"בשביל חמש דקות מסך צריך לשלם מאות אלפי שקלים?" - ביקורת רבה נשמעת על אירוח טקס פרסי אופיר (האוסקר הישראלי), בכפר סבא בחודש הבא, שיעלה מאות אלפי שקלים (הערכה: יותר מ-500 אלף שקלים) מכספי התקציב העירוני של העירייה.

טקס פרסי אופיר. "למה להגדיל הוצאות על מופעי יח"צנות?" | צילום: אבי רוקח

כידוע, בעוד כחודש, בתאריך 22 בספטמבר, יתקיים לראשונה בהיכל התרבות בכפר סבא טקס חלוקת פרסי אופיר, שיועבר בשידור חי ב"כאן 11". בשנים האחרונות התקיים הטקס בפריפריה הכלכלית והגיאוגרפית של ישראל, אחרי שעבר מתל אביב. מדובר בטקס מרשים, הכולל כמה דקות תהילה גם לעיר המארחת וגם לראש הרשות, שמברך בטקס המועבר, כזכור, בשידור חי.

אך מה שרבים אולי אינם יודעים הוא, שבעבור הטקס משלמות הרשויות המארחות כחצי מיליון שקלים ישירות לאקדמיה הישראלית לקולנוע ולטלוויזיה, זאת, מלבד ההוצאות הנלוות של אירוח הטקס בעיר, כגון: אבטחה, תקורה וכו'.

בשנים האחרונות התקיים הטקס בעיקר באשדוד, ואשתקד התקיים באור יהודה. מבירור של שערכנו מתברר, כי עיריית אור יהודה שילמה לאקדמיה יותר מחצי מיליון שקל בעבור הפקת האירוע, ובעבור "הזכות לארח את הטקס שיחשוף את אור יהודה לציבור הישראלי, וישפר את תדמיתה", כפי שהם הגדירו זאת.

עיריית כפר סבא אינה חושפת את עלותו הכוללת של הטקס, וגם לא את גובה התשלום לאקדמיה.

מה שמתאים לאור יהודה ולאשדוד כנראה לא מתאים לכפר סבא, לכל הפחות, לא על פי הביקורת שמשמיעים באופוזיציה, וגם גורמים אחרים בעירייה:

"אין מקום להוצאה תקציבית כה גדולה שאינה מיועדת לתושבי העיר", אומרים גורמים בעירייה. "אין מדובר באירוע רחוב שאליו יכולים כל תושבי העיר להגיע, וליהנות ממנו. מדובר בטקס מוזמנים מוקפד, שאליו לא יוזמנו תושבי העיר. זאת הוצאה תדמיתית או שיווקית, ואין מקום להוצאה כזאת במצבנו".

אבל גם רשויות אחרות משלמות על אירוח הטקס.
"עם כל הכבוד לרשויות האחרות, מדובר ברשויות, להוציא את תל אביב כמובן, בעלות דירוג סוציו-אקנומי נמוך, שמעוניינות בשיפור תדמיתן. ויש לזה, אולי, מקום. כפר סבא אינה נמצאת שם. מה עוד, שכפר סבא אינה נמצאת במצב תקציבי המאפשר הוצאה כה גדולה רק בשביל כמה דקות מסך. אנחנו לא הרצליה, כידוע".

"צריך לומר את האמת", אמרו שני חברי מועצה מהאופוזיציה, "סדרי העדיפויות של ראש העירייה השתבשו. אירועים, עדלאידע וטקסים מטקסים שונים אינם יכולים לכסות על היעדר מדיניות בנושאים חשובים. העירייה נמצאת בגירעון אדיר ובמקום להצטמצם במקומות שאינם נדרשים לצורך הדברים החשובים באמת, מגדילים את ההוצאה על מופעי יחצ"נות.

"אנחנו גם לא מצליחים להבין מה ההיגיון באירוח הטקס הזה מבחינה תדמיתית. האם באמת מישהו חושב שעל דקה טלוויזיונית שבה ראש העירייה ידבר, וזה במקרה הטוב, שלא יהיו פרסומות בזמן שהוא יברך, צריכים לשלם מאות אלפי שקלים מקופה ריקה? יש אין-סוף סעיפי תקציב ונושאים שהעירייה יכולה לממן בתקציב הזה, או במחציתו, שבהם תהיה תועלת לתושבי העיר, והם נדרשים ברמה המיידית. פשוט חבל שסדר העדיפויות בהנהגת העיר הוא כזה".

בעיריית כפר סבא סירבו להגיב.