בהודעה חריגה הודיעה אתמול (ב') עיריית כפר סבא על איתורם וסגירתם של שני בולעני ענק בחצר גן הילדים ניצנים שבמרכז העיר. על פי העירייה, מדובר בשני בורות ספיגה בני עשרות שנים שנפערו במפתיע עקב מזג האוויר הסוער וטופלו באופן מיידי. עד כאן הכל טוב ויפה, אלא שבניגוד להודעת העירייה בקרב ההורים בגן יש תחושה שמבנה הגן וסביבתו אינם ראויים יותר לשימוש, ויש צורך במהלך דרסטי על מנת למנוע את הישנות המקרים.

הבולען הענקי בחצר הגן | צילום: פרטי

"ביקשנו ממהנדס העירייה לבדוק את כל שטח הגן, לנוכח הבולענים שנוצרו, והוא אמר שאין צורך", אומרת מאיה גבע, אם לאחד הילדים בגן. "העניין הוא שגם בדו"חות שקדמו לבולענים לא נראו ממצאים חריגים בגן. אז מי אמר שזה לא יקרה שוב?".

אב לילדה בגן אף הוא מתריע על הבעייתיות בשימוש במבנה. "נפער שם בור בעומק של 6-4 מטרים בקוטר של 4 מטרים בדיוק באותו המקום שבו הילדים משחקים ורק אתמול ב-17:00 סידרו אותו", אומר האב. "לא דאגו ליידע אותנו בכלל למרות שהילדים שיחקו במקום הזה בדיוק בימים ראשון ובשני. התחושה היא שאם ילד היה נופל לבור סביר להניח שלא היו יודעים שהוא בכלל שם".

עבודות הביטון בגן | צילום: עיריית כפר סבא

"יש תחושה גדולה של זלזול בנו", ממשיכה גבע להציג את דאגות ההורים. "חלק מההורים בגן לא שלחו את הילדים שלהם היום לגן. ההורים שכן השאירו, ביקשו שהילדים לא יצאו לחצר. ותחשוב מה זה לסגור ילד 9-8 שעות בתוך מבנה לא גדול. זה לא פשוט בכלל".

אוקיי, אבל העירייה הודיעה שהיא טיפלה בבורות. אז מהי בעצם הבעיה?

"חוץ מהליקוי הגדול בחצר, הודיעו לנו לפני שלושה חודשים שיש חדר בגן שיש בעיה בתקרה שלו, ואטמו אותו לכניסת הילדים. אמרו לנו שהוא מסוכן בלי לפרט, ובעצם ביטלו להם את החדר. הודיעו לנו שהחדר הזה יהפוך למחסן של הצוות ולא פירטו למה מעבר לכך שיש בעיה בתקרה. התחושה היא שלא אומרים לנו את כל האמת".

"המהנדס אמר שהגן הזה בדרך לשיפוץ קליל וזה צפוי לקרות בסוף השנה. אני רוצה שהבן שלי יזכה לגן ראוי עוד השנה. אני מאמינה שבמצב הנוכחי של הגן, צריכים להעביר אותם למבנה אחר לחודש לפחות. להשמיש את החדר שהיה. לטעמי השיפוץ חייב להיות יותר יסודי, אני חושבת שצריך להרוס את המבנה ולבנות אותו מחדש. אמרו לנו מהעירייה שהמבנה בטיחותי ושמיש ובאותה נשימה סגרו לילדים שלנו חלק מהחצר ומהגן. למעשה מצמצמים לילדים שלנו את האיזור בו הם יכולים לנוע, שמלכתחילה הוא לא איזור גדול. זה לא לעניין והתחושה היא של חוסר שקיפות".

הבורות המסוכנים | צילום: עיריית כפר סבא

עיריית כפר סבא נמסר בתגובה:

"בעקבות מזג האוויר הסוער שפקד את אזורנו בסוף השבוע האחרון נפערו בחצר הגן בורות ספיגה ישנים בני עשרות שנים, ובניגוד לאמור בכתבה מיד עם קבלת העדכון טופל הנושא באופן מידי.

"למקום הגיעו גורמי המקצוע של עיריית כפר סבא וביניהם- ממלא מקום מהנדס העיר, ממונה הבטיחות העירוני, מנהל מחלקת תחזוקת מבנים, קבלן התחזוקה וכן גורמים מאגף הביטחון ומחלקת גני הילדים, שאיבטחו את המקום וטיפלו במפגע שנוצר באמצעות סתימת הבור בבטון ועריכת בדיקות בטיחות מקיפות. רק לאחר שהתקבל אישור בטיחות הורשו הילדים לשוב ולשחק בחצר".