סער נגד לביא, סיבוב שני: ראש עיריית כפר סבא, רפי סער, הגיש בשבוע שעבר תביעה באמצעות עורכי דינו, עו"ד דרור ארד-אילון ועו"ד בר שלום ממשרד ארד-אילון ונחמני, תביעה בסך 560 אלף שקלים נגד חברת מועצת העיר הדר לביא. התביעה על רקע שאילתה שהגישה, שבה נשאל סער במועצת העיר "האם נכון שהועסקת במשך מספר שנים כיועץ חיצוני לעיריית רמת גן על-ידי מהנדסת העיר דאז?" 

צילומים: יח"צ ואסף פרידמן

הרקע לשאילתה הוא מינוי מהנדסת העיר, עליזה זיידלר גרנות, עם תחילת כהונתו של סער, שהעלה חשש כי מדובר ב"טעם לפגם".

לטענת עורכי הדין של סער, "לביא סירבה לחזור בה מהעובדות השקריות שפרסמה, כמצופה מאיש ציבור, וכשהתברר שהפרסום נעשה מתוך כוונה לפגוע במר סער, הוא הגיש את התביעה". 

כזכור, שאילתה זו נדונה בישיבת מועצת העיר בה השיב סער: "לא היו דברים מעולם. מדובר בשקר וכזב. חד משמעי. מעולם לא עבדתי בעיריית רמת גם בשום דרך, לא
הועסקתי על ידם...". 

טרם הישיבה ואף לאחריה ניהלו סער והדר לביא קרב דיגיטלי בפייסבוק בו כל אחד שטח את טענותיו כנגד האחר. 

"תפקידה של האופוזיציה לבקר, לא לשקר", כתב סער, "...נדהמתי לראות שגב׳ הדר לביא העלתה שבוע שעבר פוסט עם כותרת שקרית לחלוטין שאין בינה לבין המציאות כלום. החמור הוא, שהיא העלתה את הנושא בישיבת מועצה וקיבלה את כל המידע הרלוונטי בשקיפות מלאה (הוגשו לה מסמכים שמפריכים את כל טענותיה השקריות).
בכל זאת, האמת לא חשובה לסיפורי הבדים שלה והיא המשיכה בשלה.
מותר לבקר. חייבים לבקר. אבל, כשאת הביקורת מחליפה הסתה חמורה, דיבה והפקרות היא מסרסרת את מהות הביקורת. זה מה שעשתה הגב' לביא ולא בפעם הראשונה". 

לביא השיבה לו בפוסט משלה: "אותי לא ישתיקו ולא יפחידו. מתפקידי האופוזיציה לשאול ולברר את המצב לאשורו על מנת לשמור על מינהל עיר תקין וללא רבב. בישיבת המועצה האחרונה הגשתי שאילתה לראש העיר. הוא בחר לשלוח לי מכתב התראה מעורך דין. מדובר בעוד ניסיון השתקה, אשמח לבירור האמת בערכאות המשפטיות". 

יש לציין בהקשר זה, כי עמותת שקוף ביקרה את עיריית כפר סבא על הגשת ההתראה נגד הליכים המשפטים וצירפה את דבריו של עו"ד יהונתן קלינגר, מנהל הקליניקה להגנה על נתבעי תביעות השתקה בקריה האקדמית אונו מטעם התנועה לזכויות דיגיטליות. "מכתבי ההתראה נראים בעייתיים במיוחד. הדרך להתמודד עם טענות על אי סדרים היא לא באמצעות הגשת תביעות שירתיעו חברי מועצה, אלא באמצעות הגברת כללי שקיפות שלטוניים. לנבחרי ציבור, בדרך כלל, יש עור עבה יותר ונראה שלבחור להגיש תביעה במקום להתמודד עם הטענה בזירה הציבורית תגרום רק לנזק לכל הצדדים".

עוד הוסיף: "יש כאן שאילתא שחברת המועצה הגישה כחלק ממילוי תפקידה, ופרסום חוזר של אותה השאילתה. אז נכון שאי אפשר להשתמש במוסד השאילתא כדי להלבין טענות חמורות, אבל מדובר בחלק מפעילות ציבורית לגיטימית". 

טרם  הוגש כתב הגנה.

חברת מועצת העיר הדר לביא הגיבה: "ראש עיר מרחיק לכת להשתמש בכלים משפטיים מול נבחרי ציבור שעושים עבודתם, זה מעשה בריוני ולא מקובל עלי. רוצה בית משפט? בשמחה, כל האמת תתברר שם".