משה בלפור, בעל חנות למכירת כלים חד פעמיים באזור התעשייה בכפר סבא, תובע מהחברה הכלכלית לפיתוח כפר סבא פיצוי של 150 אלף שקל, בגין אובדן הכנסות והנזק הנפשי והבריאותי שגרמה לו, לטענתו, החברה. 

בתביעה שהגיש בבית משפט השלום בכפר סבא, באמצעות עו"ד מנשה אליאס, טוען בלפור שנדרש לפנות את החנות, שבה ניהל את עסקו למעלה מ-38 שנים, לאחר שתם חוזה השכירות. לטענתו, לאחר שסיים לארוז את כל מלאי הסחורה שבחנותו והודיע לכל לקוחותיו על סגירת החנות, נמסר לו על ידי החברה שיוכל להישאר שם עד סוף 2019. הוא פרק שוב את הקרטונים, וניסה להתחיל מחדש, אך לאחר שהגיש את התביעה נמסר לו מהחברה הכלכלית, שחוזהו יוארך רק בתנאי שיבטל את התביעה.

משה בלפור. נגמרו הכוחות | צילום: אסף פרידמן

בלפור (70), שעלה לארץ מפרס בגיל ארבע והתיישב בהוד השרון, הוא אב לארבעה וסב לשמונה, ומתגורר בכפר סבא זה 24 שנה. לפני 38 שנים שכר את החנות ממשפחת גרינברג, ובהתחלה הפעיל שם נגרייה. מסיבות בריאותיות סגר את הנגרייה ופתח במקום חנות לכלי בית, כשבשמונה השנים האחרונות נמכרים בחנות בעיקר כלים חד פעמיים. 

לפני שנה הודיעה לו החברה הכלכלית, כי רכשה את הנכס ממשפחת גרינברג, ולפני שמונה חודשים נמסר לו רשמית, כי עליו לפנות את החנות השכורה עד ל-31 ביולי. "התובע נאלץ ביחד עם עובד מטעמו לארוז במשך למעלה מחודש את כל הכלים ביותר מ-300 ארגזי קרטון", נכתב בתביעה. "במהלך האריזה חדל למכור את המוצרים, ונגרמו לתובע נזקים כספיים כבדים מאוד. מאז שקיבל את מכתב הדרישה לפנות את המושכר, אחזו בו חרדות ודאגה ממה יתקיים וכיצד יכלכל את משפחתו".

לטענתו, בסוף חודש יוני 2018, לאחר שסיים לארוז, הגיעה נציגה מטעם החברה הכלכלית והודיעה לו כי יהיה רשאי להמשיך ולשכור את החנות עד סוף 2019, בתוספת 10 אחוז לדמי השכירות. לדבריו, הוא הסכים להצעה בלית ברירה, אך מאז שפתח את החנות מחדש, מרבית לקוחותיו הוותיקים טרם חזרו אליו. לטענת בלפור, התנהגותה של החברה הכלכלית גרמה לו לאובדן הכנסות בתקופה שהחנות הייתה סגורה, וכי הנזק הכספי שנגרם לו נאמד בכ-50 אלף שקל. בלפור טוען עוד, כי עקב התנהלותה ומחדליה של החברה הכלכלית, נגרמה לו עוגמת נפש מרובה, שאותה העריך ב-100 אלף שקל.

עוד הוא מספר, כי לאחר שהחברה הכלכלית קיבלה לידיה את כתב התביעה, היא הודיעה לבלפור כי הארכת החוזה מותנית בביטול התביעה, ומנכ"ל החברה אף הגיע לחנותו כדי לדון איתו בעניין. "למה שאבטל את התביעה?" הוא שואל. "העירייה צריכה לעזור לתושביה, לא לזרוק אותי לרחוב בגיל 70. את כל החיים שלי עשיתי כאן, לאן אלך עכשיו? למחלקת הרווחה? ממה אחיה? אני רוצה להמשיך לעבוד ולהתפרנס בכבוד".  

לפני כשבוע קיבל בלפור דרישה לפנות את החנות עד 20 בדצמבר. "כבר אין לי כוח", הוא אומר. "גמרו אותי נפשית, אני לא יכול יותר. ניסיתי למכור את המלאי, אבל מציעים לי גרושים. עדיף כבר שאוציא את הסחורה אל מחוץ לחנות ואשרוף את הכל".

מהחברה הכלכלית בכפר סבא נמסר: "בתום הליך משפטי ארוך, שנמשך על פני יותר מעשור, התקבל פסק דין בכל הערכאות המשפטיות והשבת החזקה המשפטית של 28 דונם באזור התעשייה לידי העירייה, בהם מתחם גרינברג. העירייה העבירה את הטיפול במתחם לחברה הכלכלית. כחלק מתהליך ההסדרה, יוצאים שוכרים שסיימו את חוזה השכירות ובמקומם נכנסים שוכרים חדשים, וכל זאת בהתאם לחוזים שנחתמו ועל פי חוק".