כן מפעל בראון, לא מפעל בראון. דבר אחד ברור. האוויר בשכונה הירוקה מעלה חשש אמיתי לבריאות התושבים. ולו בשל מפלס החרדה הגבוה שנוצר סביבו. לאחרונה שכרה עיריית כפר סבא מעבדה כימית ניידת, שאומדת את זיהום האוויר בשכונה. והתוצאות, איך לומר, לא משהו.

השכונה הירוקה. מזוהמת או לא? | צילום: עידו ארז

המעבדה שמוקמה על גג קניון הבי-סנטר, זיהתה מאז תחילת פעילותה לפני כחודש וחצי ערכים חריגים. יש לציין, לעומת המעבדה, חיישני ניטור האוויר של העירייה שהותקנו בשנה האחרונה ה-"רד גרין" – לא מצאו ריכוזים בעייתיים.

העירייה ערכה בירור בנושא עם ד"ר מוקי שפר, מומחה לזיהום אוויר, שמלווה את התהליך. על אף תוצאות המעבדה אמר שפר: "המצב בשליטה ואין כל סיבה לדאגה מידית. הערכים שנמדדו בבדיקות יכולים להיות כתוצאה של בעיה נקודתית".

במקביל פנה שוב אורן וולשטיין, מ"מ מנהל אגף איכות הסביבה בעירייה, למשרד להגנת הסביבה, בכדי לזרז את בדיקת הארובות של מפעל בראון שנטען בעבר כי הוא המקור לזיהום.

איתי צחר, מנכ"ל העירייה, אמר: "הפעילות בנושא מפגעי זיהום האוויר בעיר היא נושא מרכזי. עיריית כפר סבא החלה לפעול בכל האמצעים העומדים לרשותה לבירור מעמיק של הנתונים שהוצגו ולאסוף ממצאים נוספים, מתוך מחויבות ודאגה לתושבים ולאור העובדה שהמפעל פועל בסמוך למוסדות חינוך.

"אנו נמשיך לפעול בנחישות ועקביות למיגור המפגעים הגורמים לכך. כלל הצעדים הוצגו לציבור ונמשיך לשקף את התוצאות מהבדיקות בשקיפות מלאה באתר העירוני וכן באמצעות ועדי השכונות".

צילום: פרטי

חברת המועצה, עו"ד עדי לוי- סקופ, אמרה: 

"הדו"ח האחרון מציג נתוני זיהום אויר חריגים שנמדדו בסמוך לבתי הספר וגני הילדים בשכונה הירוקה. 

"בחודש יולי העירייה והתושבים יצאו למאבק משותף לשלילת רישיון העסק של מפעל בראון, זימונו לשימוע ע"י המשרד להגנת הסביבה וביצוע חקירה מעמיקה בנושא השימוש בחומר פורמלדהיד. יחד ובשילוב כוחות בין הנהלת העיר ומטה  המאבק, נפעל בנחישות לאיתור וסילוק המפגע  למען בריאות ילדינו ואויר נקי לכל תושבי השכונות הירוקות והעיר כולה".

איריס ברלס דוברת צוותי הפעולה מטעם התושבים אמרה: "לאור התוצאות לא נוכל לעבור לסדר היום כאשר האוויר שילדינו נושמים מזיק לבריאותם".