עמותת "אור ירוק" העוסקת בזהירות בדרכים פירסמה דו"ח לפיו מיפתה את כמות הצעירים (גילאי 24-15) שנפגעו בעיר במהלך עשרת החודשים הראשונים של 2018. השוואה אל מול שנים מלאות קודמות מעידה על עלייה כמותית לראשונה מזה שלוש שנים.

הנתונים מאששים את השנה הקשה שעברנו בדרכים | צילום אילוסטרציה: Pixabay

בסך הכל נפגעו בתאונות דרכים בעשרת החודשים הראשונים של 2018, 35 צעירים בגבולות העיר. מתוך הנפגעים האלו נהרג אחד, 3 נפצעו באופן קשה, ו-31 נפצעו קל. נתון גבוה משמעותית מכל שנת 2017 בה נפגעו רק 27 צעירים, ואף אחד מהם לא נהרג.

למעשה מאז שנת 2015 לא עלה מספר הנפגעים על 33 בקבוצת גיל זו, כשבעשור האחרון שהתחיל באורח קטסטרופלי (82 נפגעים בסך הכל ב-2008), הייתה ירידה בכמויות הנפגעים מדי שנה, עד לשנה הנוכחית.  

כפר סבא היא גם המובילה מבין ערי השרון בקטגוריה עגומה זו. לשם השוואה בהרצליה שאוכלוסייתה קטנה במקצת מזו של כפר סבא, נפצעו 24 צעירים באותו פרק זמן, ברעננה 12 ובהוד השרון 7 בלבד. יש לציין שהעלייה אינה רק בכפר סבא אלא היא כלל ארצית, עם זאת, מבחינת אחוזים היא אכן דרמטית יותר.

הסיבה, אגב, להתייחסות לקטגוריית הגיל הזו על ידי אור ירוק, היא מעצם היות קבוצה זו בסיכון גבוה למעורבות, אם כנהגים צעירים, הולכי רגל או רוכבי אופניים רגילים/חשמליים.

יש לציין שבשבוע שעבר קיימה עיריית כפר סבא, בהובלת הרשות העירונית לבטיחות בדרכים, פעילויות הסברה בבתי הספר היסודיים והעל יסודיים. כשהמטרה היא כמובן להעלות את המודעות לסכנות השונות בהתנהלות בסביבת כבישים.

ארז קיטה, מנכ"ל עמותת אור ירוק אמר לאור הנתונים:

"69 צעירים נהרגו בתאונות דרכים בשנה האחרונה, ילדים שלא הספיקו להיות מבוגרים ומצאו את מותם ברגע אחד על הכביש. תאונות הדרכים, הנפגעים וההרוגים אינם גזירה משמים ואנו איננו יכולים להרשות לעצמנו לקבל את האובדן הקשה הזה. יש להגביר את הנוכחות המשטרתית באזורים בהם ישנו ריכוז גבוה של צעירים, ובמקביל להגביר את ההסברה באופן ממוקד בקרב הקהל הצעיר".