משה פדר מכפר סבא נהרג במאי 2019 מול קיבוץ ארז בדרום, מפגיעת טיל נ"ט, שנורה לעבר רכבו בדרכו לעבודה. אחד מתחביביו האהובים ב-40 השנים האחרונות היה הציור. כשחש בכך צורך, צייר ציורים למגירה, למשפחה ולחברים. בשבוע הבא תיפתח בבית ספיר בכפר סבא תערוכת ציוריו ששמה: "אבא, אדם ואדמה".

משה פדר ז"ל עם נכדתו אלי | צילום: אלבום משפחתי

עמית ונמרוד, בתו ובנו, שעדיין מסרבים לקבל את המוות המפתיע, עם אחותו יפה, עוטפים עצמם בציורים שהשאיר, ומבקשים באמצעותם להכיר לכולם את אבא, בעל האישיות המיוחדת. 

"אבא, אדם ואדמה" היא תערוכה שיזמו, ובה יוצגו ציורים וקולאז'ים שיצר פדר, שפורסים לעין המבקר תחנות ופיסות מחייו שהביא במכחול אל הדף: השירות הצבאי המורכב, מסעות בעולם שכה אהב, טבע ירוק של אזור השרון שבו התגורר, שורשיות ואהבת הארץ, נהנתנות ואהבת החיים, חברים, וכמובן משפחה.

"נשמח שדרך התערוכה יכירו את אבא, עם ריח קלמנטינות, ידיים שחורות מעבודה, וחיוך על הפנים. איש חי ואהוב", אומרים ילדיו. 

מציוריו של פדר ז"ל | צילום: יאיר קיבייקו

יצירות האומנות שיוצגו בתערוכה נבחרו ברגישות ובקפידה על ידי בני המשפחה, כדי להציג את נפשו העדינה והשברירית של מי שניחן בחזות חסונה ומרשימה, והיה אהוב הנשים ומגנט לחברים בכל הגילאים. לצידן, יוצגו מכתבים אותנטיים עם מילים חמות ואוהבות שכתב ליקיריו במהלך השנים, בעיקר לכבוד שמחות. כחלק מהאווירה המשפחתית והאינטימית, נבחרה התערוכה להתקיים בעיר שבה נולד והתגורר שנים רבות, עד למותו בטרם עת.

הציורים של פדר חושפים את נפשו העמוקה. הוא היה פטריוט ואוהב הארץ נלהב. כמו כן, באמצעות הציורים, ילדיו חשים שדברים נוספים עולים. "אבא לחם במלחמות יום כיפור ושלום הגליל, וניתן להבין שעבר חוויות קשות. הוא בא מדור שלא תמיד מדברים בו, והציור היה אמצעי לשחרר את אשר על ליבו", אומרת בתו עמית. 

נדמה שפדר היה בעיקר חייל נצחי. כזה שנשאר חייל גם שנים רבות לאחר שהשתחרר מהשירות הצבאי בנח"ל המוצנח, ומהמילואים, והדבר ניכר בציוריו.

אחת העבודות של פדר היא "חייל שחור חייל לבן" — תמונה שבה נראים שני חיילים מכוונים רובה לאותה הנקודה במבנה. סימטריים כמעט לחלוטין, מלבד צבעיהם השונים. "הציור מבוסס על תמונה של ילד שחור, שתפסה את עינו מעיתון אמריקאי. אבא התחבר מאוד לטקסט של חנוך לוין, עד שממש צייר אותו".

מציוריו של פדר ז"ל | צילום: יאיר קיבייקו

פדר יצר ציורים רבים בנושא הצבא והאינתיפאדה, במיוחד כשהתרחשו סיפורים שנגעו לליבו, כמו סיפורו של החייל הדרוזי מדחת יוסף, שנהרג בקבר יוסף, מאיבוד דם, כי לא פונה במועד לקבל טיפול רפואי. "זה מקרה שנגע לליבו במיוחד", אומרת עמית.

באופן מצמרר, הנושא של צבא וביטחון, שכה העסיק אותו בחייו, היה שזור גם במותו. פדר נהרג בימים של מתיחות לא פשוטה בדרום, כשבמהלך נסיעה, טיל פגע ברכבו.
ציוריו של פדר עוסקים גם בנושאים אחרים. "בחלק מהציורים רואים את הבדידות שלו אחרי הגירושים מאימא שלנו. אבל רואים שלאורך השנים הציורים שלו נעשים אופטימיים יותר", מספרת עמית.

בציורים משולבים רמזים וסממנים מגוונים, כולם מעולמו המרתק של פדר: "ג'וני ווקר", סוסים חופשיים, מכונית אספנות, ועוד. אחד הציורים המוצגים בתערוכה הוא של עץ שורשי, שמראהו משמח: עץ שמצמיח שורשים של חיים ותקווה, שצייר לפני ארבע שנים לכבוד הולדת נכדתו אלי, בתה של עמית.

אוצרת: רונית סנפיר.
התערוכה תיפתח ביום 5 בינואר 2020, בשעה 19:00, עד 23 בינואר. 
אכסדרת בית ספיר, ירושלים 35, כפר סבא.
שעות פתיחה: א'-ה' 20:00-9:00. ו' 12:00-9:00.