נכון להיום, כל תלמיד משויך לבית ספר יסודי בכפר סבא (כמו גם ברוב הערים בארץ) בהתאם למקום מגוריו. עם זאת, על פי מודל חדש שמקדמת עיריית כפר סבא, תבוסס התוכנית האסטרטגית החדשה על עיקרון מודל הבחירה – לפיו "ילד בוחר את בית הספר, ולא בית הספר בוחר את הילד".

כבר לא שיוך אוטומטי | צילום: אילוסטרציה: שאטרסטוק

התכנית כוללת את חלוקת העיר למרחבים מוגדרים, כאשר לכל מרחב יוגדרו מספר בתי ספר. התלמידים והוריהם יוכלו לבחור את בתי הספר אליהם יוזמנו להירשם, במסגרת המרחב אליו הם שייכים. לפי העירייה, כל בית ספר יפתח ייחוד משלו. השיבוץ לבתי הספר ייעשה באופן מבוקר ובהתאם להעדפות ההורים, תוך שמירה על איזון בין טובת הילד לבין המערכת, על פי קריטריונים שיוגדרו מראש. לצורך כך, תגבש המינהלת שמוקמת בימים אלו להובלת המהלך, מנגנון רישום וויסות מיוחד.

בעירייה מאמינים כי מדובר בצעד משמעותי עבור המערכת החינוכית בכפר סבא, שכן הוא מגלה בתוכו חדשנות פדגוגיות, ומאפשר הטמעת תוכניות חינוכיות ייחודיות עבור התלמידים. לטענת העירייה, מדובר במהלך שהוכח במחקרים ברחבי העולם ויביא למנוף למצוינות בבתי הספר.

כמו כן, במסגרת התכנית תוקם מינהלת עירונית מורחבת, כל זאת באמצעות שיח קהילתי ומעורבות הורים; קהילת מורים לומדת, יצירתית ויוזמת; חיזוק שיתופי הפעולה בין בתי הספר; קידום ופיתוח תכניות לימוד חדשות; והכשרת מנהיגות חינוכית.

אורית ליבוביץ, מנהלת המחלקה לחינוך יסודי, אמרה:  "בשנה הקרובה יגובש מודל בחירה עירוני על מנגנוניו השונים, תגובש הבטחה חינוכית של הייחודיות הבית ספרית בכל אחד מבתי הספר, ייכתב קוד אתי להסדרת יחסי אמון בין בתי הספר ותורחב השותפות עם ההורים. תוצאות אלו יאפשרו את פתיחת הבחירה לתלמידים העולים לכיתה א' והוריהם בינואר 2021. יצאנו לדרך חדשה, תהליכית, תוך עצירה בצמתים לבדיקה והתייעלות על מנת לאפשר לכל ילד חינוך מיטבי המותאם לצרכיו ורצונותיו".

ראש עיריית כפר סבא, רפי סער, אמר: "מדובר בבשורה של ממש עבור ילדי העיר כפר סבא והוריהם. כפי שהבטחתי במערכת הבחירות, אני שם את החינוך במרכז העשייה העירונית וצועד צעד נוסף קדימה בדרך להפיכתה למערכת חדשנית ומובילה ברמה הארצית".

ד"ר אסנת ספורטה, המשנה לראש העיר ומחזיקת תיק החינוך, הוסיפה: "זו הזדמנות נהדרת למימוש שאיפות של מנהלים, אנשי צוות וקהילות, ולהפיכת בתי-הספר למוקד משיכה עבור אנשי חינוך מצוינים. אחד האתגרים יהיה להכיל אלמנטים של תחרות ומוטיבים של 'שוק חופשי' בתוך מערכת ציבורית. אנחנו מודעים לכך, ולכן נפעל לגיבוש קוד אתי, לפיתוח תרבות של שותפות ואחריות הדדית בין מוסדות החינוך ולאיזון בין טובת הפרט וטובת הקהילה כולה. מנגנון הרישום שנגבש יהיה מנגנון של בחירה מבוקרת. אנחנו משוכנעים שהמהלך יובל לפריצות דרך פדגוגיות ויגביר שביעות הרצון של תלמידים והורים מהחינוך בכפר-סבא".