון 78:75, ובן הרצל מודה, כי לאורך העונה כולה לא היה אפילו רגע אחד שבו נראה האור בקצה המנהרה מבחינת הכפר-סבאים. "לא היו רגעים של אופטימיות במהלך כל העונה", אומר בן הרצל. "כל השנה לא הצלחנו לייצר מומנטום חיובי. התקשינו מאוד לייצר רצף של הצלחות כדי לייצר מומנטום. לא רוצה להישמע לוזר, אבל החבר'ה הצעירים האלה, בזכות העונה הזאת, לפחות הצליחו להתקדם".

בכלל לא בטוח שצעירי כפר סבא, בזמן שהקבוצה סופגת בעיקר תבוסות ולא מצליחה לייצר נצחונות, אכן התקדמו השנה. "זאת הרגשה לא נעימה בכלל לרדת ליגה", אומר תומר פורת הצעיר. "אף אחד לא מייחל ורוצה שזה יקרה לו. לא הצלחנו להשיג נצחונות כדי להישאר בתמונה, וזה חבל מאוד. כל השחקנים מרגישים רע מאוד עם ירידת הליגה. מצד שני, אנחנו ספורטאים, וצריכים לעודד את עצמנו למשימות הבאות. בתקווה גדולה שהמועדון הזה יחזור ללאומית".

פורת בן ה-19 גדל במחלקה הירוקה מהשרון, שיחק בעונה שעברה בהוד השרון, ודווקא עונת הבכורה שלו בבוגרים של כפר סבא הסתיימה בירידה כואבת לליגה השלישית. "עברנו עונה לא פשוטה בכלל. אין ספק שהיינו קבוצה צעירה מאוד, וכנראה חסרו לנו באמת השחקנים שייתנו לנו ביטחון וניסיון, בעיקר כשאתה נלחם על חייך בליגה. המצב ייצר לנו הצעירים הזדמנות לשחק, ובאמת צברנו דקות העונה. חבל שזה לא הספיק כדי להשאיר את המועדון בליגה. חשוב מאוד שלכפר סבא תהיה קבוצה לפחות בליגה הלאומית".

פורת צפוי לעזוב שוב את קבוצת נעוריו ולחפש מועדון אחר בלאומית, כאשר למעשה, כמעט כל השחקנים ייפרדו מהמועדון בקיץ. אור קורנליוס הצעיר, ששימש ככקפטן, עזב כבר באמצע העונה לטובת מאבקי הצמרת של מוצקין.

לחזור מהר

למרות הירידה עם הקבוצה לליגה השלישית, בן הרצל, המשמש בתפקידים נוספים במועדון, צפוי להישאר במערכת. לקבוצה הבוגרת, שתצטרך לשקם את עצמה בליגה הארצית, ימונה מאמן אחר. במהלך העונה לא חשב בן הרצל לפנות את מקומו, בדיוק משום שהוא חש אחריות גדולה כלפי המועדון.

"זה הבית שלי, ובית לא עוזבים בצורה כזאת, בטח לא בעונה כזאת", אומר המאמן. "אתה מקבל אחריות ברגע שאתה מרגיש שלא עשית משהו טוב. כאן זה לא היה העניין, אני לא הייתי הסיפור בבעיה הזאת. כל העסק לא התחבר, לא התרומם. כולנו יחד, השחקנים ואני, לא היינו טובים מספיק כקבוצה תחרותית ראויה לליגה הלאומית".

בן הרצל מוסיף: "מה שרשום לי בגיליון האישי כבר פחות מעסיק אותי. פעם זה היה מפריע לי, היום פחות. מה שהכי מפריע לי הוא העתיד של המועדון. למועדון הזה בעיר כפר סבא יש עוצמות אדירות. ברמת המקצוענות והעבודה עם הגילאים למיניהם, כמות הילדים שיש כאן זה מפעל אדיר".

הבעיה היא, שכך לילדי המחלקה הצעירה לא יהיה אופק של ממש לשאוף אליו, ולכן מקווים בכפר סבא לא להיתקע בארצית יותר מדי זמן.

בן הרצל: "צריך לחזור ללאומית כמה שיותר מהר, כי זה משמש השראה ובמה לילדים. חבל מאוד שלא יהיה לילדים אופק בדמות קבוצה שנמצאת לפחות בליגה השנייה. המועדון הזה צריך לחזור לשם מהר. אני זוכר את הזמנים שבהם הקבוצה היתה בליגה השלישית ואפילו הרביעית, וכמה זה שונה משנים שהקבוצה בליגה השנייה, ואז גם מחלקת הנוער צומחת ומייצרת. בשנים האלה הצלחנו לייצר שחקנים כמו שלומי הרוש וגיל אמיתי. נמשיך לעבוד קשה במחלקה הצעירה ולייצר שחקנים, והמועדון יהיה חייב לחזור מהר ללאומית. שני הדברים האלה הם המשימות הכי חשובות כרגע".

המנכ"ל חזן : "מחלקת הנוער שלנו ממשיכה לעשות חיל, וזאת הבשורה הגדולה של המועדון הזה. המועדון הגיע ל'ערב גמרים' גמר גביע בקבוצות ילדים, נערים ונוער. זה הישג אדיר. יש רק שני מועדונים בישראל שעשו זאת עד היום: מכבי תל אביב ומכבי ראשון לציון. גם בתיכונים אנחנו מגיעים להישגים. זה מה שנותן את האופק. נחזיר מהר את המועדון לליגה השנייה, כדי שיהיה לילדים האלה לאן לשאוף".