"יש חשיבות רבה להנצחת זכר השואה וכמו שנאמר הולכים ומתמעטים השורדים - וקיימת דרך אחרת ואינטימית יותר לעשות זאת תוך שיח ודיון הזיכרון", אומרת סילבי סעדה, מובילת קהילת "זיכרון בסלון" בכפר סבא ומתנדבת עמותת "אלומה", על מיזם הזיכרון הייחודי. "בשנה שעברה עלו באתר 93 סלונים, השנה הצבנו יעד של לפחות 100 סלונים, ואני מאמינה שאנשי כפר סבא היקרים ירימו מספר רב יותר", מסכמת סעדה.

זיכרון בסלון. זוכרים אחרת | צילום: צוות קהילת זיכרון בסלון

"בכפר סבא נותרו כ-1870 שורדי שואה ולצערנו כל יום שעובר מספרם יורד", אומרת רוזי ניומן. מנהלת אגף שירותים חברתיים קהילתיים בעירייה, לקראת האירוע. "השיח המתפתח בסלונים הוא מרתק ומרגש וזו הזדמנות אולי אחרונה לשמוע ממקור ראשון".

"כדור שני לשורדי שואה, שכל משפחתה נספתה במחנות הריכוז, ולצערי אבי ואמי כבר הלכו לעולמם, אני מברכת על הפרויקט החשוב הזה. מדובר בהיסטוריה של העם היהודי, של הרבה מאוד משפחות שחוו אובדן נוראי, את חלק מהשורדים החוויות הטראומטיות מלוות לאורך כל ימי חייהם ומשפיעות עליהם. כך גם על הדור השני ואפילו על הדור השלישי", מסכמת נוימן.

במסגרת המיזם יארחו כפר סבאים בביתם ביום הזיכרון לשואה ולגבורה, שורדי שואה תושבי העיר שיספרו את סיפורם האישי (קישור להצטרפות). בשנים האחרונות השתתפו במיזם החשוב מאות מתושבי העיר ששמעו את הסיפורים המרגשים ולקחו חלק בדיון על זיכרון השואה. יש לציין, תושבים שיתנדבו לפתוח את ביתם יזכו לליווי צמוד של גורמים מקצועיים וצוות מתנדבים שידריכו ויתנו כלים למארחים ולשורדים.

ראש עיריית כפר סבא, רפי סער, אמר לקראת האירוע: "מיזם 'זיכרון בסלון' הוא ערכי וחשוב ביותר, ואנו מתכוונים להעצימו ולהגדילו משנה לשנה. במיוחד בימינו כשישנם גורמים בעולם שמנסים פעם אחר פעם להקטין ולעמעם את אירועי השואה, מחובתנו להנציח את זכרם של הנספים בשואה, לזכור ולעולם לא לשכוח. בימים אלה אנו משלימים את היערכותנו לקראת קיום המפגשים, ובאופן אישי אני קורא לתושבים ולתושבות לארח בביתם מפגש ייחודי זה, להנציח את השואה ולהוקיר את השורדים".

המעוניינים לארח או להתארח בערב של זיכרון בסלון מוזמנים להיכנס לאתר עיריית כפר סבא בקישור הבא https://bit.ly/2Ug5wPi או לפנות לסילבי סעדה בטלפון 054-6886751.